Rozmowy
Niepokalana – pierwsza z odkupionych
47/2024 (1526) 2024-12-04

Niepokalana – pierwsza z odkupionych

Rozmowa z ks. prof. dr. hab. Januszem Królikowskim, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, wykładowcą akademickim oraz autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Księże Profesorze, o czym przypomina nam dogmat Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej? O co w nim chodzi? Często nie jest rozumiany poprawnie…

Rzeczywiście, z tym rozumieniem są problemy, jak można było się przekonać całkiem niedawno, gdy ktoś na jednym z portali internetowych twierdził na przykład, że ten dogmat oznacza zakwestionowanie wartości małżeństwa i zrodzenia potomstwa. Niepokalane Poczęcie oznacza, że Maryja - jako przyszła Matka Zbawiciela - na mocy Jego przyszłych zasług wysłużonych na krzyżu już „w pierwszej chwili swego istnienia” została „zachowana od grzechu pierworodnego”, a więc obdarzona pełnią łaski, czyli życia Bożego, i już na stałe „Pan jest z Nią”, jak to potwierdził anioł Gabriel w czasie zwiastowania.
A Ty na co czekasz?
47/2024 (1526) 2024-11-27

A Ty na co czekasz?

Rozmowa z ks. kan. dr. Jerzym Dudą, proboszczem parafii św. Stanisława BM w Siedlcach i wykładowcą patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach.

Ledwo zdążyły dopalić się znicze na grobach naszych bliskich po Wszystkich Świętych, a już mamy atmosferę Bożego Narodzenia. Ze wszystkich stron atakują nas watahy bałwanków, mikołajów, choinki. Jakby między 1 listopada a 25 grudnia istniała pustka. Nierzadko w całym tym przedświątecznym zabieganiu zapominamy, po co to wszystko. Zapominamy, że rozpoczyna się Adwent.

To prawda. Opowiadają, że Mahatma Gandhi, twórca współczesnej państwowości indyjskiej, kiedy w młodości studiował w Anglii, widząc to całe przedświąteczne zabieganie, zakupy, reklamy, choinki, mikołajów zapraszających do supermarketów, renifery, pocztówki krzyczące o magii świąt, zapytał: „Gdzie w tym wszystkim jest Chrystus?”.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Rozmowa z ks. prałatem dr. hab. Kazimierzem Matwiejukiem, profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorem publikacji „Trudne pytania, pewne odpowiedzi”.
Kościół
Czynić Kościół domem miłosierdzia
47/2024 (1526) 2024-12-04

Czynić Kościół domem miłosierdzia

Rozmowa z ks. kan. dr. Mateuszem Czubakiem powołanym do pełnienia posługi misjonarza miłosierdzia w diecezji siedleckiej.

28 października otrzymał Ksiądz z rąk bp. Kazimierza Gurdy dekret powołujący do pełnienia posługi misjonarza miłosierdzia w czasie Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025. Skąd ten wybór?

W związku z Nadzwyczajnym Rokiem Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 r., papież Franciszek powołał do pełnienia posługi misjonarzy miłosierdzia 1140 prezbiterów z całego świata, a po zakończeniu jubileuszu przedłużył ich posługę aż do odwołania. W naszej diecezji na prośbę biskupa siedleckiego Ojciec Święty ustanowił misjonarzami miłosierdzia sześciu księży diecezjalnych i dwóch zakonników. Nasza posługa w Roku Jubileuszowym 2025 jest więc kontynuacją.
Przez serce do serca
47/2024 (1526) 2024-12-04

Przez serce do serca

Boskiego serca, które przyjdzie przez serca wiernych z Polski - myślę, że właśnie tego trzeba Kościołowi na Wschodzie, który ma polskie korzenie - mówi ks. kan. Ryszard Federczyk, kapłan diecezji siedleckiej, od trzech dekad posługujący na Ukrainie. Sytuacja tamtejszego Kościoła nigdy nie była łatwa, zaś wojna jeszcze bardziej ją skomplikowała.

