Rozmowy
Aby Chrystus narodził się w nas…
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Aby Chrystus narodził się w nas…

Rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem z Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorem książek m.in. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” oraz „Historia świątecznej choinki”.

Księże Profesorze, dlaczego święta Bożego Narodzenia zaczęto obchodzić zdecydowanie później niż Wielkanoc?

Ten fakt wynika z rozwoju roku liturgicznego. Najpierw powstały święta, które miały już pewną tradycję. W chrześcijaństwie centralne miejsce zajmuje tajemnica męki i zmartwychwstania Jezusa. Chrystus poniósł śmierć i zmartwychwstał w czasie największych żydowskich świąt, czyli Paschy.
Czego nie wiemy o Świętej Rodzinie?
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Czego nie wiemy o Świętej Rodzinie?

Rozmowa z ks. prof. Mariuszem Rosikiem, biblistą.

O Świętej Rodzinie wiemy niewiele, ale pewne jest to, że przekraczała wszelkie konwenanse, np. Józef nie oddalił Maryi z listem rozwodowym - wiedząc, iż dziecko, które nosi, nie jest jego - mimo że miał do tego prawo. W czym jeszcze wyróżniali się na tle ówczesnego społeczeństwa?

Józef był człowiekiem sprawiedliwym. Nie rozumiał całej sprawy i postanowił potajemnie oddalić Maryję. Zgodnie z prawem mógł Jej wręczyć get - list rozwodowy. Sprawiedliwość Józefa przejawia się w jego odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji. Nie była to zemsta ani odwet za to, co - jak mógł sądzić - wydarzyło się w życiu Maryi.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Rozmowa z ks. kan. dr. Jerzym Dudą, proboszczem parafii św. Stanisława BM w Siedlcach i wykładowcą patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach.
Kościół
Jest taki dzień…
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Jest taki dzień…

Jak do świąt Bożego Narodzenia przygotowują się i przeżywają je nasi czytelnicy?

Ten ważny dla katolików okres rozpoczynamy Pierwszą Niedzielą Adwentu, oczekując razem z Maryją na przyjście Jezusa w osobie Małej Dzieciny. Przygotowujemy nasze serca, uczestnicząc w Roratach i rekolekcjach. Z okresu swojego dzieciństwa pamiętam babcię, która budziła na Roraty i wyjaśniała, że powinniśmy być lepszymi ludźmi, bo wtedy właśnie przychodzi do naszych serc Jezus. Mam sześcioro dzieci, wszyscy czekamy na Wigilię, która łączy rodziny - to czas dzielenia się opłatkiem oraz radosną nowiną, że narodził się Zbawiciel. Radujemy się wszyscy i przepraszamy za to, co nam nie wyszło. Jednoczymy się z tymi, którzy są przy wigilijnym stole, oraz z nieobecnymi, których już nie ma wśród nas.
Zachwycenie
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Zachwycenie

Mało kto wysyła dziś kartki świąteczne - łatwiej zadzwonić czy wysłać SMS-a. Albo „załatwić temat” hurtem - puścić dalej w świat, na zasadzie kopiuj-wklej gładko brzmiący świąteczny frazes, powielić slogan. Zawsze zastanawiał mnie sens życzenia: „wesołych świąt”. Czyli jakich? A może lepiej wybrzmiałoby: „radosnych świąt”? Czym się różni bycie wesołym od bycia radosnym?

W pierwszym przypadku może chodzić np. o emocje towarzyszące spotkaniom rodzinnym, ucztowaniu i odpakowywaniu prezentów. Rzecz w tym, że są ulotne - przychodzą i odchodzą, zmieniają się w zależności od tego, jak się wyspaliśmy, co zjedliśmy, co się dzieje w naszym ciele, jaka jest pogoda czy jak intensywnie świeci światło, i od szeregu innych nietrwałych okoliczności.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Charyzmaty to nie dary, przez które jestem lepszy od innych, tylko pewna ścieżka wezwania do służby, którą w sobie odkrywam, a Kościół musi potwierdzić - mówi prof. Aleksander Bańka, tłumacząc istotę charyzmatu i problemy, jakich przysparza błędne rozumienie tego daru.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Boskiego serca, które przyjdzie przez serca wiernych z Polski - myślę, że właśnie tego trzeba Kościołowi na Wschodzie, który ma polskie korzenie - mówi ks. kan. Ryszard Federczyk, kapłan diecezji siedleckiej, od trzech dekad posługujący na Ukrainie.
Opinie
Opowieść wigilijna
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Opowieść wigilijna

A kto powiedział, że opowieść wigilijna może być tylko jedna? Każda rodzina ma swoją historię. Moja jest o tym, że puste miejsce przy stole wcale nie musi być symbolem. I że „gwiazdką z nieba” może okazać się też drugi człowiek…

W przedświątecznej krzątaninie łatwo zagubić sens Bożego Narodzenia. Niebo zniża się do ludzi. Rodzi się Boży Syn. Tymczasem uwaga domowników skoncentrowana jest jak nie na szykowaniu wypieków, to przygotowywaniu się do Wigilii. „I bądź tu mądry” - babcia załamywała ręce, przepraszając w duchu Nowonarodzone Dziecię za niedostateczną refleksję nad cudem Tajemnicy. - Odejdziesz wreszcie od tej firanki? - spytała Kaśka.
Chłopka. Opowieść o mojej babce
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Chłopka. Opowieść o mojej babce

Frania urodziła się w przeciętnej chłopskiej rodzinie. Najmłodsza z rodzeństwa, trzpiotka z charakterem - Szymon starszy od niej o cztery, a Bolek o dwa lata - była najważniejsza w domu.

Dwa tygodnie przed Pierwszą Komunią św. straciła ojca. Pośpieszył Jędrzej z pomocą sąsiadowi, któremu krowa w zabagnionej łące się topiła, i kręgosłup popsuł. Śmierć go z cierpienia wielkiego wybawiła. - Ciężko, jak nas tato odumarli, było - wspominała Frania. - Mama to na początku wiecznie popłakiwali. Kiedy już Szymon dorósł i za ojca obowiązki głowy rodziny przejął, to się im poprawiło. Bo chłopak i robotny, i obrotny był. To dzięki niemu nauczyła się Frania drukowane litery składać.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Mądra strategia pomoże nam zyskać czas i zwiększyć swoją efektywność - przekonuje 19-letni Bartłomiej Burgs w poradniku „Jak wydłużyć swój dzień?”.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Kilka dni temu jeden z portali internetowych podał szokującą informację, iż kilkadziesiąt procent klientów (częściej klientek) kupuje luksusowe towary, po czym po kilku dniach je zwraca. Dlaczego?
47/2024 (1526) 2024-12-04
Sprzeciw wobec wprowadzenia do szkół nowego obowiązkowego przedmiotu, który pod płaszczykiem troski o edukację zdrowotną ma przemycać również kontrowersyjne treści, wyrazili podczas protestu w Warszawie rodzice, dziadkowie, eksperci i pedagodzy.
47/2024 (1526) 2024-11-27
Pierwszą Niedzielą Adwentu rozpoczniemy duchowe przygotowanie do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Choć galerie handlowe i ulice od dawna rozświetlone są lampionami, mienią się tysięcznymi refleksami światła, wydaje się, że jest w nas coraz więcej ciemności i beznadziei.
Komentarze
Anna Wolańska

Radosnych świąt!

Grudzień już z samej racji zajmowanego w kalendarzu miejsca prowokuje do podsumowań i refleksji. Bo to i Wigilia, i święta, i Nowy Rok się zza węgła wyłania.

Ale kto wie, czy tych wszystkich ważnych dat nie zdetronizuje niedługo 13 dzień grudnia. Do rocznicy stanu wojennego dołączyła bowiem rocznica ukonstytuowania się uśmiechniętej władzy, która to (i rocznica, i władza) ma szanse wszystkie inne okoliczności zdeklasować. Jakby komu jeszcze było mało, to niech dołączy do 13 grudnia dzień imienin Samboi - czyli tej, która walczy samotnie (ciekawe, że akurat taką datę na solenizowanie sobie wybrała), i fakt, że w tym roku 13 dzień grudnia obrał sobie piątek. Ciekawy zbieg okoliczności, nieprawdaż?
Leszek Sawicki

Cuś nie pykło

Choć Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo sigma (w slangu młodych oznaczające osobę pewną siebie, wybitną, godną naśladowania, której na drugie imię: sukces), to jednak u kresu roku - zwłaszcza wśród boomerów* - prym wciąż wiedzie rzeczownik prekampania.

Wyraz odmieniany dziś przez wszystkie przypadki stał się swego rodzaju synonimem wygibasów, jakie wykonują poszczególne ugrupowania polityczne, by w ramach nieoficjalnej kampanii wyborczej jak najlepiej wypromować swojego kandydata na urząd głowy państwa. W ramach prekampanijnego cringe’u* mieliśmy ostatnio wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Sorry, jaki tam znowu wiec.
Leszek Sawicki

Też się wściekłem

Anna Wolańska

Kto się boi Karola N.?

Leszek Sawicki

Nie tak się umawiali

Historia
Jest we mnie nadzieja
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Jest we mnie nadzieja

Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, pisarzem, publicystą, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W jakim miejscu jesteśmy dziś jako naród? Czy to, co dzieje się w przestrzeni publicznej, napawa optymizmem czy raczej pesymizmem?

Kogoś, kto źle życzy Polsce, nasze położenie może napawać optymizmem. Mnie natomiast i - jak przypuszczam - dużą część naszych współobywateli stan państwa, głębia jego destrukcji w imię wojny plemiennej, którą narzuca w tej chwili władza wykonawcza, musi niepokoić. Podobnie jak musi niepokoić pewnego rodzaju widoczna bezradność tego rządu, który już od ponad roku przejął odpowiedzialność za Polskę, choćby w dziedzinie tak prostej do zmierzenia, ocenienia jak gospodarka.
Pamięć rodzi tożsamość
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Pamięć rodzi tożsamość

Pamięć o ofiarach stanu wojennego zobowiązuje nas do troski o wartości, które były fundamentem ich walki: wolność, praworządność i solidarność - przypomniał prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz w nawiązaniu do wydarzeń z 13 grudnia 1981 r.

Siedleckie uroczystości upamiętniające 43 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zainaugurowała w piątek 13 grudnia Msza św. w kościele św. Stanisława BM pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Witając przybyłe poczty sztandarowe, przedstawicieli środowiska internowanych i represjonowanych oraz władz państwowych i samorządowych, proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Duda podkreślił, iż sprawowaną w dniu rocznicy Mszą św. mówimy: „pamiętamy!”.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Wieś Zbójno w gminie Sosnowica była świadkiem dramatycznych wydarzeń i w czasie wojny z niemieckim najeźdźcą, i tuż po niej, kiedy Polacy w bezwzględny sposób byli prześladowani przez Sowietów.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Czego tu człowiek nie dotknie, wszystko jest zabytkowe - tak o wzniesionym 250 lat temu kościele mówi proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika.
47/2024 (1526) 2024-12-04
23 listopada w Muzeum Południowego Podlasia otwarto stałą wystawę poświęconą bialskiemu badaczowi i regionaliście Jerzemu Sroce. Niewielka ekspozycja opowiada o jego bogatym życiu i twórczości.
Diecezja
Zawierzyli patronowi Polski
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Zawierzyli patronowi Polski

12 grudnia w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim miało miejsce wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli, poświęcenie obrazu z wizerunkiem świętego i odczytanie aktu zawierzenia.

Kustosz sanktuarium ks. kan. Jarosław Sutryk zwraca uwagę, iż tradycją w radzyńskich kościołach stała się modlitwa w kolejne rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. - W tym roku, w przededniu 43 rocznicy tego haniebnego wydarzenia, naszej modlitwie towarzyszyło przyjęcie i instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli połączone z poświęceniem jego obrazu, który zawisł w naszej świątyni - podkreśla. Obraz apostoła Pińska i Polesia namalował radzyński artysta Arkadiusz Kulpa.
Jeżeli Pan domu nie zbuduje…
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Jeżeli Pan domu nie zbuduje…

Widać już część ścian i filarów kościoła parafialnego św. Jana Pawła II w Sulbinach. Udało się w tym roku zrobić więcej, niż przewidywano.

Od 13 lat parafii, której patronuje Papież Polak, służy tymczasowa kaplica. Wszyscy czekali na rozpoczęcie budowy kościoła, co nastąpiło we wrześniu 2023 r. Pierwszy rok prac zamknięty został wykonaniem fundamentów. - W tym roku udało się położyć instalację gruntowego wymiennika ciepła, która będzie wspierać instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Najprościej mówiąc, dzięki temu skomplikowanemu systemowi zimą zyskamy trochę ciepła, a latem chłodu, przy okazji zaoszczędzimy na ogrzewaniu - wyjaśnia proboszcz parafii ks. Leszek Dąbrowski.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Eucharystią pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy i odczytaniem dekretu Penitencjarii Apostolskiej udzielającego odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami 8 grudnia rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 700-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Zakończyła się rewitalizacja wnętrz kościoła Świętej Trójcy w Jeziorzanach i terenu wokół niego. Prace objęły ołtarze główny i boczne oraz parkan.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Koniec roku duszpasterskiego przeżywanego ph. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” zbiegł się dla wiernych z parafii św. Jadwigi Śląskiej z historycznym wydarzeniem, jakim było poświęcenie nowego ołtarza i ambonki.
Kultura
Rzeźby pana Alfreda
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Rzeźby pana Alfreda

Nad swoją Pietą pracował 16 lat. Alfred Jurek - rzeźbiarz z Hołubli, którego prace można zobaczyć w kościołach naszej diecezji, ale i prywatnych domach czy za granicą, inspiracji zawsze szuka w Piśmie Świętym.

Rzeźbi mimo wylewu, po którym nie odzyskał w pełni sprawności. Z kawałka drewna potrafi wyczarować a to chrzest Jezusa, a to św. Floriana, teraz pracuje nad św. Hubertem. Ostatnio zrobiło się o nim głośno za sprawą wielkiej Piety, która 13 lat czekała, by móc wyruszyć w świat. - Nie wiedziałem, co z nią zrobić, bo szkoda, żeby tak stała i nikt nie mógł jej oglądać - przyznaje. - Poprosiłem o pomoc Andrzeja Brochockiego, właściciela Gródka nad Bugiem, który zamawiał u mnie wcześniej rzeźby - dodaje.
Z miłości do teatru
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Z miłości do teatru

Dwunasty Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja” za nami. W opinii widzów była to jedna z ciekawszych edycji.

Produkcjom m.in. Teatru Capitol, Gudejko, Teatru Ziemi Chełmskiej czy Teatru Impresaryjnego Nejman Komedie towarzyszyło bowiem wiele emocji - od zabawy, śmiechu, do łez i refleksji. Na scenie nie zabrakło cenionych przez publiczność aktorów oraz muzyków. 13 grudnia, podczas finałowej gali, podsumowano wszystkie tegoroczne wydarzenia konkursowe oraz towarzyszące. - Festiwal od początku rządzi się pewnymi prawami.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Obok Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej czy Gabrieli Zapolskiej żyły i tworzyły - z równie dużymi sukcesami - także inne kobiety, o których świat nie pamięta.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Nasz redakcyjny kolega Andrzej Materski, a także Wojciech Florczykiewicz i oddział PTTK „Podlasie” - to laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Wręczono je w niedzielę 1 grudnia w Muzeum Regionalnym.
Region
Polska jest jedna
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Polska jest jedna

Mamy więcej wspólnego niż wam się wydaje. Też jestem z Siedlec, gdańskich Siedlec. Ktoś, kto ma reprezentować Polskę, musi wiedzieć, gdzie i w jakim rytmie bije jej serce. Jestem tu po to, by wsłuchać się w wasz głos - mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat na prezydenta Polski, który 10 grudnia odwiedził Siedlce.

Sala Centrum Kultury i Sztuki pękała w szwach. Uczestników spotkania, którzy zjechali z całego regionu, powitał prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz. - Mówi się o nas, że jesteśmy Polską „B”, ale mieszkają tutaj ludzie, którzy chcą zmieniać ojczyznę. Za kilka dni dzięki autostradzie A2 Siedlce będą otwarte na świat, od pięciu lat istnieje tu sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej, więc czujemy się bezpiecznie.
Poszukiwany, poszukiwana
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Poszukiwany, poszukiwana

Brak lekarza psychiatry stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci działającej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II.

Dotychczasowy kontrakt z mazowieckim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia przewidywał dwa rodzaje usług: poradnictwo psychiatryczne oraz wsparcie psychologiczne. Zespół psychologów pracuje nadal, ale problem z zatrudnieniem psychiatry dziecięcego uniemożliwia realizację pierwszego elementu kontraktu. - Brak specjalistów w dziedzinie psychiatrii dziecięcej to problem ogólnokrajowy, a w rejonie Siedlec sytuacja jest szczególnie trudna - przyznaje Mariusz Mioduski, członek zarządu MSW. Przez wiele lat leczeniem zajmowała się w poradni Elżbieta Potocka-Korniluk.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Stały wzrost kosztów był powodem decyzji o opracowaniu szczegółowego planu działań naprawczych szpitala we Włodawie. Został on przyjęty podczas sesji rady powiatu 28 listopada.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Odór z zakładu przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego i pobliskiej oczyszczalni ścieków od ponad roku uniemożliwia normalne życie mieszkańcom Sycyny i Worońca. Nieustanny smród powoduje szczypanie oczu, łzawienie i wymioty.
Rozmaitości
Kradnie słuch kobietom
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Kradnie słuch kobietom

Rozmowa z prof. Henrykiem Skarżyńskim, otolaryngologiem, audiologiem i foniatrą, twórcą oraz dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Czym jest otoskleroza i kto jest na nią narażony?

