Aktualności
Zapisy na 23 Bieg Sobiborski

Zapisy na 23 Bieg Sobiborski

Do 6 października można zgłaszać swój udział w zawodach, które mają na celu upamiętnienie ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze, czyli w Biegu Sobiborskim.

Start sprzed muzeum

Zawody ph. „Ocalić od zapomnienia, uczyć dla przyszłości” zaplanowano na 13 października. Centralnym wydarzeniem będzie bieg na dystansie o długości 13 km. Start tradycyjnie w południe przed Muzeum i Miejscem Pamięci w Sobiborze. Trasa wiedzie na pierwszym kilometrze drogą asfaltową w kierunku Żłobka, następnie przez las wzdłuż torów kolejowych, natomiast od piątego kilometra – po drodze wojewódzkiej nr 816 przez miejscowość Orchówek w kierunku Włodawy. Meta zawodów znajduje się na parkingu przy włodawskim Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. – Bieg cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców naszego powiatu, ale i osób, które przyjeżdżają do Włodawy z różnych części kraju, aby wziąć w nich udział – mówi koordynatorka wydarzenia Magdalena Pulikowska z MOSiR-u, który jest głównym organizatorem.

 

Klasyfikacje

W tegorocznej edycji wprowadzono klasyfikacje: generalna kobiet i mężczyzn oraz według kategorii wiekowych – roczniki 2008 -1995, 1994-1985, 1984-1975, a także zawodników 50-letnich i starszych, jak również mistrzostwa Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić formularz elektroniczny znajdujący się na stronach www.mosir.wlodawa.eu, zmierzymyczas.pl do 6 października. Osoby, które będą chciały wziąć udział w biegu, w przypadku niewyczerpania limitu startujących, tj. 140 osób, będą miały okazję zapisać się w dniu zawodów.

13 października, o 10.30, na placu przed MOSiR-em rozpoczną się biegi z udziałem dzieci i młodzieży włodawskich placówek oświatowych: przedszkoli, podstawówek oraz szkół średnich. Pierwsi – na dystansie 50 m – wystartują najmłodsi, a zakończą ok. 11.55 uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy będą mieli do pokonania 1,2 tys. m. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz elektroniczny znajdujący się na stronach www.mosir.wlodawa.eu, zmierzymyczas.pl do 11 października, do 9.00.

 

Pamięci ofiar

Cel zawodów to nie tylko wspieranie rozwoju sportu czy promocja powiatu włodawskiego, ale także pamięć o ofiarach pomordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze. Historia jego funkcjonowania na przełomie kwietnia i maja 1942 r., a także przebieg powstania więźniów z 14 października 1943 r. zostaną tradycyjnie przypomniane przez burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego i dyrektor MOSIR-u Teresę Zaleńską-Sak. – Hasło wydarzenia wybite na medalach i trasa wiodąca od byłego obozu zagłady i przebiegająca na pewnym odcinku wzdłuż torów, którym jechały transporty do Sobiboru, ma służyć ocaleniu pamięci o tym miejscu i jego historii – podkreśla M. Pulikowska.

W obozie zagłady w Sobiborze zostało zamordowanych 180 tys. Żydów, ponad połowę ofiar stanowili Żydzi polscy. Przybywały tam także transporty osób tej narodowości z Austrii, Niemiec, Czech czy Słowacji. Ok. 300 więźniów wydostało się na wolność w wyniku buntu, który wybuchł 14 października 1943 r. Z ustaleń Marka Bema, który zajmował się badaniem historii tego miejsca, wynika, że wojnę przeżyło co najmniej 61 uciekinierów z Sobiboru, w tym 57 uczestników powstania.

 

JS