Aktualności
Upodabniać się do tego, który powołuje

Upodabniać się do tego, który powołuje

​Przez powołanie do kapłaństwa zostajemy wpisani w ofiarę Jezusa Chrystusa, jaką złożył Ojcu ze swego życia - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. z racji inauguracji roku akademickiego 2022/23 w WSD.

Jak wskazano to już 203 rozpoczęcie nowego roku studiów w siedleckiej „Alma Mater”.

Mszę św. koncelebrowali: bp Grzegorz Suchodolski, księża profesorowie oraz moderatorzy z zaprzyjaźnionych seminariów duchownych, a także księża dziekani i proboszczowie. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych.

Biskup w nawiązaniu do wspominanego w liturgii bł. Ojca Honorata Koźmińskiego wskazał, że diecezja siedlecka ma w swojej historii wiele pozytywnych wzorców. Przypominanie ich w dniu inauguracji roku akademickiego jest okazją do wskazania całej społeczności seminaryjnej postaci – pięknych wzorców w realizacji kapłańskiej posługi.

– Możemy się cieszyć nie tylko tymi, którzy kiedyś zaznaczyli dobry ślad na podlaskiej ziemi i przeszli już do szczęśliwego życia wiecznego, ale także tymi, którzy dzisiaj z wielkim zaangażowaniem trudzą się, aby człowiek mógł poznać Boga i osiągnąć zbawienie – wskazał bp Gurda.

Biskup siedlecki przypomniał, że istotą kapłańskiego powołania jest ukazywanie miłości jaką Bóg objawił człowiekowi w Jego Synu – Jezusie Chrystusie. Każdy z powołanych, chce być podobnym do Jezusa, Bożego Syna, który przyszedł na ziemię, aby wypełnić wolę Ojca. – Każdy, kto przez Jezusa jest powołany, idzie, aby włączyć się w wypełnienie woli Ojca Niebieskiego, tak jak On sam to uczynił. W wypełnieniu woli Ojca Niebieskiego zawarta jest tajemnica każdego powołania, a szczególnie powołania kapłańskiego – akcentował bp K. Gurda.

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego jest momentem, aby dziękować Panu Bogu za tych, którzy dali pozytywną odpowiedź na wezwanie Jezusa Chrystusa, którzy pokonali obawy o zachowanie swej wolność. Jednocześnie ten, który jest powołany do kapłaństwa, może doświadczać swej niegodności i grzeszności. – Każdy powoływany  doświadcza podobnego stanu swego serca. Dlatego winien z zaufaniem stanąć w prawdzie wobec Jezusa, który nie przyszedł powołać sprawiedliwych, ale grzeszników. I musi pamiętać, że ten, który go powołuje pragnie, aby wszedł na drogę nawrócenia i świętości. Wszak naszym uświęceniem jest Bóg – mówił biskup siedlecki.

– Ten, kto zatracił się w Bogu, ten straci swe życia także dla człowieka, do którego go Jezus posyła. Nie będzie zważał na trudności, nie będzie zważał na prześladowania o których Jezus mówi w odczytanej Ewangelii, ale będzie wiernym świadkiem Bożej miłości – zakończył homilię bp Kazimierz Gurda.

Dalsza część uroczystości odbywała się w auli WSD, a pierwszymi jej punktami było wejście orszaku akademickiego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. W dalszej części uroczystości, po przywitaniu wszystkich gości przez Rektora WSD – ks. dr Mariusza Świdra, ważnym momentem była immatrykulacja i ślubowanie nowych kleryków. Pierwszy rok studiów w siedleckim seminarium rozpoczyna czterech alumnów.

WSD diecezji siedleckiej jest afiliowane do Akademii Katolickiej w Warszawie. W imieniu Rektora AKW głos zabrał ks. dr Marcin Falkowski. Następnie wręczono nagrodę Kapituły Kolegiackiej Janowskiej dla autora najlepszej pracy magisterskiej napisanej i obronionej w minionym roku akademickim. W imieniu kapituły nagrodę wręczył jej ks. prałat Roman Wiszniewski. Wyróżnienie otrzymał ks. Jakub Wąsowski za pracę: „Zasada antropiczna jako forma argumentacji za istnieniem Boga  na przykładzie koncepcji Johna Polkinghorne’a”.

Wykład inauguracyjny „Biblijne podstawy wiary w boskość Jezusa z Nazaretu” wygłosił ks. prof. dr hab. Roman Krawczyk – wykładowca Pisma Świętego w WSD Siedlce.

No koniec, głos zabrali przybyli goście. Po odśpiewaniu radosnego „Gaudeamus igitur” wszyscy zebrani spotkali się przy wspólnym stole.

ks. Marek Weresa