W służbie społeczeństwu
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze w intencji wszystkich policjantów i pracowników policji, której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W homilii hierarcha wspomniał policjantów, którzy oddali swoje życie w obronie wolności naszej ojczyzny, ratując życie swoich braci i sióstr, a także tych funkcjonariuszy, którzy na swoim ciele noszą znaki swojego poświęcenia dla innych.
– Jesteśmy im dzisiaj za to wdzięczni – powiedział bp K. Gurda. O oprawę muzyczną uroczystego nabożeństwa zadbała Katarzyna Bochyńska-Wojdył (sopran) i Orkiestra Reprezentacyjna Policji.
Życzenia sukcesów i cierpliwości
Po Eucharystii na placu przed katedrą odbył się uroczysty apel. Wzięli w nim udział m.in.: minister energii Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciel MSWiA – dyrektor Departamentu Porządku Publicznego Andrzej Sprycha, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, wicestarosta powiatu siedleckiego Michał Okniński, parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej województwa mazowieckiego, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, a także delegacja policji niemieckiej z Brandenburgii.
Insp. Tomasz Michułka, komendant wojewódzki policji zs. w Radomiu, dziękował swoim podwładnym za ich trud, a także życzył, by wykonywana przez nich praca była źródłem dumy, a prawość źródłem siły, która pozwala służyć ludziom. Podkreślił, że działania prewencyjne i kryminalne mazowieckich policjantów są wysoko oceniane przez mieszkańców i bezpośrednio wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom garnizonu, stwierdzając że jest dumny z ich postawy. Słowa uznania za codzienną owocną współpracę skierował do wszystkich środowisk i organizacji na co dzień współdziałających z policją na rzecz bezpieczeństwa.
Na ogromną rolę policyjnej służby zwrócił także uwagę obecny na uroczystości nadinsp. Jan Lach, zastępca komendanta głównego policji, mówiąc, że policjantki i policjanci potrafią, nie zważając na trudy i niebezpieczeństwa, realizować podstawową misję, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi. – Święto policji to wydarzenie istotne, będące okazją do wspomnień wielkiego patriotyzmu, bohaterstwa, ale i tragicznych losów naszych poprzedników – zwrócił uwagę. – Na bazie tych tragicznych losów konieczne jest budowanie etosu współczesnej służby. Dlatego też dzisiejszy dzień to również moment, w którym można przybliżyć szczególną rolę ludzi związanych z tą formacją. Policjanci i policjantki codziennie swoją pracą i zaangażowaniem udowadniają, jak ważna jest służba drugiemu człowiekowi. W tym szczególnym dniu zasługują na słowa uznania, szacunku, podziękowania. To wy zawsze byliście i jesteście do dyspozycji innych, zawsze pierwsi tam, gdzie trzeba pomóc, nawet z narażeniem życia. To właśnie dzięki wam, jeśli zapytamy mieszkańców, czy Polska jest bezpiecznym krajem, 89% odpowie „tak” – podkreślił nadinsp. J. Lach, życząc policjantom wielu sukcesów i cierpliwości w walce o bezpieczeństwo mieszkańców.
Stanowczo, ale zgodnie z prawem
Minister K. Tchórzewski gratulował policji osiągnięć. Podkreślał, że najlepszą oceną skuteczności działań jest ocena społeczna, a jak pokazują badania, policja wraz z wojskiem cieszy się najwyższym zaufaniem społeczeństwa. – Siedleccy policjanci i policjantki to zespół o wysokich kwalifikacjach, to bardzo pracowici i sprawni w swoich działaniach funkcjonariusze. Mieszkańcy Siedlec czują się bezpieczni. Z takim zespołem można odnosić tylko sukcesy – podkreślił minister, zwracając się do nowego komendanta siedleckiej policji.
Z kolei prezydent W. Kudelski podkreślił, że wyznaczenie Siedlec na mazowieckie obchody Święta Policji to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla miasta. – Nasza policja na to zasłużyła, ponieważ dzięki pracy funkcjonariuszy Siedlce są na trzecim miejscu w kraju pod względem bezpieczeństwa wśród miast na prawach powiatu – podkreślił włodarz. – Dziękuję wam dziś także za godną postawę w ostatnich tygodniach, kiedy zabezpieczaliście parlamentarzystów wybranych w demokratycznych wyborach – dodał W. Kudelski.
Podczas uroczystości przeczytano list od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, w którym podkreśla on, że policyjna służba związana jest z wieloma wyrzeczeniami. „Ślubujecie służyć narodowi, chronić porządek prawny i strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem własnego życia i zdrowia. Za to wszystko należy się wam ogromny szacunek” – napisał minister do policjantów. „Ze służbą w policji zawsze wiąże się odpowiedzialność, o której zawsze musicie pamiętać. Funkcjonariusze muszą przestrzegać przepisów oraz standardów, a także być wzorem dla społeczeństwa. Pamiętajcie i zawsze miejcie na uwadze misję waszej formacji, jaką jest służba społeczeństwu” – dodał M. Błaszczak, podkreślając, że policja musi być stanowcza, ale działać zgodnie z prawem i szacunkiem do obywateli.
Odznaczenia, defilada i festyn
Podczas uroczystości policjanci i pracownicy policji z garnizonu mazowieckiego otrzymali odznaczenia, wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie policyjne. Wręczono także medale za zasługi dla policji przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Trafiły one do 11 osób współpracujących z siedlecką policją oraz osób z terenów powiatu garwolińskiego i sokołowskiego. Złotym medalem uhonorowano kapelana policji ks. prałata dr. Kazimierza Niemirkę, srebrnym – posła Grzegorza Woźniaka. Brązowe medale otrzymali: wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, prokurator Tomasz Giza, wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki, wójt gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz, starosta powiatu sokołowskiego Leszek Iwaniuk, dziekan wydziału humanistycznego UPH Stanisław Jaczyński, wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń i burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka.
Uroczystość na placu zakończyła defilada kompanii honorowej ze sztandarem Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, pododdziałów policyjnych i wojskowych, pocztów sztandarowych jednostek służb mundurowych i Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na pl. gen. Sikorskiego, gdzie odbył się policyjny festyn. Młodsi i starsi mogli zobaczyć wyposażenie, którym w codziennej służbie posługują się policjanci, i wziąć udział w licznych konkursach promujących bezpieczeństwo. Podczas pikniku można też było bliżej poznać, na czym polega praca policjantów oraz rekrutacja do służby.
HAH