Kultura
Źródło: MDK Mińsk Maz.
Źródło: MDK Mińsk Maz.

Wiły wianki i rzucały je…

Barwny korowód prowadzony przez guślarza wraz z rusałkami w białych sukniach i wiankach rozpoczął „Nadsrebrzańską Noc Świętojańską”, która odbyła się 22 czerwca w amfiteatrze mińskiego Miejskiego Domu Kultury.

Początek imprezie dał wystrzał z broni twardoprochowej Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej. Następnie jedna z rusałek przybliżyła tradycję nocy świętojańskiej. Po krótkiej lekcji historii przyszedł czas na zabawę. W programie znalazły się ciekawe obrzędy i konkursy, m.in.: skoki przez ognisko, nauka tańców dworskich oraz szukanie „kwiatu paproci”. Duży aplauz wśród publiczności wywołał taniec z ogniem oraz pokaz walk rycerskich – Tomasza zwanego Destroyerem, znanego z wielu polskich i zagranicznych turniejów, i Piotra – Omena, który wsławił się obroną Ziemi Świętej przed poganami. Przed publicznością zaprezentowała się także formacja taneczna z Serbinowa. W tym czasie niewiasty zajęte były wiciem wianków z kwiatów, które później puściły na wodę, aby zapewnić sobie szczęście i pomyślność.

Na czas trwania festynu przygotowano stragany z zabawkami i słodyczami. Dzieci mogły także pojeździć na kucykach lub poskakać na trampolinie. Każdy, kto zgłodniał, mógł posilić się chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami. „Nadsrebrzańską Noc Świętojańską” zakończył koncert jednej z najlepszych polskich kapel folkowych – Orkiestry Dni Naszych. W swojej muzyce grupa łączy folklor podlaski, kaszubski, podhalański i irlandzki z elementami muzyki klasycznej oraz rockiem. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

KO