Kościół
Źródło: podlasie24
Źródło: podlasie24

Wspólnota wspólnocie

Rady parafialne funkcjonujące we wspólnocie Kościoła powinny pokazywać, iż idziemy wszyscy w tym samym kierunku. Razem z Chrystusem, w jednym Kościele.

W naszej diecezji rozpoczęły się rejonowe spotkania rad parafialnych. Spróbujmy poznać historię, zasady funkcjonowania i znaczenie tych ważnych komórek Kościoła, które często znane są tylko z nazwy. Rady parafialne dotyczą ludzi świeckich, bo jest to organ doradczy duszpasterza. Tworzą je osoby blisko związane z Kościołem, pragnące służyć swoją radą, umiejętnościami, talentami czy wiedzą wspólnocie parafialnej. Tematyka rad parafialnych wpisuje się w szerszy kontekst dotyczący rozumienia Kościoła i jego misji w świecie. Jak wskazuje dyrektor wydziału duszpasterstwa siedleckiej kurii ks. dr Jerzy Duda, istnieje przekonanie wielu osób, że duszpasterstwo to sprawa duchownych. Zapomina się o fakcie, iż na mocy Chrztu Świętego każdy wierzący powołany jest do misji ewangelizacji i budowania rzeczywistości Królestwa Bożego.

– Stąd potrzeba ukazania wiernym ich roli oraz płaszczyzn zaangażowania w życie Kościoła. Diecezjalne spotkania rad parafialnych to okazja do przebudzenia „śpiącego olbrzyma”, jakim ciągle są osoby świeckie. Klerykalizacja Kościoła zawsze będzie prowadziła do antyklerykalizmu i budowania „murów” między wiernymi a duchownymi. Rada parafialna to wspólnota osób kompetentnych, reprezentatywnych i doświadczonych, które pod przewodnictwem proboszcza mają szansę wspólnie przyczynić się do ożywienia działalności pasterskiej we własnej społeczności – zaznacza ks. Duda.

 

Trochę historii

Tradycja rad parafialnych, na tle całości historii Kościoła, może wydawać się krótka. Punktem początkowym jest Sobór Watykański II, który choć nie wypracował żadnego dokumentu, jaki mógłby powoływać takie struktury, to jednak dał impuls i wskazania do dalszych prac nad tą tematyką. Ogłoszony przez Jana Pawła II w 1983 r. nowy Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 536, §1 podaje: „Jeśli zdaniem biskupa diecezjalnego, po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, byłoby to pożyteczne, należy w każdej parafii ustanowić radę duszpasterską”. Kolejne kanony wskazują na konieczność ustanowienia parafialnej rady ekonomicznej.

W naszej diecezji w 2004 r. ...

ks. Marek Weresa

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł