Kościół
Źródło: JS
Źródło: JS

Życie przy Najświętszej Rodzinie

W parafii pw. św. Andrzeja Boboli od 1983 r. posługuje Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Postrzegając rodzinę jako ważny budulec mocnego społeczeństwa, nazaretanki angażują się we wspieranie moralnego i duchowego rozwoju rodzin.

Tak jak czynili to Jezus, Józef i Maryja, siostry kontemplują Boga w swoim życiu. Swoją posługę wypełniają w takich dziedzinach, jak: edukacja, służba zdrowia, praca socjalna i duszpasterska. W Wytycznie siostry prowadzą dom rekolekcyjny, przyjmują grupy dzieci i młodzieży. - Wstępując do zgromadzenia, wiedziałam, że Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu skupiają się na pracy wśród rodzin i dla rodzin. Tu, w Wytycznie jestem po raz drugi w swoim życiu zakonnym. Zaangażowałam się w pracę na rzecz dzieci i młodzieży, a także formację osób dorosłych - mówi s. Claretta Zygmunt. Posługując przy parafii od sierpnia tego roku, już we wrześniu zawiązała grupę dziecięcą Promyczki Nazaretu. Dzięki jej doświadczeniu pracy z młodymi ludźmi udało się zbudować wspólnotę. Było to możliwe również dlatego, że włączyli się rodzice. Efekty już widać. - Najważniejsze, aby dzieci poczuły się potrzebne i wiedziały, że ktoś o nie dba i chce dla nich coś zrobić - mówi nazaretanka.

– Na początku roku szkolnego rzuciłam hasło: „będzie spotkanie” i przyszła grupa 17 dzieci, w wieku od kilku do kilkunastu lat. Formować się zaczęła wspólnota modlitewna, a nasze cotygodniowe spotkania stały się także sposobem spędzania wolnego czasu – tłumaczy.

Siostra otrzymuje dużą pomoc ze strony rodziców, którzy służą pomysłami i inicjatywą. Aktualnie Promyczki Nazaretu to 30-osobowa wspólnota uczniów kilku szkół, która w każdy czwartek modli się, wielbi Boga śpiewem i po prostu spędza ze sobą czas. – Nasze dzieci przede wszystkim przekonują się, że bycie blisko Boga to nie tylko wypowiadane treści modlitw, ale może to być także czas miło spędzony ze znajomymi – wyznaje mama jednej z dziewczynek należących do promyczków. – Córka po powrocie ze spotkań z siostrami nazaretankami śpiewa piosenki, których się nauczyła – opowiada, dodając, że czasu spędzonego we wspólnocie nie można traktować tylko jako ciekawą formę zajęć. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł