Aktualności
W centrum stanie blok?

W centrum stanie blok?

Właściciel terenu chce postawić sześciokondygnacyjny blok na maksymalnie 142 mieszkania z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Mieszkańcy mają czas do 4 maja na zgłaszanie uwag do projektu.

Do urzędu miasta trafił wniosek firmy Budomatex o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w kwartale ulic: Kilińskiego, Pułaskiego, Floriańska i Sienkiewicza. W tym miejscu ma powstać sześciokondygnacyjny budynek. Projekt nie przewiduje miejsc postojowych naziemnych ani funkcji handlowej i usługowej.

 

Trawniki na dachach

Inwestycja ma być realizowana na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej, która pozwala działać inwestorom z pominięciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten bowiem zakłada, że maksymalna zabudowa w tym miejscu powinna wynieść cztery kondygnacje, a na parterze budynku miałaby znaleźć się działalność gospodarcza. W planie mowa jest także o tym, że budowla powinna nawiązywać kształtem i w miarę możliwości również stylem do budynków i kamienic stojących wzdłuż wspomnianych czterech ulic.

Inwestor w złożonym wniosku tłumaczy, iż projekt nawiązuje do otoczenia, dzieląc elewację na wyraźne moduły, zaś planowanych sześć kondygnacji odnosi (według przepisów specustawy) do ośmiokondygnacyjnego bloku przy ul. Formińskiego. Z kolei wymaganą przy takich inwestycjach powierzchnię biologicznie czynną deweloper zlokalizował w większości na płaskich dachach.

 

O połowę taniej

Zgodnie z procedurą mieszkańcy mogą zgłaszać do urzędu miasta uwagi i wnioski dotyczące przedstawionego przez dewelopera projektu. Mają na to czas do 4 maja.

Działka w kwartale była jedną z bardziej atrakcyjnych nieruchomości, mimo to miasto miało problemy z jej zbyciem. Procedura trwała kilka lat, a sam teren wystawiano do przetargu kilka razy. Pierwszy raz w 2017 r. Wtedy liczono, że działkę uda się sprzedać za 8,5 mln zł. Potem obniżono cenę do niecałych 5 mln zł. Ostatecznie teren liczący 9 ha miasto sprzedało firmie Budomatex w czerwcu ubiegłego roku za 4 mln zł.

 

HAH