Opinie
Miasto położone na górze
21/2024 (1500) 2024-05-22

Miasto położone na górze

Wychodząc w procesji w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej na ulice naszych miast i wsi, pragniemy dać świadectwo, że historia Jezusa to nie mit o zwycięzcy ani tylko opowieść „ku pokrzepieniu serc”. To rzeczywistość, która jest tak bardzo realna jak czerwcowa zieleń, zapach bzów i rozmiękczony promieniami słońca asfalt, uginający się pod stopami ludzi kroczących w postawie uwielbienia za Chrystusem.

Wychodzimy, aby pokazać innym, a może przede wszystkim sobie samym, że On jest! Żywy, Prawdziwy! Udział w procesji eucharystycznej jest publiczną manifestacją wiary w Jego cudowną Obecność.
Ona właściwie prowadzi
21/2024 (1500) 2024-05-22

Ona właściwie prowadzi

Kiedy przychodzi zwątpienie, ale też gdy chcą się podzielić radością, kierują swe myśli i modlitwy do Tej, która „była cicha i piękna jak wiosna, żyła prosto, zwyczajnie jak my”.

Maryja jest wzorem dla każdej kobiety, a szczególnie matek. Papież Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” podkreślał, że Maryja to wzór pokornego i wielkodusznego przyjęcia woli Bożej, nawet gdy była dla Niej niezrozumiała i trudna do przyjęcia. A w encyklice „Redemptoris Mater” dodawał: „jest również wzorem i znakiem nadziei, albowiem Jej cierpienie zostało przemienione w radość”.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Co jest nas dziś w stanie poruszyć? Doniesienia o zamordowaniu przypadkowo idącego ulicą człowieka w jednym z amerykańskich miast?
Rozmowy
Szła przez życia jak burza
21/2024 (1500) 2024-05-22

Szła przez życia jak burza

Rozmowa z Teresą Kmieć, siostrą Heleny Kmieć, misjonarki zamordowanej w Boliwii w 2017 r.

10 maja rozpoczął się proces beatyfikacyjny Heleny. Jakie to uczucie, gdy własna siostra, z którą mieszkało się pod jednym dachem, może zostać błogosławioną?

Jest to w pewnym sensie sensacja, ale nie zmieni to mojej - o ile tak można powiedzieć - relacji z Helenką. Bo dla mnie wciąż jest przede wszystkim jedyną siostrą, a dopiero potem ewentualnie przyszłą błogosławioną. O procesie beatyfikacyjnym mówiło się od dawna i jako rodzina traktujemy ten dzień jako taką pieczątkę potwierdzającą świadectwo życia Heleny.
Pocieszyciel, Rzecznik, Obrońca
20/2024 (1499) 2024-05-15

Pocieszyciel, Rzecznik, Obrońca

Rozmowa z ks. prof. Mariuszem Rosikiem, biblistą, teologiem i wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Ojcowie Kościoła mówili, że Jezus i Duch Święty to ramiona Ojca wyciągnięte w kierunku człowieka. Pierwsze ramię, Jezus, jest znane. W końcu chodził po ziemi. Natomiast o Duchu Świętym wiemy niewiele, kojarzy nam się raczej z czymś ulotnym, tajemniczym, wręcz oderwanym od rzeczywistości. Kim On właściwie jest?

To pytanie przypomina mi rozważania św. Jana Pawła II, który w „Tryptyku rzymskim” zastanawiał się: „Kim On jest?”, dając lapidarną odpowiedź: „Jest jak gdyby niewysłowiona przestrzeń, która wszystko ogarnia”.
Kościół
Adoracja Najświętszego Sakramentu
21/2024 (1500) 2024-05-22

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Kończy się czas pierwszokomunijnych uroczystości. Tysiące dzieci w całej Polsce przeżyło radość pełnego spotkania z Chrystusem w tajemnicy Eucharystii. Dla nas to okazja, aby odświeżyć w sobie pragnienie zjednoczenia z Chrystusem, który pozostał z nami w Najświętszym Sakramencie.

Kościół zachęca do praktykowania pobożności eucharystycznej poza Mszą św. W tym celu we wspólnotach parafialnych organizowane są nabożeństwa 40-dniowe oraz tzw. godziny świętej. Odnotowując to, co media świeckie piszą w okresie Pierwszej Komunii św. na jej temat, możemy dojść do kilku smutnych wniosków.
Pod pieczą św. Andrzeja Boboli
21/2024 (1500) 2024-05-22

Pod pieczą św. Andrzeja Boboli

Msza św. odpustowa, ucałowanie relikwii patrona i wystawa pamiątek o historii parafii - złożyły się na program odpustu ku czci św. Andrzej Boboli i rocznicy 50-lecia zakończenia budowy kościoła w Rudzie Wolińskiej, które obchodzono w niedzielę 12 maja.

