Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W rytmie psałterza

Psalmy nie są tylko pobożną, historyczną poezją. Obejmują całe ludzkie życie, bo możemy w nich znaleźć swoje radości i żale, uwielbienia i skargi, pociechy i rady. Im częściej je czytamy, tym bardziej są nam bliskie.

Psalmy kojarzymy najczęściej z liturgią Mszy św. i brewiarzem. Nie zawsze je doceniamy, a szkoda, bo zawierają w sobie iście boski ładunek łaski i nadprzyrodzonego światła. Zawierają nie tylko mocne treści, ale mają też niesamowity rytm. Czy można przejść obojętnie obok np. takich słów: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” (Ps 37,5), „Ty zaś o Panie, nie stój z daleka; pomocy moja, spiesz mi na ratunek” (Ps 22,20) czy „Pan moją mocą i tarczą! Moje serce Jemu zaufało” (Ps 28, 7)?

Jak modlić się psalmami? Świetną propozycję podsuwa kapucyn o. dr Piotr Kwiatek. Od marca 2020 r. zaprasza wszystkich do akcji 1W1 (Jeden PSALM za wszystkich, WSZYSTKIE psalmy za JEDNEGO). Zgłoszenia przyjmuje na swoim profilu na Facebooku oraz przez adres: flowerpiotr@gmail.com. 

Ochotnikom wyznacza konkretny psalm do modlitwy, którym modlimy się przez tydzień. Gdy nadchodzi niedziela, przechodzimy do następnego psalmu. Jeśli ktoś otrzyma na start np. Psalm 21, to w niedzielę przechodzi do Psalmu 22 itd. Należy też dołączyć jedno „Ojcze nasz” w intencji wszystkich uczestników akcji.

 

Jak w lustrze

Dzieło zapoczątkowane przez o. Piotra poszerzyło się o kilka gałęzi. Jedną z nich jest przepisywanie psalmów, drugą cykliczne rekolekcje z psalmoterapii. – Pozwalają osobiście spotkać się z bogactwem Księgi Psalmów – wyjaśnia o. P. Kwiatek. – Mają wymiar trzydniowy lub tygodniowy, poruszamy na nich tematy egzystencjalne, rozważamy nad tym, co widzimy u psalmistów. Pochylamy się nad lamentacjami, złorzeczeniami, uwielbieniami i mądrościami, których pełno w psalmach. W takim kontekście rozważamy zagadnienia, które dotykają naszego życia. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł