Region
Źródło:
Źródło:

Zniżki dla rodzin wielodzietnych

Wspólna wyprawa rodziców i dzieci na basen, lodowisko czy do kina nie będzie już zamachem na domowy budżet. W mieście od września rusza program „3+ Siedlecka Duża Rodzina”.

 
Jego celem jest stworzenie systemu ulg i promocji przez placówki należące do miasta, działające w sferze kultury, sportu i rekreacji, a także podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które przyłączą się do przedsięwzięcia. Programem zostaną objęte rodziny i osoby samotne mające na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 lub 24 roku życia (gdy dziecko uczy się lub studiuje) oraz rodziny zastępcze bez względu na liczbę dzieci będących pod ich opieką.

„3+ Siedlecka Rodzina” ma za zadanie wspierać rodziny wielodzietne i zastępcze, poprawić warunki ich życia, zwiększyć szanse rozwojowe i życiowe dzieci i młodzieży z tych rodzin oraz kształtować pozytywny wizerunek dotyczący wielodzietności.

 

Rabat na dentystę

– Przede wszystkim z programu ucieszą się kobiety, które rządzą domowym budżetem. Bo to zazwyczaj one muszą się zastanawiać, czy wysłać dzieci do kina, czy kupić im buty – zauważa Anna Sochacka, wiceprezydent oraz koordynatorka przedsięwzięcia. W programie mogą uczestniczyć wszystkie rodziny wielodzietne bez względu na uzyskiwane dochody. – Zdaję sobie sprawę, że pięcioosobowa rodzina nie pójdzie do teatru, pomimo że oboje rodziców zarabia – dodaje A. Sochacka.

Aby otrzymać zniżki, trzeba będzie wyrobić specjalną kartę „3+”, której wydawanie rozpocznie się 1 września. Wniosek o jej wyrobienie należy złożyć w urzędzie miasta. Nieletnie osoby otrzymają kartę na okres do osiągnięcia pełnoletności. Natomiast starszym będzie ona przyznawana na dwa lata. Na karcie znajdzie się imię i nazwisko. Partnerzy akcji będą mieli prawo, przed udzielaniem rabatu, zażądać dokumentu tożsamości, aby zweryfikować dane. Punkty, w których karty będą realizowane, zostaną specjalnie oznakowane. Informacja o honorowaniu karty „3+” będzie umieszczana w witrynach, kasach czy materiałach promocyjnych podmiotów, które przyłączą się do programu. – Mamy teraz dwa miesiące, żeby przygotować szczegóły dotyczące wzoru naklejek i karty – wyjaśnia wiceprezydent.

 

Zachęcić firmy

Już dziś wiadomo, że rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na zniżki do 50% przy zakupie biletów na miejskie obiekty sportowe oraz płatne imprezy organizowane przez instytucje kultury. Do programu zgłosiło się też 16 podmiotów oferujących rabaty m.in.: na zakup dziecięcej odzieży, mebli młodzieżowych, kursy przygotowujące do matury, produkty farmaceutyczne, wizytę w przychodni stomatologicznej, materiały budowlano-wykończeniowe czy nawet posiłek w jednej z pizzerii. – Myślę, że przez wakacje ta liczba dojdzie do 30 firm – zapewnia A. Sochacka. Zniżki wyniosą od kilku do kilkudziesięciu procent. Wiceprezydent przyznaje, że będzie starała się zachęcać kolejnych partnerów do zawierania umów na rabaty. – Są miasta, które ten program realizują i mają bardzo dobre opinie o nim. Dużo więcej rodzin chodzi do kina czy na lodowisko. A wiadomo, że jeśli firmy będą miały więcej klientów, to zwiększą się ich dochody – podkreśla A. Sochacka.

Na razie nie wiadomo, jak uchwalony program wpłynie na budżet miasta. Wiceprezydent zaznacza jednak, że nie widzi potrzeby powoływania specjalnego pełnomocnika. – Chyba że program bardzo się rozwinie i trzeba będzie codziennie podpisywać umowy z partnerami, wtedy pomyślimy, co dalej – zaznacza A. Sochacka.

Kinga Ochnio