Kiedy 33 lata temu upadł Związek Radziecki, czego konsekwencją było m.in. powstawanie niepodległych państw, pojawiła się także szansa na odrodzenie Kościoła rzymskokatolickiego na Wschodzie. Aby wesprzeć te dążenia, z Polski wyjechało wówczas ponad tysiąc duchownych. Wśród nich pochodzący z diecezji siedleckiej ks. R. Federczyk. - Gdy bp Jan Olszański powołał w Gródku Podolskim pierwsze na Ukrainie wyższe seminarium duchowne, zwrócił się z prośbą do bp. Jana Mazura o wsparcie. Szukał kadry, a konkretnie kapłanów, których tam wtedy nie było. Pasterz siedleckiego Kościoła pomyślał o mnie - mówi.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Potrzebujemy świadków, którzy będą mówili o Bogu, Kościele, swojej miłości do Niego. Mam nadzieję, że błogosławione wdowy staną się czytelnym znakiem obecności Kościoła w życiu współczesnego świata i swoich najbliższych - podkreślał podczas Mszy św. bp Kazimierz Gurda, który 23 listopada w siedleckiej katedrze konsekrował sześć wdów.
47/2024 (1526) 2024-11-20
„Błogosławieni, którzy nie straszą Bogiem” to propozycja jednego z ośmiu nowych błogosławieństw zasugerowanych przez dr Agatę Rujner. Młoda teolożka z Akademii Katolickiej w Warszawie i autorka vloga „Prawie morały” podczas Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Tarnowie wygłosiła prelekcję na temat: „Współczesna niezgoda młodych na nauczanie moralne Kościoła”.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Od ponad 50 lat parafia katedralna jest dla s. Zofii Żochowskiej jak drugi dom. W katedrze posługiwała jako dekoratorka i organistka, nadal pracuje w kancelarii parafialnej. Uczyła się pod okiem najlepszych.
Opinie
Gorzkości nasze powszednie
47/2024 (1526) 2024-12-04

Gorzkości nasze powszednie

Kilka dni temu jeden z portali internetowych podał szokującą informację, iż kilkadziesiąt procent klientów (częściej klientek) kupuje luksusowe towary, po czym po kilku dniach je zwraca. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o zdjęcie z torebką luksusowej marki, fotkę w topowej kiecce, butach itp., które później można wrzuć na konto portalu społecznościowego i zebrać lajki. Błysnąć nie swoim światłem. A potem szukać jego kolejnych refleksów.

Kiedy się analizuje różnego rodzaju statystyki, na tle Europy wypadamy całkiem nieźle: rośnie optymizm Polaków. Mniejsza o liczby - kolejnym rządzącym ekipom bardzo zależy, aby pokazać, iż to właśnie „za ich władzy” rządzeni są najszczęśliwsi - stąd mogą one odbiegać od rzeczywistości. Z drugiej strony: życie pokazuje często coś zupełnie innego. Okazuje się bowiem, że ekonomia wcale nie odgrywa tak zasadniczej roli w budowaniu optymizmu, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Inne aspekty są równie ważne.
Stop ogłupianiu, tak nauczaniu
47/2024 (1526) 2024-12-04

Stop ogłupianiu, tak nauczaniu

Sprzeciw wobec wprowadzenia do szkół nowego obowiązkowego przedmiotu, który pod płaszczykiem troski o edukację zdrowotną ma przemycać również kontrowersyjne treści, wyrazili podczas protestu w Warszawie rodzice, dziadkowie, eksperci i pedagodzy.

