Region
Źródło: Archiwum
Źródło: Archiwum

Wszystko dostałem

- U mnie już marzeń nie ma. Wszystko, co mogłem, to dostałem. I od Opatrzności, i od ludzi. Opatrzność mi dała lata, to, że chodzę, że widzę dobrze, słyszę dobrze i wiem, co mówię. Od ludzi też dostałem wszystko, co mogłem dostać - wyznaje w książce „Konstanty Domagała. Spełnione marzenia”. Społecznik i wychowawca wielu pokoleń siedleckich muzyków zmarł 20 czerwca, w wieku 89 lat.

– Konstanty Domagała jest bardzo ważną postacią dla regionu podlaskiego. Przetarł szlak niemal w każdym aspekcie życia muzycznego i artystycznego w Siedlcach. Dla mnie jest też lokalnym Oskarem Kolbergiem. Nagrywał pieśni z naszego regionu, realizował audycje muzyczne w Polskim Radiu i wypromował muzykę podlaską. Jego osobisty wkład oraz zaangażowanie w rozwój życia muzycznego na Podlasiu jest niepodważalny, a jego wydawnictwa, pozornie niewielkie, mają ogromną wartość. Konstanty Domagała to wielka osobowość muzyczna naszego miasta i regionu – wyznał na łamach tej samej książki Michał Hołownia, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach.

Twórca szkoły muzycznej

K. Domagała urodził się 6 września 1923 r. w Siedlcach. Jego ojciec był wieloletnim chórzystą chóru parafii św. Stanisława. Muzyczne tradycje przekazał też synowi. W 1947 r. K. Domagała rozpoczął naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, w klasie organowej, w Lublinie, a następnie kontynuował ją w Warszawie. W 1954 r. założył w Siedlcach Miejskie Społeczne Ognisko Muzyczne. Od 1 września 1960 r. w miejsce Ogniska, na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki, powołana została Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Dzięki dobremu poziomowi dydaktycznemu, jak też popularyzacji muzyki przez zespoły i solistów na terenie całego województwa, w 1975 r. powołano Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia – tworząc w Siedlcach Zespół Szkół Muzycznych.

Z magnetofonem po regionie

W latach 50 z magnetofonem odwiedził wiele miejscowości, zapisując melodie podlaskie, obrzędy, muzykę wiejskich muzykantów. Zaowocowało to utworzeniem w 1962 r. Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, którego przez 20 lat K. Domagała był dyrygentem, a przez 15 lat pełnił funkcję kierownika artystycznego.

Za pracę pedagogiczną, artystyczną, upowszechnianie kultury i pieśni regionu został uhonorowany wieloma odznaczeniami. Są wśród nich m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za Osiągnięcia Artystyczne. W 2005 r. K. Domagała został laureatem Honorowej Nagrody Prezydenta Miasta Siedlce – „Aleksandria”. Natomiast w 2008 r. rada miasta za zasługi dla siedleckiej kultury nadała mu tytuł Honorowy Obywatel Miasta Siedlce.

Msza św. pogrzebowa została odprawiona 27 czerwca w siedleckiej katedrze.

Kinga Ochnio