Odpust poprzedziło 40-godzinne nabożeństwo, podczas którego parafianie trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. Odpustowej Eucharystii w niedzielę 12 maja przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski. W homilii zwrócił uwagę na cel wiary, a także wspomniał o przypadającej w VII Niedzielę Wielkanocną uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
20/2024 (1499) 2024-05-15
Za uczniami, którzy bronili krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, stali ich rodzice, nauczyciele i kapłani. Obok dumy z ich postawy był też zwykły, ludzki lęk.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Apostoł Polesia, duszochwat, mocarz, polityk, patron jedności narodowej - mało który święty doczekał się tylu „imion”, co św. Andrzej Bobola. Od 22 lat jezuita jest drugorzędnym patronem Polski.
Komentarze
Dziś będzie o teoriach spiskowych. Hipotezach, które wbrew nazwie nie traktują o teoriach i spiskach, a o faktach i prawdzie.

Ostatnio mieliśmy w kraju wysyp dziwnych pożarów. Płonął m.in. największy kompleks handlowy w Warszawie, kilka autobusów w bytomskiej zajezdni, w ogniu stanęła szkoła w Grodzisku Mazowieckim, z dymem poszło kilkaset ton niebezpiecznych odpadów składowanych na nielegalnych wysypiskach w różnych częściach kraju. Oczywiście wszystkich tych zdarzeń nie da się połączyć jakąś wspólną klamrą, gdyż byłaby to naprawdę spiskowa megateoria.
Ks. Paweł Siedlanowski

Ale to już było…

Kilka dni temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie zabraniające pracownikom administracji eksponowania symboli religijnych na swoich biurkach.

Nakazuje ono także urzędnikom zwracanie się do osób „transpłciowych” i „niebinarnych” preferowanymi przez nie zaimkami. W piątek 17 maja R. Trzaskowski wyjaśniał, że decyzja ma na celu „uporządkowanie sytuacji, która wynikała z wielu pytań dotyczących tego, czy urzędy powinny być miejscem, w którym eksponowane są symbole religijne”.
Leszek Sawicki

Jeno kupa

Anna Wolańska

Zaśpiewały

Anna Wolańska

Bez marnacji

Leszek Sawicki

Co z tą Unią?

Diecezja
Wpatrzeni w Maryję
21/2024 (1500) 2024-05-22

Wpatrzeni w Maryję

18 maja w bialskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbył się I Diecezjalny Zjazd Ruchu Szensztackiego. W spotkaniu wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej, który bardzo prężnie od kilku lat rozwija się na naszym Podlasiu.

Zjazd rozpoczął się od Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy przez kapłanów, którzy na co dzień opiekują się Apostolatem MBP w swoich parafiach. Na liturgii i pozostałej części spotkania nie zabrakło także licznej delegacji kleryków i diakonów naszego seminarium, którzy do Białej Podlaskiej przybyli ze swoim rektorem.
Maryjo, nie daj nam zwątpić w Boży ład!
21/2024 (1500) 2024-05-22

Maryjo, nie daj nam zwątpić w Boży ład!

17 maja w parafii Najświętszego Serca Jezusowego odbyło się IV Dekanalne Spotkanie dla Zelatorów Żywego Różańca. Wziął w nim udział bp Grzegorz Suchodolski.

Zjazd został połączony z parafialną uroczystością dotyczącą kolejnej rocznicy objawień Matki Bożej w Horodyszczu. Zgromadzonych powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Głasek. Potem głos zabrała diecezjalna zelatorka Agnieszka Chudzik, która dziękowała członkom kół za ofiary na misje i za niedzielną modlitwę różańcową w intencji ojczyzny w swoich parafiach. Kolejnym punktem była konferencja wygłoszona przed ks. dr. Grzegorza Koca.
20/2024 (1499) 2024-05-15
Od 1 maja można zapisywać się na I Rowerową Pielgrzymkę Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę. Zgłoszenia będą przyjmowane drogą elektroniczną do końca czerwca.
19/2024 (1498) 2024-05-08
W piątek 3 maja, podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego w intencji parafian i gości, parafia św. Stanisława w Siedlcach otrzymała medal Pro Bono Poloniae.
Region
Dumni z historii
21/2024 (1500) 2024-05-22

Dumni z historii

Maraton wykładów, piknik naukowy, uroczyste posiedzenie senatu oraz biegi sportowe - tak świętowano 55-lecie Uniwersytetu w Siedlcach.

Mszę św. w intencji społeczności akademickiej, która została odprawiona w siedleckiej katedrze we wtorek 14 maja, sprawował bp Kazimierz Gurda. - Więź z Jezusem, umacniana przez Ducha Świętego, otwiera przed każdym człowiekiem nieznane dotąd horyzonty pięknego, mądrego, szczęśliwego i zwieńczonego zmartwychwstaniem życia - mówił, podkreślając, że głoszenie Bożej prawdy nie zależy od postawy świata, ale od nakazu, który zostawił swoim uczniom Jezus Chrystus.
Prawie jak nad morzem
21/2024 (1500) 2024-05-22

Prawie jak nad morzem

Tężnia solankowa przy ul. Brzegowej w Białej Podlaskiej już otwarta. To pierwsza taka instalacja w mieście i już cieszy się zainteresowaniem mieszkańców.

Inwestycja powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Jej pomysłodawcami byli radni i członkowie stowarzyszenia Orzechówek: Marek Dzyr, Marcin Izdebski, Piotr Marczuk. - Projekt zgłoszono w edycji budżetu obywatelskiego w 2022 r. i wszyscy oczekiwali, że uda się go zrealizować w 2023 r. W styczniu ogłosiliśmy konkurs na projekt, ale nikt się nie zgłosił. Jednak nie załamaliśmy rąk.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Msze św. w intencji ojczyzny, koncerty, pikniki rodzinne i historyczne, biegi uliczne - tak wyglądały w regionie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Sąd ogłosił upadłość spółki Kampol-Fruit, przetwórni owoców i warzyw, która miała swoją m.in. w Rykach. Czy jest szansa, by rolnicy otrzymali pieniądze za dostarczone produkty?
Historia
Dla upamiętniania unitów
21/2024 (1500) 2024-05-22

Dla upamiętniania unitów

18 maja w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach zaprezentowano wystawę „Unici Podlascy. W 150 rocznicę męczeństwa”. Wernisaż był połączony z prelekcją nt. Kościoła unickiego.

Wystawa składa się z plansz opowiadających o losach unitów, o miejscach kultu i duchownych, którzy przyczynili się do umocnienia tego obrządku. Ekspozycja przypomina o tym, że po zawiązaniu unii brzeskiej Kościoły rzymskokatolicki i wschodni funkcjonowały w dużej harmonii. Miały nawet wspólne ośrodki religijne, jak np. Kodeń czy Leśna Podlaska. Z czasem zaczął rodzić się konflikt miedzy Kościołem prawosławnym i unickim. Jego owocem była śmierć arcybiskupa połockiego Jozafata Kuncewicza.
Bezpieczeństwo i zdrowie
21/2024 (1500) 2024-05-22

Bezpieczeństwo i zdrowie

4 stycznia 1999 r. biskup siedlecki Jan Wiktor Nowak ogłosił na antenie Katolickiego Radia Podlasie oficjalny komunikat o przyjeździe Jana Pawła II do Siedlec. Przygotowania do wizyty trwały już jednak od kilku miesięcy, a do najważniejszych wyzwań stojących przed organizatorami papieskiej pielgrzymki należało zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom tego wydarzenia.

Diecezja, jako współorganizator, była odpowiedzialna za stan porządku w trakcie spotkania z papieżem. Dbanie o bezpieczeństwo zbiorowe i indywidualne, informowanie policji o wszelkich zagrożeniach było zadaniem kościelnej służby porządkowej, bezpośrednio odpowiedzialnej za stan porządku w wewnętrznych pierścieniach zabezpieczenia.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Towarzystwo Przyjaciół Kodnia opracowało i wydało album o historii i przyrodzie całej kodeńskiej gminy. Takiej publikacji jeszcze nie było.
Kultura
Noc z wybitnym artystą
21/2024 (1500) 2024-05-22

Noc z wybitnym artystą

Bohaterem tegorocznej Nocy Muzeów był prof. Stanisław Baj, który otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

W sobotnie popołudnie 18 maja w parku Radziwiłłów zgromadzili się miłośnicy sztuki regionalnej i malarstwa - zwłaszcza prof. S. Baja. Artysta związany zarówno z nadbużańską wsią Dołhobrody, gdzie przyszedł na świat i spędził dzieciństwo, a także - jako wykładowca Akademii Sztuk Pięknych - z Warszawą, został uhonorowany Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Miasto przyznaje ją najwybitniejszym twórcom, którzy są jego ambasadorami.
W klimacie PRL-u
21/2024 (1500) 2024-05-22

W klimacie PRL-u

„Codzienność w PRL-u” - to hasło 20 Nocy Muzeów zorganizowanej przez Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach. Ci, którzy odwiedzili placówkę, mogli spotkać relikty z tamtego okresu. Starsi oglądali je z sentymentem, a młodsi ze zdziwieniem, że tak kiedyś się żyło.

Jak co roku siedleckie MR włączyło się w Noc Muzeów. W tym roku temat przewodni to życie codzienne w PRL-u. I choć były to trudne czasy, które, na szczęście, są już przeszłością, wielu wspomina je z sentymentem - głównie dlatego, że kojarzą im się z dzieciństwem, dorastaniem, młodością.
20/2024 (1499) 2024-05-15
Choć urodziła się u podnóża Gór Złotych, to Mazowsze pokochała tak mocno, że nie może od niego uciec. W Puczycach, wsi położonej w malowniczej krainie Bugu, mogła w końcu oddać się temu, co goniło ją od dziecięcych lat - malarstwu.
19/2024 (1498) 2024-05-08
W zabytkowej wieży ciśnień w centrum wsi czynna jest wystawa pamiątek po hucie szkła „Nadbużanka”, która przez ponad 70 lat była wizytówką tego zakątka ziemi włodawskiej.
Rozmaitości
Nie taka błaha choroba
21/2024 (1500) 2024-05-22

Nie taka błaha choroba

Nawet 30% osób, które zachorowały na półpasiec, cierpi później na neuralgię popółpaścową, czyli przewlekły ból.

Półpasiec to choroba zakaźną, którą wywołuje wirus ospy wietrzej i półpaśca (Varicella zoster). Dokładniej jest to reaktywacja utajonego zakażenia tym wirusem, co oznacza, że może on wystąpić u osób, które chorowały na ospę wietrzną - niezależnie, czy jej przebieg był ciężki czy lekki. Wszystko dlatego, że po ustąpieniu ospy wirus nie jest eliminowany z organizmu, tylko pozostaje nawet przez wiele lat w formie latentnej w zwojach czuciowych układu nerwowego.
Protest nadal trwa!
21/2024 (1500) 2024-05-22

Protest nadal trwa!

18 maja w centrum Siedlec rolnicy zorganizowali pikietę połączoną z konferencją prasową, podczas której wyraźnie mówiono: to nie koniec strajku.

Stali za nią rolnicy z powiatów siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i Ruchu Gospodarstw Rodzinnych. Zainteresowani udziałem w paradzie spotkali się w sobotni poranek na siedleckich błoniach przy ul. Północnej. Stamtąd ciągnikami i maszynami rolniczymi ruszyli do centrum, zatrzymując się u zbiegu ulic Kilińskiego, Piłsudskiego i Pułaskiego.
20/2024 (1499) 2024-05-15
Jubileuszowy, XV Jarmark św. Stanisława uroczyście otworzyli w piątek 10 maja nowy prezydent miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz oraz bp Grzegorz Suchodolski.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Rozmowa z hematologiem dr. n. med. Piotrem Centkowskim, ordynatorem oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
19/2024 (1498) 2024-05-08
Zapoczątkowana dziesięć lat temu akcja „Miód kupujesz, pszczoły ratujesz”, organizowana przez Polski Związek Pszczelarski i pismo „Pasieka jest ciągle aktualna - i to nie tylko ze względu na chwytliwe hasło.
Sport
Osoba od spinania klubu
20/2024 (1499) 2024-05-15

Osoba od spinania klubu

Rozmowa z Grzegorzem Koprukowiakiem, dyrektorem sportowym siedleckiej Pogoni od lipca 2021 r.

Kim właściwie jest dyrektor sportowy?

W mojej opinii dyrektor sportowy to osoba, która od strony sportowo-administracyjnej długofalowo próbuje spinać klub. To taki łącznik pomiędzy kadrą a zarządem klubu. Ma za zadanie wybierać i nadzorować pracę trenera zgodną z wizją klubu.
Marzenie o awansie
20/2024 (1499) 2024-05-15

Marzenie o awansie

Rozmowa z Leszkiem Skoczylasem, skarbnikiem Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Gołąbek.

Jakie były początki istnienia klubu ULKS mającego siedzibę w Gołąbku w gminie Skórzec?

Klub powstał w Szkole Podstawowej w Gołąbku. Założycielem był Zenon Kupa, ówczesny nauczyciel wychowania fizycznego, który został też pierwszym prezesem. Po jego odejściu zastąpił go Ryszard Zając.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Jazda od wschodu do wschodu - tak miłośnicy dwóch kółek mówią o ultramaratonie, który zaczyna się we wczesnych godzinach rannych i kończy następnego dnia.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Zmiany, jakie nastąpiły po kwietniowych wyborach samorządowych w regionie, niosą nowe nadzieje na rozwój wielu aspektów życia, w tym także związanych ze sportem i kulturą fizyczną.
17/2024 (1496) 2024-04-25
Rozmowa z Weroniką Zielińską-Stubińską, najlepszą polską sztangistką, aktualną mistrzynią Europy w kategorii wagowej 81 kg.