W niedzielę 1 grudnia na placu Zamkowym wybrzmiał brak zgody na to, co proponuje Ministerstwo Edukacji. Na manifestację „TAK” dla edukacji, „NIE” dla deprawacji przyjechali rodzice z całej Polski, a także przedstawiciele zagranicznych organizacji, które mierzą się z podobnymi problemami w swoich krajach: Gabriele Kuby z Niemiec, autorka książek: „Globalna rewolucja seksualna. Likwidacja wolności w imię wolności”, „Rewolucja genderowa: nowa ideologia seksualności”; Leni Kesselstatt z Austrii, z ruchu oporu rodzicielskiego; Tony Rucinski z W. Brytanii, Coalition for Marriage; Ante Bekavac z Chorwacji, Alliance Defending Freedom International.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Pierwszą Niedzielą Adwentu rozpoczniemy duchowe przygotowanie do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Choć galerie handlowe i ulice od dawna rozświetlone są lampionami, mienią się tysięcznymi refleksami światła, wydaje się, że jest w nas coraz więcej ciemności i beznadziei.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Ostatnie rachunki za prąd wywołały wśród Polaków wiele emocji. Niestety, tych negatywnych. A prognoza jest taka, że w najbliższych miesiącach opłaty za energię mogą wzrosnąć nawet o 70%, a cena benzyny przekroczy 7 zł za litr. Rośnie też inflacja.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Resort edukacji chce zmusić dzieci i młodzież, aby brały udział w zajęciach z edukacji zdrowotnej. Tym samym odbiera rodzicom prawo decyzji - podkreśla dr Zbigniew Barciński, prezes Stowarzyszenia Pedagogów NATAN. Czego jeszcze nie wiemy o przedmiocie, który już wkrótce wejdzie do polskich szkół?
Komentarze
Anna Wolańska

Kto się boi Karola N.?

Od momentu oficjalnego zatwierdzenia Karola Nawrockiego na kandydata na prezydenta Rzeczpospolitej trwa swoisty koncert życzeń i zażaleń pod jego adresem. Jak w ukropie uwijają się nie tylko dziennikarze rządowego obozu, wszelkimi siłami starając się zdezawuować prezesa IPN-u.

Przekaz dnia, że Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko PiS-owskim, ciągle obowiązuje. Ale skoro niekoniecznie Polaków to odstrasza, należy znacznie mocniej i bardziej zdecydowanie uderzyć. A do tego jak mało kto przydają się celebryci. Ichnia nawała poparcia Rafała Trzaskowskiego - kupą, mości panowie, kupą! - ruszy zapewne z nowym rokiem, ale już dziś mamy jej przedsmak.
Leszek Sawicki

Nie tak się umawiali

Sytuacja przed najważniejszymi wyborami od czasu ostatnich najważniejszych wyborów powoli zaczyna się klarować. Jedni przestali w końcu wybrzydzać i ujawnili nazwisko idealnego kandydata, drudzy zorganizowali plebiscyt.

Ci pierwsi postawili na człowieka nieposiadającego legitymacji partyjnej, mianując go - cokolwiek to znaczy - kandydatem obywatelskim. Wśród drugich, po przeprowadzeniu głosowania - którego wynik nikogo nie zaskoczył - ujawniło się wiele wewnętrznych animozji. Kandydat pierwszych już napędził stracha tym drugim, gdyż po marnej inauguracji i nieudolnie odczytanym przemówieniu autorstwa - jak mówią na mieście - znanych spin doktorów Kurskiego i Bielana, jego samodzielnie przygotowywane mowy zaczynają procentować w sondażach.
Anna Wolańska

Taki mamy klimat?

Leszek Sawicki

Wyszło jak zawsze

Anna Wolańska

Duch narodu

Historia
Droga do niepodległości zaczęła się w Gietrzwałdzie
47/2024 (1526) 2024-12-04

Droga do niepodległości zaczęła się w Gietrzwałdzie

Rozmowa z ks. kan. dr. hab. Krzysztofem Bielawnym, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, autorem książki „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu”.

Ucząc nas o drogach wiodących Polaków do wolności na przestrzeni 123 lat niewoli, historia wskazuje na powstanie listopadowe, styczniowe, pracę emigrantów, artystów, działaczy społecznych i politycznych. W historiografii nie odnajdujemy jednak wzmianki o Gietrzwałdzie, a właśnie to miejsce czyni Ksiądz w swojej publikacji punktem, w którym zaczęła się wolność Polaków.

Powstanie listopadowe było zrywem, który zmobilizował ok. 50 tys. ludzi, zaś powstanie styczniowe - ok. 200 tys. Szczególnie po upadku powstania 1863 r. ponieśliśmy ogromne straty: ludnościowe i materialne. Z jednej strony podjęto germanizację, próbując zniszczyć naszą tożsamość narodową, nakazując używanie języka niemieckiego w administracji, w szkołach i zabraniając używania języka polskiego w kościołach - w śpiewie, w kazaniach.  
Zawsze w drodze, nigdy u celu!
47/2024 (1526) 2024-12-04

Zawsze w drodze, nigdy u celu!

23 listopada w Muzeum Południowego Podlasia otwarto stałą wystawę poświęconą bialskiemu badaczowi i regionaliście Jerzemu Sroce. Niewielka ekspozycja opowiada o jego bogatym życiu i twórczości.

Wystawa składa się z tablic biograficznych z archiwalnymi zdjęciami, pamiątek w postaci albumów, zdjęć i dokumentów oraz kolekcji odznak i odznaczeń wojskowych. Centralne miejsce zajmuje biurko, przy którym pracował J. Sroka. Na blacie umieszczono wszystko, co zazwyczaj służyło mu w pracy dokumentacyjno-redaktorskiej, a więc: maszynę do pisania, teczki ze zgromadzonymi materiałami, okulary, telefon, lampkę i klisze fotograficzne. Wszystkie te eksponaty były osobistą własnością regionalisty. erzy Sroka pochodził z rodziny z tradycjami patriotycznymi. Jego ojciec Władysław był zawodowym podoficerem Wojska Polskiego. Należał do Legionów Piłsudskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także - w ramach 34 Pułku Piechoty - w kampanii wrześniowej. Po klęsce zaangażował się w konspirację. Niestety został aresztowany przez gestapo i ostatecznie zginął w Oświęcimiu w grudniu 1942 r.
47/2024 (1526) 2024-11-28
Międzyrzec Podlaski oddał hołd ofiarom tragicznych wydarzeń z 16 listopada 1918 r. zapisanych w historii jako Krwawe Dni Międzyrzeca. To właśnie wtedy niemieckie oddziały, chcąc odzyskać kontrolę nad miastem, dokonały masakry na członkach Polskiej Organizacji Wojskowej i cywilach.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Powiększa się zbiór zdigitalizowanych dokumentów Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach, udostępnionych na stronie archiwum.diecezja.siedlce.pl. Dostępnych jest obecnie 30 ksiąg, do końca roku zamieszczonych zostanie kolejnych 15.
47/2024 (1526) 2024-11-20
16 listopada w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej odbyło się sympozjum naukowe poświęcone św. Jozafatowi Kuncewiczowi. Spotkanie stanowiło jeden z elementów obchodów 400-lecia śmierci tego unickiego arcybiskupa.
Diecezja
Przed Rokiem Jubileuszowym
47/2024 (1526) 2024-12-04

Przed Rokiem Jubileuszowym

Przed nami Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, który Ojciec Święty Franciszek rozpocznie 24 grudnia, otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra.

W każdej diecezji Rok Jubileuszowy zostanie zainagurowany Eucharystią sprawowaną w święto Świętej Rodziny, w niedzielę 29 grudnia. Mszę św. poprzedzi procesja od wybranego kościoła do katedry. W naszej diecezji taka procesja przejdzie do katedry, gdzie o 12.00 zostanie odprawiona Msza św., z kościoła św. Stanisława BM, a rozpocznie się o 11.00. Na jej czele będzie niesiony krzyż, z którym unici bronili kościoła w Pratulinie. Przez cały najbliższy rok pozostanie on w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze, która będzie jednym z 23 kościołów stacyjnych ustanowionych w diecezji siedleckiej.
Ołtarz bramą do nieba
47/2024 (1526) 2024-12-04

Ołtarz bramą do nieba

Koniec roku duszpasterskiego przeżywanego ph. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” zbiegł się dla wiernych z parafii św. Jadwigi Śląskiej z historycznym wydarzeniem, jakim było poświęcenie nowego ołtarza i ambonki.

