Opinie
Źródło: MS
Źródło: MS

Władza w lokalnym wydaniu

Ma być najbliżej ludzi i służyć im. Jest fundamentem społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Najsprawniej działa, gdy dobro wspólne przedkłada się nad partyjną politykę, a każdy radny jest znany lokalnej społeczności. Właśnie mijają 2 lata od ostatnich wyborów samorządowych.

Idea samorządności polega na przyznaniu wspólnotom lokalnym prawa decydowania o najistotniejszych dla nich – za to mało widocznych z punktu widzenia władz centralnych – sprawach. Drogi, chodniki, kanalizacja – to najważniejsze kwestie dla mieszkańców miast i wsi, bo dotyczą ich bezpośrednio i to na co dzień. Do władz lokalnych należy więc ustalenie listy ważkich dla obywateli inwestycji, termin ich realizacji i zarezerwowanie pieniędzy w budżecie.

Nie tylko drogi

– Infrastruktura drogowa poprawia się z roku na rok. Duże środki angażowane są w oświatę, w tym termomodernizację budynków szkolnych. Powstają również boiska sportowe – mówi Waldemar Woźniak, p.o. przewodniczący Rady Miasta w Białej Podlaskiej. Do podobnych inwestycji Tadeusz Mikulski, burmistrz Garwolina, dorzuca jeszcze nowe przedszkole i rozwój sieci kanalizacyjnej. – Miasto jest skanalizowane w 95% – dodaje Mikulski. Władze Radzynia Podlaskiego mogą pochwalić się za to nowoczesną halą widowiskowo-sportową na 1000 osób. – Służy ona nie tylko dzieciakom w szkole, ale i wszystkim mieszkańcom. Ostatnio mogli zobaczyć występ zespołu „Mazowsze” czy kabaretów. Sala była wtedy pełna – zdradza Jacek Piekutowski, przewodniczący Rady Miasta w Radzyniu Podlaskim. I zastrzega, że to nie koniec inwestycyjnych wyzwań, jakie stoją przed obecnym samorządem. – Wyprowadziliśmy z centrum miasta przystanek autobusowy. W jego miejsce chcemy stworzyć centrum miasta, na wzór rynku w Kazimierzu. Na pewno to nie ten wymiar, ale coś w tym stylu – dodaje. Piekutowski liczy również na wsparcie z rządowego programu „50% na 50%”, dzięki któremu uda się zrewitalizować ul. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł