Aktualności
Z myślą o mieszkańcach

Z myślą o mieszkańcach

W Grali Dąbrowiźnie powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne. To odpowiedź władz gminy na potrzeby mieszkańców.

Powierzchnia obiektu, który zostanie wybudowany na gminnej działce, wyniesie 400 m. Za trzy lata będzie mogło korzystać z niego 14 mieszkańców z niepełnosprawnościami: cztery osoby całodobowo, zaś dziesięć w systemie dziennym. Koszt inwestycji wyniesie 4 mln zł, z czego 3,2 mln zł stanowi wsparcie rządowe.

To właśnie dotacja pozwoliła na ruszenie z realizacją pomysłu, który kiełkował już wcześniej, czyli kompleksową pomocą osobom samotnym w podeszłym wieku. – Małe samorządy nie mogłyby pozwolić sobie na budowę obiektów o powierzchni 400 m², jak to będzie miało miejsce w powiecie siedleckim – zauważa Anna Kaszuba, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Wsparcie pozwoli na realizację takiej inwestycji w gminie Skórzec, a włodarz nie stawia jeszcze kropki. – Mając na względzie społeczne zainteresowanie, zamierzamy w przyszłości rozbudowywać to centrum – podkreśla wójt Jerzy Długosz.

Wszystko dlatego, że – jak zauważa Elżbieta Łastowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skórcu – zapotrzebowanie na tego typu usługi opiekuńcze jest bardzo duże i wynika z demografii. – To mieszkańcy gminy zwracali się z wnioskami do wójta o usługi opiekuńcze i mieszkalne dla osób niepełnosprawnych – podkreśla, dodając, że w najbliższych latach będzie to jedna z priorytetowych inwestycji na terenie gminy. – Społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, coraz więcej osób potrzebuje takiej pomocy, a my ją chcemy zapewnić tłumaczy J. Długosz.

JAG