Włączeni w tradycje paulinów
Jej członkowie zobowiązują się podjąć modlitwę za ojców i braci paulinów w wybranym dniu każdego miesiąca. Wspólnocie patronuje założyciel Zakonu Paulinów bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, który w XIII w. zebrał pustelników żyjących w lasach naddunajskich na Węgrzech. Podczas najazdu Tatarów, aby uratować swoje życie, ukrywał się w lasach, gdzie spotkał wielu pustelników. W 1246 r. rozdał cały swój majątek biednym i z kilkoma towarzyszami rozpoczął życie wypełnione pokutą i kontemplacją. Jego wspólnota przyjęła tę samą surową regułę, co eremici z drugiego klasztoru św. Jakuba założonego przez bp. Bartłomieja z Peczu. Euzebiusz miał wizję złączenia obu wspólnot, czego dokonał, stając się pierwszym przełożonym pustelników naddunajskich. Nadał nowemu zgromadzeniu nazwę Zakonu Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika i już jako prowincjał zabiegał o jego zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską.
Papież Klemens V zatwierdził Zakon Paulinów w 1308 r. Euzebiusz z Ostrzyhomia zmarł 20 stycznia 1270 r.
– Od bł. Euzebiusza uczę się ciszy i pokoju serca, a także pogodzenia się ze swoim powołaniem – mówi Karolina Kalinowska, autorka fabularyzowanych powieści historycznych, m.in. „Bożego płomienia” opowiadającego o życiu bł. Euzebiusza oraz „Pustynnej Iskry” – o losach św. Pawła z Teb, patriarchy i duchowego ojca wszystkich pustelników. – Jako członek wspólnot funkcjonujących przy paulińskim zakonie: Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego i Bractwa Świętych Aniołów Stróżów, dostrzegam, że spośród tych wszystkich to właśnie Wspólnota bł. Euzebiusza uczy akceptacji powołania. Duchowa przyjaźń z błogosławionym zakotwicza mnie w konkretnych rzeczach, które mam do wykonania. Dzięki temu czuję się spokojna, bo wiem, że jestem na swoim miejscu. Należąc do wspólnoty wraz ze swoim mężem, widzę także ukierunkowanie na duchowe macierzyństwo i ojcostwo – twierdzi K. Kalinowska.
Modlitewne towarzyszenie
W 2011 r. niewielka grupa rodziców postanowiła modlić się za swoich synów, którzy byli w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. Po pewnym czasie dołączyli kolejni rodzice, z czasem i inni członkowie rodzin. Pojawił się pomysł, aby sformalizować wspólnotę, która otrzymała błogosławieństwo ojca generała Zakonu Paulinów, nadano jej statut oraz imię patrona. Od momentu zawiązania się Wspólnoty bł. Euzebiusza pojawił się widoczny wzrost liczby młodych mężczyzn odkrywających powołanie i przybywających do seminarium, zauważa K. Kalinowska. – We wspólnocie modlimy się nie tylko o nowe i liczne powołania. Naszym zadaniem jest towarzyszenie każdemu z paulinów na każdym etapie jego drogi. Jest to zatem modlitwa zarówno za tych, których Bóg już wybrał, a oni jeszcze o tym nie wiedzą, za tych, którzy są w postulacie, nowicjacie oraz za ojców już posługujących – mówi pani Karolina.
Bardzo ważna jest dzisiaj modlitwa za wyświęconych ojców paulinów przeżywających lata próby, doświadczanych przez świat zewnętrzny, który mają formować. – Po dziesięciu latach towarzyszenia paulinom właśnie w tej wspólnocie zauważam, że sposób życia ojców i braci pokazuje, jak bardzo ich duchowość jest radykalna. Trudno mieć ciszę w sercu, będąc w świecie pośród ludzi – bo przecież Jasna Góra czy bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie to nie są ciche miejsca. Euzebiusz do tego paulinów powołał – zebrał pustelników, aby żyli we wspólnocie i nadal byli sam na sam z Bogiem. Sercem duchowości paulińskiej, którą przekazał Euzebiusz jako założyciel, jest Eucharystia, duszpasterstwo, powołanie do życia pustelniczego i wspólnota. Ta duchowość nadal jest bardzo aktualna i my, świeccy, możemy z niej czerpać – wskazuje Kalinowska.
Modlitwa z zakonem i za zakon
Nieustanna modlitwa za paulińskich zakonników tworzy szczególną więź łączącą członków wspólnoty z zakonem. Osoby tworzące wspólnotę czują się odpowiedzialne za posługę ojców i braci, którzy otaczają swoich duchowych przyjaciół duszpasterską troską, włączając ich w przeżywanie swojej duchowości i misji. – Zakon Paulinów jest mi bliski, a parafia św. Ludwika, gdzie posługują, to mój drugi dom – wyznaje pani Renata z Włodawy, która postanowiła ofiarować dar modlitwy w intencji powołań oraz umacniania paulinów w ich duszpasterstwie. – Włodawa to miejsce realizacji powołania ojców i braci, jak i miejsce ich pracy. Na co dzień spotykam paulinów w szkole, gdzie są katechetami. Łączność z zakonnikami od lat w mojej rodzinie jest duża. Myślę, że trzeba wspierać paulinów, szczególnie modlitwą różańcową. Wspólnota bł. Euzebiusza daje nam dowolność, jeśli chodzi o wybór modlitwy, jak i wybór dnia w miesiącu, który na nią jako przeznaczamy – dopowiada.
