Kultura
Tutaj mieszkam

Tutaj mieszkam

Rozstrzygnięto Konkurs Literacki im. Apolinarego Nosalskiego „Myśli w słowa zamknięte”. Wręczenie nagród odbyło się 30 września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Milanowie.

Ideą konkursu, który został zorganizowany już po raz 5., było pobudzenie wrażliwości i aktywności twórczej, promocja talentów literackich, a w związku z tym, że 2008 r., ogłoszono jako Światowy Rok Planety Ziemia – budzenie miłości i szacunku do przyrody naszego regionu i dbałości o cały glob. Przedsięwzięcie zorganizowali m.in.: Starostwo Powiatowe w Parczewie, Powiatowa Bibliotek Publiczna – Centrum Kultury w Parczewie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Milanowie.

Najlepsze prace literackie wybierano w 4 kategoriach wiekowych. Komisja (Longin J. Okoń i Jerzy B. Sprawka – Związek Literatów Polskich oraz Teresa Bożym – polonistka z ZSP w Milanowie) za najlepszy wiersz w kategorii szkoły podstawowe uhonorowała Angelikę Abramiuk ze SP nr 2 w Parczewie. Nagroda II przypadła Paulinie Hetman z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu, a III – Patrykowi Wójcikowi z SP w Dębowej Kłodzie. Wśród uczniów gimnazjum Komisji najbardziej do gustu przypadła poezja autorstwa Tomasza Dymowskiego z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białej Podlaskiej. Kolejne miejsca zajęli Agnieszka Komar z Kopiny oraz Aneta Komar z Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Milanowie. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne nie przyznano I miejsca, dlatego II uhonorowano Martę Sarnowską z LO w Parczewie, a III – Ewelinę Naumiuk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie. Wśród pełnoletnich poetów najlepszy okazał się Wojciech Borkowski z Olsztyna, przed Heleną Abramczuk z Przewłoki i Marianem Kliszczewskiem z Lublina. Kliszczewski otrzymał również nagrodę specjalną w dziedzinie poezji za tekst związany z urokiem ziemi parczewskiej i ochroną przyrody małej ojczyzny. W tej kategorii nagrodę wręczono również Mateuszowi Szałkowskiemu z Przewłoki.

Członkowie Komisji wybierali również najlepsze teksty prozaiczne. W pierwszej kategorii wiekowej najlepszy okazał się Marcin Świeczak z SP w Dębowej Kłodzie. Doceniono również talent Michała Turka oraz Magdy Zieńczuk (oboje z Zespołu Placówek Szkolnych z Przewłoki). W drugiej kategorii najlepsza była Katarzyna Furman z PG w Parczewie, miejsce II przypadło Gabrieli Nowackiej, zaś III – Paulinie Ciepałowicz (obie z gimnazjum w Sosnowicy). W kategorii szkół ponadgimnajzalnych przyznano jedynie II miejsce – Agnieszce Dziatko z LO w Parczewie. Wśród dorosłych prozaików najlepszy okazał się Łukasz Nejman z Białej Podlaskiej, przed Markiem Pietrzelą z Białej Podlaskiej (który również otrzymał nagrodę specjalną) i Lechosławem Płowasiem z Parczewa.

Nagrodzeni otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, oraz zapowiedź, że wkrótce ich teksty pojawią się w prasie regionalnej.

Kinga Ochnio