Obrzędu dokonał w piątek 29 listopada bp Kazimierz Gurda, którego powitali w parafii sekretarze parafialnej rady duszpasterskiej i parafialnej rady ekonomicznej. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz - ks. kan. Bogusław Filipiuk, rezydent - ks. kan. Henryk Demiańczuk oraz ks. kan. Mateusz Czubak. W uroczystości wzięli udział dziekan łaskarzewski - ks. prał. Sławomir Niewęgłowski i kapłani z dekanatu.
47/2024 (1526) 2024-11-27
23 listopada w parafii Trójcy Świętej odbyło się spotkanie modlitewno-formacyjne kół Żywego Różańca rejonu bł. Karoliny Kózkówny. Wzięło w nim udział ok. 600 osób: zelatorów i zelatorek z dekanatów: łaskarzewskiego, garwolińskiego, żelechowskiego, ryckiego i osieckiego.
47/2024 (1526) 2024-11-20
17 listopada w bialskim kościele Narodzenia NMP uroczyście zakończono diecezjalne obchody związane z 400-leciem śmierci św. Jozafata Kuncewicza. Świętowanie było połączone z odpustem ku jego czci.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Przeszli szkołę modlitwy, mają za sobą spotkania w siedleckiej Szkole Nowej Ewangelizacji oraz warsztaty we wspólnocie Odnowa w Duchu Świętym. Tak ubogaceni posługują w parafii św. Zygmunta Króla.
Kultura
„Benedyktowicze” rozdane
47/2024 (1526) 2024-12-04

„Benedyktowicze” rozdane

Nasz redakcyjny kolega Andrzej Materski, a także Wojciech Florczykiewicz i oddział PTTK „Podlasie” - to laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Wręczono je w niedzielę 1 grudnia w Muzeum Regionalnym.

Gości powitał dyrektor MR w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, a przewodnicząca kapituły Zofia Czapska przybliżyła historię nagrody, która jest wyjątkowa - tak samo jak jej patron, patriota, powstaniec i artysta, człowiek silnego charakteru. Wielka wola życia i siła tworzenia sprawiły, że nie złamało go nawet kalectwo. - Idea utworzenia nagrody i przyznawania zrodziła się w latach 80 ubiegłego wieku, a swój realny kształt zaczęła przybierać wiosną 1987 r. Pierwszy zamysł inicjatorów był taki, aby merytoryczną działalnością komitetu, a potem kapituły, objąć obszar dawnego województwa siedleckiego - przypomniał.
Kino zaczyna się od tekstu i dobrej historii
47/2024 (1526) 2024-12-04

Kino zaczyna się od tekstu i dobrej historii

Rozmowa z Łukaszem Muszyńskim, dziennikarzem, krytykiem filmowym, redaktorem naczelnym największego portalu filmowego Filmweb.

Przez wiele lat byłeś zastępcą, od niedawna jesteś redaktorem naczelnym portalu Filmweb. Co się zmieniło w twoim zawodowym życiu od tego czasu?

Filmweb odegrał nieprawdopodobnie dużą rolę w moim życiu, zarówno tym zawodowym, jak i prywatnym. Jestem związany z tą redakcją od drugiego roku studiów, od kiedy rozpocząłem praktyki studenckie. Ówczesny redaktor naczelny, a obecnie dyrektor wydawniczy Krzysztof Michałowski, zaproponował mi, abym pozostał w Filmwebie. To było spełnienie moich marzeń.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Od dwóch dekad jest wizytówką gminy, rozsławiając ją nie tylko na folklorystycznych scenach krajowych, ale i zagranicznych. W niedzielę 24 listopada Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” świętował 20-lecie działalności.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Działający przy kodeńskim sanktuarium chór parafialny obchodzi w tym roku 95-lecie istnienia. Z tej okazji chórzyści ufundowali nowy sztandar, który został pobłogosławiony w Niedzielę Chrystusa Króla.
47/2024 (1526) 2024-11-20
W niedzielę 17 listopada jubileusz 25-lecia istnienia świętowały działające przy siedleckiej parafii Bożego Ciała chór Ufajmy Mu i schola Boże Słowiki. Uroczystość wpisała się w rozpoczęcie IV Dni Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Towarzyszyła jej modlitwa za przyczyną patronki muzyki chóralnej św. Cecylii oraz koncert.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Do połowy grudnia w międzyrzeckim pałacu Potockich można oglądać wystawę prac Mariana Romualda Polaka, wybitnego rytownika, grafika, projektanta znaczków pocztowych i banknotów, który przez blisko trzy dekady (1929-1958) współtworzył dorobek Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Region
O szpitalu na sesji
47/2024 (1526) 2024-12-04

