Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zorientowani na patriotyzm

We wtorek 3 października Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim zorganizował 39 Pieszy Rajd Kleebergowski, przebiegający śladami ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską.

W imprezie wzięło udział blisko 150 osób reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z trzech powiatów: bialskiego, garwolińskiego i radzyńskiego. Rajd rozpoczęła zbiórka w sali kina „Oranżeria”. Po uroczystej inauguracji imprezy przeprowadzono konkurs wiedzy przygotowany na podstawie książki Jacka Pożarowszczyka pt. „Kleeberg. Generał bez skazy”. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Wiktoria Skowron z Woli Osowińskiej, wyprzedzając Annę Kaczorek i Zuzannę Mierkiewicz z Czemiernik. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Patrycja Kuźmiuk z Sosnówki, drugie Martyna Pawlik również z Sosnówki, a trzecie Marcin Krasucki z Woli Osowińskiej. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Gabriela Warwas z I LO w Radzyniu Podlaskim. Na kolejnych miejscach uplasowali się Łukasz Nawrocki (I LO Radzyń Podlaski) i Sylwia Dąbrowska (LO Wisznice). W rywalizacji drużynowej w swoich kategoriach wiekowych zwyciężyły: Szkoła Podstawowa w Czemiernikach, Gimnazjum w Sosnówce i I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim.

– Po rozstrzygnięciu konkursu młodzież udała się do Kocka, gdzie na cmentarzu wojennym złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie gen. Franciszka Kleeberga i jego żołnierzy. Kolejnym punktem rajdu była turystyczno-rekreacyjna impreza na orientację rozgrywana w Woli Gułowskiej. Tym samym uczestnicy rajdu poznali kolejne miejsca związane z ostatnią wojną obronną kampanii wrześniowej 1939 r. Tuż po obiedzie młodzież zmierzyła się jeszcze w konkursie sprawnościowym, po czym odbyło się oficjalne zakończenie rajdu połączone z wręczeniem nagród i dyplomów wyróżniającym się uczestnikom – relacjonuje Robert Mazurek z radzyńskiego oddziału PTTK.

Przeprowadzenie imprezy możliwe było dzięki zaangażowaniu R. Mazurka i Bogdana Fijałka, a także dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. Byli nimi: urząd miasta i starostwo powiatowe w Radzyniu Podlaskim oraz urząd marszałkowski w Lublinie.

HAH