Przy klasztorze paulińskim we Włodawie wspólnota uczestniczy w Mszach św. w pierwsze czwartki miesiąca. Poza modlitwą z zakonem i za zakon członkowie dbają o formację w oparciu o duchowość i tradycję paulińską. Zalecana jest osobista troska o życie w łasce uświęcającej, przystępowanie do sakramentów, również praktyki pokutne i dzieła miłosierdzia.
– Przez przypadek trafiłam na spotkanie wspólnoty w klasztorze, choć może fakt, że tam przyszłam, należy odczytywać jako prowadzenie Boże – wyznaje Marzanna Mazuruk. – Modlitwa jest bardzo potrzebna, zwłaszcza w intencji kapłanów, którzy są na froncie walki duchowej, atakowani przez przeciwników Kościoła, toczący wewnętrzną walkę z szatanem. Współcześnie dużo młodych ludzi, opuszcza Kościół, zdarza się, że odchodzą też osoby konsekrowane. Dlatego tak istotna jest modlitwa o umocnienie i wytrwanie dla powołanych do stanu zakonnego i kapłańskiego, a także o nowe powołania, aby nie zabrakło tych, którzy będą głosić Ewangelię – dodaje pani Marzanna. Jak mówi, patron wspólnoty – bł. Euzebiusz oręduje u Boga za paulinami, a także za modlącymi się w ich intencjach.
Wstąpienie do Wspólnoty Bł. Euzebiusza następuje poprzez przekazanie deklaracji podjęcia stałej modlitwy w jednym, wybranym dniu każdego miesiąca. Włączenie do wspólnoty następuje stopniowo: najpierw jest to roczny okres próbny zwany nowicjatem. Przed upływem roku od daty przyjęcia do nowicjatu, jeśli nowicjusz jest zdecydowany dalej trwać i modlić się we wspólnocie, przesyła do moderatora listowną prośbę o rozpoczęcie pięcioletniego junioratu. Dopiero po upływie jednego roku nowicjatu i pięciu lat junioratu może nastąpić włączenie do wspólnoty na stałe. Aby zostać przyjętym, należy na adres moderatora przesłać listownie zgłoszenie, podając w nim: imię i nazwisko, adres, e-mail, wybrany dzień modlitwy w każdym miesiącu.Moderator Wspólnoty bł. Euzebiusza- o. Marek Nowacki, ul. Klasztorna 7, 22-200 Włodawa, mail: cbe.paulini@gmail.com
3 PYTANIA
o. Marek Nowacki OSPPE, przeor i proboszcz parafii św. Ludwika, moderator Wspólnoty Bł. Euzebiusza
Przy kościele św. Ludwika powstaje grupa osób modlących się za paulinów. Dlaczego po ponad dziesięciu latach od zawiązania się wspólnoty taka idea zrodziła się we Włodawie?
Jest to naturalne, że takie wspólnoty przy klasztorach i parafiach. Członkowie przyjmowani są od 2011 r. drogą listowną i elektroniczną. W Polsce i Europie mamy obecnie zrzeszonych ok. 360 osób, są także członkowie na kontynencie amerykańskim. To wspólnota wielkiej paulińskiej rodziny. Należą do niej ci, którym bliskie są paulińska duchowość i tradycja, ale w naturalny sposób adresowana jest także do rodzin ojców i braci paulinów. Należą do niej nasi rodzice i rodzeństwo, którym bardzo zależy na naszym rozwoju.
Na czym polega formacja we wspólnocie?
Świeccy członkowie włączeni są w duchowość, tradycje i dziedzictwo paulinów. Każdy czerpie z niej tyle, ile może.
Zależy nam na dbałości o rozwój i umacnianiu więzi z członkami wspólnoty – w tym duchu organizowane są spotkania i pielgrzymki. Poza modlitwą w jednym, wybranym dniu miesiąca, która stanowi podstawowe zobowiązanie, osoby należące do wspólnoty podejmują także modlitwę w dni szczególnie ważne dla paulinów: św. Pawła Pierwszego Pustelnika – 15 stycznia, Zwiastowanie Pańskie – 25 marca, Matki Bożej Częstochowskiej – 26 sierpnia oraz dni obłóczyn, ślubów i święceń. Członkowie wspólnoty modlą się także za siebie nawzajem, trwając w duchowej jedności.
Czy już widoczne są owoce działalności wspólnoty, która modli się za wszystkich paulinów?
Przede wszystkim, kiedy przeżywaliśmy duży kryzys powołań, zauważyliśmy znaczny wzrost liczby chętnych wstępujących do naszego seminarium na Skałce. Stało się to w czasie, kiedy Wspólnota bł. Euzebiusza podjęła modlitwę o umocnienie braci i ojców paulinów oraz o nowe powołania w zakonie.
Joanna Szubstarska