Kultura
Warto obejrzeć

Warto obejrzeć

Festiwal filmowy ARKA stanowi odpowiedź na potrzeby ludzi ceniących spotkania z filmem dobrym i ważnym.

To już czwarta edycja święta kina chrześcijańskiego. Patrząc na frekwencję podczas poszczególnych seansów - na pewno nie ostatnia. Festiwal odbędzie się w ośmiu miastach Polski: Siedlcach, Lublinie, Warszawie, Głuszycy, Lublinie, Łomży, Nowym Sączu, Rzeszowie. Filmy zaprezentowane zostaną w kolejne weekendy listopada 2019. - Wierzymy, że filmy, które wybraliśmy i które obejrzy polska publiczność, wpisują się w mądrą i otwartą dyskusję o współczesnym świecie, sensie życia i wartościach chrześcijańskich - mówi Lidia Drechny-Czartoryska odpowiedzialna za promocję festiwalu. Festiwal Arka to także spotkania wokół tematyki filmów z liderami lokalnych społeczności, dyskusje na ważkie społecznie tematy poruszające problemy współczesnego świata, rozmowy z twórcami filmów pokazywanych na festiwalu, koncerty, warsztaty.

– W programie tegorocznej edycji Festiwalu ARKA pokażemy osiem filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentów niepokazywanych jeszcze w polskich kinach. Festiwal otworzą najważniejsze premiery kina chrześcijańskiego tego roku – zaznacza L. Drechny-Czartoryska.

 

Kilka spojrzeń

Wśród festiwalowych propozycji znalazł się m.in. obraz „Lourdes” w reżyserii Thierry Demaizière’a i Albana Teurla. Ten film dokumentalny stanowi podróż do groty w Lourdes, na skale której miliony ludzi odcisnęło ślad swych marzeń, oczekiwań, nadziei i bólu. Krytycy podkreślają, że sukces „Lourdes” we Francji pokazuje, iż oni też wciąż poszukują wiary, wartości i sensu.

Kolejną ciekawą pozycją jest film o Helenie Pyz – polskiej lekarce i misjonarce świeckiej, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Od końca lat 80 pracowała w ośrodku rehabilitacji trędowatych Jeevodaya w Indiach. Film Pawła Wysoczańskiego „Jutro czeka nas długi dzień” dotyka różnych wyznań i poszukuje w nich tego, co najistotniejsze, czyli istoty dobra.

„Niesamowita łaska” z kolei to przejmująca opowieść jednej z największych artystek jazz, soul i gospel, ukazana w materiale zrealizowanym w ciągu dwóch nocy nagrań w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w styczniu 1972 r. To wtedy powstał album „Amazing Grace” niosący bardzo poważne przesłanie dotyczące wiary, gloryfikacji miłości Boga, uwielbienia dla radosnej celebracji miłości w świetle wiary.

Informacje o pozostałych filmach, terminach i miejscach poszczególnych projekcji można znaleźć na stronie festiwalarka.pl. Zapraszamy!

JAG