O szpitalu na sesji

Stały wzrost kosztów był powodem decyzji o opracowaniu szczegółowego planu działań naprawczych szpitala we Włodawie. Został on przyjęty podczas sesji rady powiatu 28 listopada. - Musimy odejść od koncepcji wielosektorowego szpitala, a raczej myśleć o powiatowym centrum medycznym - przyznał starosta Mariusz Zańko

. Na przełomie sierpnia i września 2024 r. przeprowadzono w placówce audyt. Pod lupę wzięto okres od 31 grudnia 2022 r. do 31 maja 2024 r. Wyniki pokazały, że mimo oferowanej szerokiej gamy usług medycznych oraz wzrostu liczby hospitalizacji w ostatnich latach sytuacja szpitala jest wyjątkowo trudna. Analiza wykazała, że dużym obciążeniem są rosnące wynagrodzenia personelu oraz wyższe koszty usług zewnętrznych - przekraczające te zaplanowane.
Trzeba chronić środowisko i mieszkańców
47/2024 (1526) 2024-12-04

Trzeba chronić środowisko i mieszkańców

Odór z zakładu przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego i pobliskiej oczyszczalni ścieków od ponad roku uniemożliwia normalne życie mieszkańcom Sycyny i Worońca. Nieustanny smród powoduje szczypanie oczu, łzawienie i wymioty.

Oba obiekty ciągle są w fazie rozruchu. Ich właściciel ubiega się u starosty bialskiego o wydanie pozwolenia zintegrowanego na uruchomienie tej inwestycji. Mieszkańcy miejscowości położonych wokół przedsiębiorstwa nieustannie proszą o interwencję powiat i wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Pod koniec listopada zwrócili się do starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, by wymógł na inwestorze hermetyzację oczyszczalni ścieków.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Pogarszający się stan bezpieczeństwa w rejonie ulic Łukowskiej, Wrzosowej w Grabianowie oraz centrum handlowego w Białkach był motywacją do złożenia wniosku o budowę ronda lub świateł.
47/2024 (1526) 2024-11-27
W sobotę 23 listopada kilkudziesięciu rolników protestowało przeciwko planowanej umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej. - Przez jej zawarcie nie będzie nam się opłacało hodować zwierząt. Za kilka lat nas nie będzie - alarmowali.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Podczas 19 gali „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”, która odbyła się w miętneńskim Dworku, uhonorowano dziewięć instytucji i osoby, które swoją pracą, pasją i zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju powiatu, wzbogacając jego życie społeczne, kulturalne i gospodarcze. Tytuł pośmiertnie przyznano bp. Janowi Mazurowi.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Dziś, patrząc na siedem dekad naszej historii, widzimy Dęblin jako miasto o silnych fundamentach, niezależne od wyzwań, jakie przed nim stawały, i przemian, z którymi musiał sobie poradzić - podkreślano podczas 70 rocznicy nadania miejscowości praw miejskich.
Rozmaitości
Zielony skarb natury
47/2024 (1526) 2024-12-04

Zielony skarb natury

Zielony skarb natury

O oczyszczających, przeciwzapalnych oraz regeneracyjnych właściwościach chlorofilu i zaletach przyjmowania go w naturalnej formie - w rozmowie z Beatą Mońką, dietetyczką, promotorką zdrowego stylu życia.

Chlorofil to inaczej zielony barwnik skumulowany w nadziemnych częściach roślin: liściach i łodygach. „Zielony skarb natury” - mówi się o nim w kontekście prozdrowotnych właściwości. Przyzna Pani, że w ostatnich latach panuje wręcz moda na zielone rośliny?

Oczywiście, a wszystkie je (zielone rośliny) łączy jedno: zawartość wspomnianego chlorofilu, który nadaje im… zielony kolor. Chlorofil - przez lata kojarzony głównie z procesem fotosyntezy - w ostatnich dekadach coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w medycynie naturalnej i suplementacji. Zatem warto przyjrzeć się bliżej temu składnikowi, który kryje w sobie ogromny potencjał prozdrowotny.
Alarm dla Europy
47/2024 (1526) 2024-12-04

Alarm dla Europy

Polskie organizacje rolnicze są zaniepokojone, że po podpisaniu umowy o wolnym handlu UE - Mercosur zaleje nas tania żywność z Ameryki Południowej.

