Rozmowy
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Uczestnictwo w liturgii to radosny przywilej

Rozmowa z ks. prałatem prof. Kazimierzem Matwiejukiem

Chrzest daje udział w kapłaństwie Chrystusa. Ten udział uzdalnia ochrzczonych do składania Bogu duchowych ofiar razem z ofiarą Chrystusa. Zgromadzenie liturgiczne jest wspólnotą ochrzczonych. Oni, pod przewodnictwem kapłana, świętują Chrystusowe dzieło zbawienia. To świętowanie wymaga „radosnego trudu”, który przekroczy subiektywizm i indywidualizm, a zwłaszcza „ciężki prawny obowiązek pójścia do kościoła”. Kochający Chrystusa tworzą wspólnotę eucharystyczną. Dlatego nie pozostają poza kościołem, gdzieś przy parkanie przykościelnym, ale chętnie włączają się w śpiew, odpowiedzi czy aklamacje liturgiczne. Uczestnictwo w liturgii to radosny przywilej, którym zaszczyca Chrystus, gromadząc swych uczniów wokół siebie.

„Wielka tajemnica wiary” to hasło pierwszego roku programu duszpasterskiego, a zarazem jedna z nazw własnych Eucharystii. Co oznacza?

 

Hasło to nawiązuje do słów, które uczestnicy celebracji mszalnej wypowiadają bezpośrednio po przeistoczeniu. A przeistoczenie polega na tym, że dzięki działaniu Ducha Świętego i mocy słów wypowiedzianych przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, a powtarzanych przy ołtarzu przez kapłana, chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino Jego Krwią. Ten sposób obecności Jezusa zmartwychwstałego nazywamy obecnością sakramentalną. A to znaczy, że On jest obecny swoją Osobą pod postacią znaków chleba i wina, które sam wybrał.

 

Co jest konieczne ze strony człowieka, by w Mszy św. spotkać się z Panem Jezusem?

 

Wiara. Jest ona także niezbędna do przeżycia wspólnoty z Chrystusem zmartwychwstałym podczas Mszy św. A Jego obecność w celebracji Eucharystii dokonuje się nie tylko pod postaciami konsekrowanego chleba i wina. On przemawia do członków zgromadzenia liturgicznego tekstami Biblii – bo kiedy się czyta Pismo Święte, mówi do nas Bóg (KL 7). On jest też obecny w osobie przewodniczącego celebracji mszalnej, ponieważ Jezus dziś uobecnia swoje czyny zbawcze przez posługę kapłanów. Jezus jest również obecny w zgromadzonej wspólnocie eucharystycznej. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł