Wspominali Ziutka
Józef Szczepański ps. Ziutek to polski poeta, autor słów m.in. do najsłynniejszej powstańczej piosenki „Pałacyk Michla”, powstaniec warszawski, żołnierz batalionu „Parasol” AK. Pozostawił po sobie kilkanaście wojennych wierszy, świetnie nadających się do opracowania muzycznego. Wykorzystała to fundacja „Sztafeta”, która zajmuje się odkrywaniem duchowych i kulturowych zasobów przeszłych pokoleń.
Pierwszym etapem projektu był koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego pn. „Ziutkowi na imieniny”. Drugim – nagranie płyty „Wspomnij Ziutka”. Utworów, które się na niej znalazły garwolinianie mogli posłuchać na żywo 24 lutego w CSiK.
Debiut projektu
Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej, łagodniejszej, wystąpił garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”. Druga część imprezy należała do kapeli Trupia czaszka, która powstała w 2004 r. z inicjatywy legendarnego wokalisty Armii Tomasza Budzyńskiego. Rockowe brzmienie sprawiło, że obecni na sali weterani walk o wolność ojczyzny zatykali uszy. Mimo to wytrwali do końca koncertu. – Głośna muzyka i mocne uderzenie to już raczej dla młodzieży. Jednak akceptuję to, dlatego że kiedyś ci ludzie będą na zastępować, pielęgnując pamięć o naszej działalności i narodowych bohaterach. Dlatego uważam ten koncert za bardzo udany i jestem szczęśliwy, że mogłem w nim uczestniczyć – powiedział mjr rez. Marian Cabaj, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie.
Gościem specjalnym wydarzenia był młodszy brat „Ziutka” Janusz Szczepański. – Koncert bardzo mi się podobał. Wprawdzie jestem już w takim wieku, że bardziej odpowiadała mi pierwsza cześć koncertu, ale druga też była dobra – podkreślił brat poety.
Ze sceny dobiegały melodyjne słowa powstańczych piosenek w nowych aranżacjach. Zespół Trupia Czaszka – w składzie: Budzy (Armia) – wokal, Darek Budkiewicz (DePress) – bas, Frantz (Armia) – gitara, Amade – perkusja oraz Małgorzata Godlewska – (kontralt) – i Teatr Muzyczny „Od Czapy” zaprezentowali
m.in. utwory: „Dziś idę walczyć – Mamo”, „Już nie wróci twój chłopiec dziewczyno”, „Dziadobójca”, „Pałacyk Michla”, „Czerwona zaraza”.
Cel osiągnięty
W imprezie wziął również udział Tadeusz Polkowski – Tadek, polski raper, który swoją twórczością oddaje hołd polskim bohaterom narodowym. Artysta rozpoczął koncert, przypominając, że dokładnie 60 lat temu, 24 lutego 1953 r., zmarł gen. Emil Fieldorf „Nil”.
– Osiągnęliśmy to, co sobie założyliśmy: utwory „Ziutka” wciąż są znane – zaznaczył aktor teatru „Od Czapy” Krzysztof O. Żochowski.
Do tekstów „Ziutka” muzykę skomponowali m. in. Tomasz Budzyński, Andrzej Dziubek, Małgorzata Godlewska, Weronika Kowalska.
JAWA