Trzy miesiące bez nawozów
Zabiegi te będzie można wznowić prawdopodobnie 1 marca, jeżeli warunki będą korzystne. Nieprzestrzeganie wymogu grozi karą. Gospodarz może otrzymać sankcję nałożoną przez ARiMR z tytułu nieprzestrzegania wymogów wzajemnej zgodności.
Ponadto rolnicy, których gospodarstwo lub jego część znajduje się na obszarze szczególnie narażonym na zanieczyszczenia azotami pochodzenia rolniczego, powinni przestrzegać wymagań wynikających z programów wdrażanych na tych terenach, m.in. stosowania nawozów naturalnych oraz organicznych w postaci stałej i płynnej tylko w okresach dozwolonych tj. od początku marca do końca listopada. Oznacza to, że od 1 grudnia do końca lutego, bez względu na pogodę i stan, z wyjątkiem upraw pod osłonami, nie można używać naturalnych „wspomagaczy”. Zakaz dotyczy również gleb zalanych wodą, przykrytych śniegiem lub zamarzniętych.
Nawozy naturalne przez okres, kiedy nie są wykorzystywane, powinny być przechowywane w pomieszczeniach inwentarskich o nieprzepuszczalnym podłożu bądź płycie zaopatrzonej w instalacje odprowadzające wycieki do zbiorników.
Dodatkowo nawozów naturalnych nie można stosować: na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu; płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10%; płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
Zgodnie z prawem zastosowana w okresie roku dawka nawozu naturalnego nie może zawierać więcej niż 170 kg azotu (N) w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych. Oznacza to, że w przypadku obornika jego ilość nie powinna przekraczać 33t/ha.
MD