Kościół
Niech zadrżą serca!
16/2025 (1545) 2025-04-16

Niech zadrżą serca!

„Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” - pisał św. Paweł (por. 1 Kor 15,14). Apostoł doskonale rozumiał wagę wydarzeń paschalnych - my mamy z nimi spory kłopot.

Zmartwychwstanie Chrystusa pokazuje, że czysta, życionośna wiara jest czymś znacznie głębszym niż „metafizyczna wrażliwość”. To Spotkanie! Zmartwychwstały nie objawiał się swoim uczniom jako idea, lotna myśl - przychodził do nich, siadał razem przy stole, jadł, śmiał się, rozmawiał.
Droga światła
16/2025 (1545) 2025-04-16

Droga światła

Stacja I - Jezus powstaje z martwych

W Orędziu wielkanocnym słyszymy: „O tej to nocy napisano: a noc jako dzień zajaśnieje, oraz: noc będzie mi światłem i radością”. Nie było i nie będzie większego cudu jak zmartwychwstanie Jezusa. Ono wydarzyło się dla nas. Życie zwyciężyło śmierć! Niemożliwe było przecież, aby ona panowała nad Synem Bożym. Jego pusty grób mówi nam o tym, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. On ma moc zniweczyć każde zło. Módlmy się, by nasz Pan wprowadził nas w tajemnicę swego zwycięstwa!
15/2025 (1544) 2025-04-09
Jezus poprzez swoją śmierć na krzyżu zbawił świat. Jest naszym Odkupicielem. - Maryja współpracowała ze swoim Synem w dziele odkupienia w sposób zupełnie wyjątkowy: cierpiała bardziej niż ktokolwiek - podkreśla o. Wawrzyniec M. Waszkiewicz.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Pokuta to nie tylko umartwienie, jej celem ma być uwolnienie ludzkiego serca od grzechu, uczynienie go szczerym i otwartym szeroko na działanie łaski Bożej.
14/2025 (1543) 2025-04-02
Jezus jest nadzieją chorych. Ewangeliczną prawdę pani Sabina potwierdza wyznaniem: - I ja potrzebuję lekarza i miłosierdzia, jakie Zbawiciel okazuje grzesznikom. I ja pragnę być powołana do pójścia za Nim, do nawrócenia i do zajęcia obok Niego miejsca przy stole…
14/2025 (1543) 2025-04-02
Pojmowanie męskości w świecie i Kościele różni się diametralnie. Wielu współczesnym panom daleko dziś do postawy przewodnika, stróża i głowy rodziny, bo stali się zniewieściali i obojętni na to, co naprawdę ważne. Czy da się jeszcze odwrócić ten niebezpieczny trend?
Rozmowy
Pan rzeczywiście zmartwychwstał!
16/2025 (1545) 2025-04-16

Pan rzeczywiście zmartwychwstał!

Rozmowa z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, biblistą, laureatem Nagrody Ratzingera.

Zmartwychwstanie Jezusa to wielka tajemnica. Co właściwie stało się w Jerozolimie owej wiosny 30 r. ponad dwa tysiące lat temu?

Zmartwychwstanie Jezusa przynależy do dwóch porządków: doczesności i wieczności. W obrębie pierwszego, który znamy, bo w nim żyjemy, mieści się życie Jezusa Chrystusa oraz Jego męka, śmierć i złożenie do grobu. Wiemy, że 3 lub 7 kwietnia 30 r. (trwają dyskusje nad dokładną datą) Jezus umarł na krzyżu, a Jego ciało tego samego dnia pospiesznie pochowano. Wiadomo też, że gdy na trzeci dzień kobiety, a potem apostołowie Piotr i Jan udali się do grobu, zastali go pustym.
Rzeczpospolita, czyli wspólnota
16/2025 (1545) 2025-04-16

Rzeczpospolita, czyli wspólnota

Rozmowa z prof. Wojciechem Polakiem, historykiem, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przewodniczącym Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

„Mamy wobec naszych przodków zobowiązanie przenoszenia polskości w następne pokolenia” - pisze Pan w swojej najnowszej książce „Pierwsze królestwo. Mocarstwo Bolesława Chrobrego”. Jest ona realizacją tego postulatu?

Tak, oczywiście. Powinno nam zależeć na tym, by nasza młodzież zachowywała polską tożsamość, polski patriotyzm, także polski obyczaj.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Rozmowa z prof. Mieczysławem Rybą, historykiem, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego.
14/2025 (1543) 2025-04-02
Rozmowa z ks. dr. Mateuszem Czubakiem, kapelanem siedleckiego Zakładu Karnego oraz duszpasterzem osób bezdomnych i doświadczających różnych kryzysów, głoszącym katechezy wprowadzające w ramach filmowych rekolekcji.
Opinie
Lekiem na całe zło jest Jezus
16/2025 (1545) 2025-04-16

Lekiem na całe zło jest Jezus

Rozmowa z Adrianem Santosem - o jego życiu: historii upadków i zwycięstw prawdziwego wojownika, oraz Bożej miłości, która leczy rany przeszłości i przynosi pokój serca.

