Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Z miłością na drodze

„W mocy Ducha z Miłością na każdej drodze” - pod takim hasłem obchodzona będzie 28 kwietnia XIII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców.

Ostatnia niedziela kwietnia to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. W swoim co roku ponawianym apelu Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca: „Wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie, z miłością w sercu i życzliwością do innych ludzi”. KDK zachęca do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenie się do innych użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów drogowych, bycie prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, pieszy czy rowerzysta.

„Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa, wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale potrzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa, życia naszego i innych ludzi” – czytamy w apelu.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura podkreśla, że w drodze rzadko bywa się samemu, przeważnie dzieli się ją z innymi ludźmi. – Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego – siostrę i brata. Głoszone przez duszpasterstwo kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze” trzeba realizować na każdym odcinku wspólnej trasy i przyoblekać w praktykę konkretnych postaw, zachowań oraz wzajemnej modlitwy – zaznacza duszpasterz kierowców. I przypomina: – Braterstwo kierownicy każe okazywać wszystkim życzliwość i dobroć; być cierpliwym, przewidującym i uczynnym. Niech starsi, bardziej doświadczeni kierowcy stają się przykładem dla młodszych i mniej zaprawionych adeptów kierownicy. Pismo Święte poucza bowiem: „Mąż, który podróżował, zna wiele rzeczy i mądrze przemawiać będzie, kto ma wielkie doświadczenie” (Syr 34,9).

 

Prośba o bezpieczną jazdę

W Książeczce Kierowcy wydanej przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców czytamy: „Miarą wszelkich odległości jest dystans dzielący człowieka od jego domu, bo drogi istnieją głównie po to, aby człowiek wracał nimi do domu. Niech więc ta chrześcijańska wspólnota drogi pomaga wszystkim, zawsze w radości osiągać cel podróży i w zdrowiu wracać do domu”.

Dlatego KDK apeluje: „Zapraszamy do modlitwy za kierowców, aby dzięki mocy Bożego Ducha z Miłością w sercu poruszać się po każdej drodze. Wspólnie z policją i wszystkimi służbami na drogach prosimy wszystkich o spokojną i bezpieczną jazdę, z miłością i szacunkiem dla innych, aby w ten sposób uniknąć wielu tragicznych wypadków”. Od 1975 r. na polskich drogach wydarzyło się prawie 2 mln wypadków, w których zginęło ok. 235 tys. osób, a 2,4 mln zostało rannych. Unia Europejska ma jedne z najbezpieczniejszych dróg na świecie. Niemniej jednak ponad 25 tys. osób rocznie traci na nich życie, a wiele innych jest poważnie rannych. To ogromna strata dla jednostek, rodzin i całego społeczeństwa.

W Polsce dane za 2018 r. są niepokojące: na drogach zginęły aż 2843 osoby, czyli o 12 więcej niż w roku poprzednim. Podczas tegorocznych świąt wielkanocnych doszło do 281 wypadków, w których życie straciło 38 osób, a 308 zostało rannych; zatrzymano 1450 kierowców pod wpływem alkoholu.


Dekalog Kierowcy – MIVA Polska

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

 1. Nie będziesz egoistą na drodze.
 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
 4. Szanuj pieszych.
 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
 7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
 9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
 10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej policji.

   

Wezwania do modlitwy wiernych:

– za Ojca Świętego Franciszka, aby jego wezwanie o rozważne i odpowiedzialne prowadzenie pojazdów dotarło do wszystkich kierowców;

– za tych, co przeżyli ciężkie wypadki, aby z ufnością wchodzili w nowe życie;

– za wszystkich zabitych na naszych drogach, aby radowali się chwałą nieba;

– za wszystkich kierowców – szczególnie z naszej parafii – aby rozsądnie, bezpiecznie i trzeźwo korzystali ze swoich pojazdów i szanowali prawa innych ludzi.

HAH