Unickie dziedzictwo
Inicjatywa ma służyć wzmacnianiu lokalnej tożsamości kulturowej i przybliżać dziedzictwo unitów podlaskich. Wydarzenie będzie miało miejsce w Kostomłotach, które są siedzibą jedynej na świecie parafii neounickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.
– Korzystając z tej bogatej spuścizny, chcemy przybliżyć szerokiej publiczności (w tym dzieciom i młodzieży) unikatowe, zachowane tu w żywej postaci, dziedzictwo historyczno-kulturowe. Pragniemy też przypomnieć o heroicznej postawie unitów, prześladowanych w okresie zaborów. W tegorocznej edycji szczególnie chcemy ukazać różnorodność i bogactwo wschodniego obrządku liturgicznego w jego różnych odmianach (nie tylko w bizantyjsko-słowiańskiej). W działania festiwalowe włączeni są mieszkańcy Kostomłot; jako współorganizatorzy uczestniczą oni w przygotowaniach, dzieląc się wiedzą i udostępniając domowe archiwa – piszą organizatorzy.
Medytacja oraz ikony
II Festiwal „Stanica Jedności” odbędzie się w maju i czerwcu 2020 r., w okolicach odpustu ku czci św. Nikity.
– Chcemy, aby uroczystości odpustowe były częścią festiwalu, co da możliwość zobaczenia piękna wschodniej liturgii i tego, jak jest ona do dziś zachowana w tym miejscu. Całość inicjatyw festiwalowych odbędzie się w przestrzeni wirtualnej, co pozwoli na swobodny udział w wydarzeniach ludziom z całej Polski, ale też osobom niepełnosprawnym. Wszystkie materiały powstaną w wersji z napisami dla niesłyszących – informują przedstawiciele fundacji.
W programie wydarzeń zaplanowano warsztaty z medytacji chrześcijańskiej. Będą miały formę webinariów. Ich uczestnicy zapoznają się z teorią medytacji i będą mieli okazję praktycznie spróbować wejść w medytację chrześcijańską. Zapisy mają być prowadzone od 10 maja. Spotkania online rozpoczną się 17 maja. Organizatorzy przygotowują też warsztaty z pisania ikon. Sesje również będą miały formułę webinarium. Wiek uczestników nie gra roli. Warsztaty adresowane są do osób początkujących. Webinarium będzie dostępne dla 20 osób zapisanych wcześniej on-line (zapisy od 24 maja, start wydarzenia – 1 czerwca).
Film i koncert
Trzecim ważnym wydarzeniem będzie prezentacja Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma. Organizatorzy przygotują film edukacyjny na temat dawnej i współczesnej liturgii, jej elementów oraz tego wszystkiego, co świadczy o jej unikatowości w skali światowej. Zarejestrowane zostaną także fragmenty odpustu ku czci św. Nikity. Film będzie udostępniony publicznie w internecie 1 lipca. Na stronie internetowej zamieszczone zostaną również archiwalne fotografie. Ostatni punkt festiwalu dotyczy aranżacji i nagrania dawnych pieśni związanych z kulturą unicką. W przedsięwzięcie będą zaangażowani profesjonalni muzycy. Całość zostanie zaprezentowana podczas minikoncertu online i udostępniona w internecie 1 lipca.
Wszystkie materiały oraz informacje związane ze „Stanicą Jedności” będą zamieszczane na stronie www.kostomloty.com/stanica-jednosci i www.dziesiectalentow.org/stanica-jednosci oraz na profilu na facebooku (StanicaJedności). Pod tymi adresami prowadzone będą również zapisy na wydarzania oraz webinaria. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska2020.
AWAW