To choroba dotyczącą struktur ucha środkowego, ale w stadiach bardziej zaawansowanych również wewnętrznego, które ulegają anatomicznej i czynnościowej degeneracji. Zmiany chorobowe w uchu środkowym powodują upośledzenie ruchomości jednej z kosteczek słuchowych - strzemiączka, co pogarsza przewodzenie dźwięków do ucha wewnętrznego i objawia się niedosłuchem, a następnie nawet częściową lub całkowitą głuchotą.
Ostra jazda
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Ostra jazda

Prędkość, z jaką porusza się łańcuch pilarki spalinowej - blisko 100 km/h - w razie błędu w czasie obsługi trzymającemu ją w rękach nie daje szans. A na wsiach właśnie teraz pilarki idą w ruch.

W gospodarstwie bez drewna ani rusz. Tak było od zawsze - i jest nadal mimo ogromnego skoku technologicznego i technicznego. Prawie każdy z rolników ma zresztą na własne potrzeby choćby kawałek lasu. Drewnem ogrzewana jest na wsi zdecydowana większość domostw. Drewno potrzebne jest na każdym kroku - do napraw w budynkach gospodarczych czy wierzei stodoły, zbicia ogrodzenia dla kur czy choćby zrobienia podpórek w inspekcie. Tych potrzeb jest mnóstwo i są bardzo różne.
50/2024 (1528) 2024-12-11
Krótszy dzień pracy, trudniejsze warunki atmosferyczne, nieodśnieżone przejścia, brak odpowiedniego obuwia, praca bez rękawic sprawiają, że zimą łatwiej o wypadek w gospodarstwie.
47/2024 (1526) 2024-12-04
O oczyszczających, przeciwzapalnych oraz regeneracyjnych właściwościach chlorofilu i zaletach przyjmowania go w naturalnej formie - w rozmowie z Beatą Mońką, dietetyczką, promotorką zdrowego stylu życia.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Polskie organizacje rolnicze są zaniepokojone, że po podpisaniu umowy o wolnym handlu UE - Mercosur zaleje nas tania żywność z Ameryki Południowej.
Sport
Gol w ostatniej minucie
50/2024 (1528) 2024-12-11

Gol w ostatniej minucie

Pogoń Siedlce zakończyła rundę jesienną porażką 0:1 z Odrą Opole. Drużyna ponownie zaprezentowała się bezbarwnie.

Pogoń wyraźnie była pozbawiona kreatywności, co skrzętnie wykorzystał skuteczniejszy rywal. Pierwsza połowa nie obfitowała w sytuacje bramkowe. W 22 min Tomas Prikryl trafił w poprzeczkę z obrębu pola karnego, a 10 min później Konrad Nowak oddał strzał z dystansu, który pewnie obronił Mateusz Pruchniewski. Chwilę później Nowak ponownie zmusił bramkarza Pogoni do interwencji, tym razem po lekkim uderzeniu po ziemi.
Dziewczyny na złoto
47/2024 (1526) 2024-12-04

Dziewczyny na złoto

Oliwia Bukowska, Sandra Pałyska, Gabriela Gora i Wiktoria Pałyska wraz z zespołem Fresh Mszczonów wywalczyły złote medale w Pucharze Świata w cheerleadingu sportowym.

Zmagania miały miejsce pod koniec listopada w Seulu. Licząca 21 zawodniczek drużyna seniorek Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Fresh w Mszczonowie z trenerką Aleksandrą Krześniak-Markowicz nominację na ICU World Cup Seoul 2024 wywalczyła, otrzymując tytuł wicemistrza Polski podczas Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym.
47/2024 (1526) 2024-11-20
Takiego ciężaru nie podniósł nikt z obecnych na zawodach. Jan Gałkowski z Zespołu Szkół w Sobieszynie-Brzozowej zdobył tytuł mistrza świata i rekordzisty Europy federacji WPA w trójboju siłowym.