Problem jest poważny, zdaniem rolników będzie to przysłowiowy gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa. - Może nie dobije go, ale stanowi realne zagrożenie, które - miejmy nadzieję - ludzie w końcu zrozumieją - mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Podpisanie umowy z Mercosurem, a co za tym idzie - otwarcie europejskiego, w tym polskiego rynku na produkty z krajów Ameryki Południowej, niesie za sobą wiele zagrożeń. Choćby takie, że żywność z krajów wchodzących w skład tej organizacji nie spełnia wielu standardów narzuconych na rolników i producentów żywności w Europie. - Nasza żywność jest jedną z najlepszych w Europie, a to m.in. za sprawą wyśrubowanych norm europejskich - podkreśla G. Jędrejek z uwagą, że w Brazylii czy Argentynie wciąż masowo stosuje się te substancje chemiczne, które u nas są dawno zakazane.
47/2024 (1526) 2024-11-27
We wtorek 19 października w Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowano dzień otwarty, w ramach którego zachęcano ubezpieczonych do korzystania z portalu dla rolników eKRUS.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Rozmowa z prof. n. med. Tomaszem Żarnowskim, kierownikiem Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie.
47/2024 (1526) 2024-11-20
W ostatnim czasie doszło do śmiertelnych zatruć substancją wydzielaną przez środki na gryzonie. - Tragiczne skutki wynikają z nieprawidłowego stosowania tych specyfików - apelują eksperci.
Sport
Dziewczyny na złoto
47/2024 (1526) 2024-12-04

Dziewczyny na złoto

Oliwia Bukowska, Sandra Pałyska, Gabriela Gora i Wiktoria Pałyska wraz z zespołem Fresh Mszczonów wywalczyły złote medale w Pucharze Świata w cheerleadingu sportowym.

Zmagania miały miejsce pod koniec listopada w Seulu. Licząca 21 zawodniczek drużyna seniorek Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Fresh w Mszczonowie z trenerką Aleksandrą Krześniak-Markowicz nominację na ICU World Cup Seoul 2024 wywalczyła, otrzymując tytuł wicemistrza Polski podczas Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym. Wśród złotych medalistek Pucharu Świata są cztery tancerki z powiatu garwolińskiego.
Szanse na utrzymanie coraz dalej
47/2024 (1526) 2024-12-04

Szanse na utrzymanie coraz dalej

Pogoń Siedlce zakończyła wyjazdowe mecze w 2024 r. porażką 0:1 z Chrobrym Głogów, co jeszcze bardziej pogorszyło ich dramatyczną sytuację w tabeli.

Spotkanie rozpoczęło się w gęstej mgle, a już w 1 min siedlczanie musieli radzić sobie bez kluczowego zawodnika. Karol Podliński doznał kontuzji w walce o piłkę i po 5 min został zastąpiony przez Mateusza Majewskiego. Mimo przeciwności zespół Adama Noconia prezentował się dobrze w pierwszej połowie, często zagrażając bramce rywali. Najwięcej zamieszania pod polem karnym Chrobrego wprowadzał Krystian Miś.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Trzy lata temu spełniła swoje marzenie i przebiegła 100 km po górach. Na Łemkowyna Ultra-Trail była pierwszą kobietą na mecie. Na koncie ma też Maraton Bieszczadzki (52 km) i Dziki Groń w Pieninach (64 km) oraz wiele innych górskich biegów. Zawsze w czołówce. Marta Chilicka to międzyrzecka ultramaratonka, która swojej pasji oddaje się z lekkością i całkowicie.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Takiego ciężaru nie podniósł nikt z obecnych na zawodach. Jan Gałkowski z Zespołu Szkół w Sobieszynie-Brzozowej zdobył tytuł mistrza świata i rekordzisty Europy federacji WPA w trójboju siłowym.