„Bóg, walka i hejt” - to tytuł książki Pana autorstwa: autobiografii, a zarazem świadectwa duchowej mocy. Na pierwszym miejscu - tak jak w tytule, tak i w Pana życiu - jest Bóg! Zacznijmy jednak przekornie, czyli od końca: hejt - to z nim musiał się Pan mierzyć jako dziecko. Czym był spowodowany?

Powodem większości moich dawnych problemów był wygląd. Moja mama jest Polką, a ojciec pochodzi z Afryki i jest mulatem.
Małżeństwo w drodze
16/2025 (1545) 2025-04-16

Małżeństwo w drodze

Jedenaście lat temu Joanna i Jacek Kędzierscy ze Zbuczyna wstąpili do Domowego Kościoła - rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Jak mówią, od razu zachwycili się tym, co ruch oferuje małżonkom, i od razu poszli na całość. Tak jest do dzisiaj.

Poznali się podczas pieszej pielgrzymki do Częstochowy. Małżeństwem są od 24 lat. Poczucie, że jako osoby wierzące chcą czegoś więcej, pojawiło się w momencie, kiedy mieli na to najmniej czasu - czyli wtedy, gdy pojawiła się już gromadka dzieci i ogrom obowiązków związanych z pracą, budową domu itp. - W tym czasie z Kościoła odeszła bliska nam osoba. Bardzo to przeżyliśmy.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Za kilka dni Wielki Czwartek. „Jeśli mamy innym pomagać do nawrócenia, musimy stale je podejmować w naszym życiu” - pisał św. Jan Paweł II w Liście do kapłanów w 1979 r.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Jako nastolatek Dom Musiał zaczął tracić wzrok. By pokazać swoją historię i uwrażliwić innych na potrzeby osób niepełnosprawnych, napisał książkę. - Trzeba wiedzieć, żeby umieć pomóc - podpowiada.
Komentarze
Anna Wolańska

Jajek i igrzysk

Może 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego? A gdzie tam! No to 500-lecie hołdu pruskiego? Pudło. 85 rocznica katyńskiej zbrodni? Też nie.

15 rocznica smoleńskiej katastrofy? Nic z tych rzeczy. To debata kandydatów na prezydenta Rzeczpospolitej zajęła serca i umysły naszych obywateli. Wskutek ustalenia przed paru laty, że „wybory wygrywa się w Końskich”, w ostatnich dniach tam właśnie wszystkie drogi wiodły. Tyle że nie wszystkich aspirujących do najwyższego państwowego urzędu, bowiem najsilniej umocowany w sondażach kandydat wymyślił, że zamiast trudzić się z całą gromadą konkurentów, wystarczy jego spotkanie z prawdopodobnym bezpośrednim przeciwnikiem - i po zawodach.
Leszek Sawicki

Nie dajmy się nabrać

Choć do ogłoszenia ciszy wyborczej przed pierwszą turą wyborów został niespełna miesiąc, to aż wierzyć się nie chce, że temperatura sporu politycznego wciąż pozostaje co najwyżej letnia.

Podgrzać miała ją dynamiczna wymiana zdań w Końskich między dwoma głównymi rywalami. Nieoczekiwanie jednak zamiast tego zaserwowano nam dwa widowiska z udziałem grupy kandydatów, którzy akurat znajdowali się w okolicy i - nie mogąc uwierzyć własnemu szczęściu - w ostatniej chwili zostali dopuszczeni do udziału w telewizyjnym show.
Leszek Sawicki

Stracona okazja

Leszek Sawicki

Patrioci w natarciu

Anna Wolańska

Dojrzejemy?

Diecezja
W przyjaźni ze słowem Bożym
16/2025 (1545) 2025-04-16

W przyjaźni ze słowem Bożym

Troje uczniów szkół ponadpodstawowych: Maria Rosa z Garwolina, Andżelika Włoszek z Parczewa oraz Jakub Zatyka z Żelechowa, będzie reprezentowało diecezję siedlecką w Niepokalanowie podczas finału 29 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Zostali oni wyłonieni po etapie pisemnym oraz serii dogrywek ustnych, które odbyły się w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim. W sumie 10 kwietnia na konkurs przyjechało 46 osób. Finałowe zmagania rozpoczęła wspólna modlitwa, którą poprowadził bp Grzegorz Suchodolski. Przypomniał zgromadzonym, że jesteśmy w Roku Jubileuszowym.
Chcą nas wspierać i bronić
16/2025 (1545) 2025-04-16

Chcą nas wspierać i bronić

W niedzielę 6 kwietnia, podczas trwających w parafii Trójcy Świętej w Terespolu rekolekcji wielkopostnych, wprowadzono i zainstalowano relikwie bł. Męczenników Podlaskich.

Relikwie przywiezione zostały z Pratulina w asyście Bractw Kurkowych z Terespola, Lublina, Białegostoku, Zabrza, Jelcza-Laskowic, Bielska-Białej i Białej Podlaskiej oraz strażaków z terespolskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystej Sumie sprawowanej przez proboszcza ks. kan. Mirosława Krupskiego oraz ks. dr. hab. Sławomira Bylinę, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, licznie udział wzięli również mieszkańcy Terespola i okolic.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Rozmowa z proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach ks. kan. Stanisławem Chodźką, od niedawna członkiem Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski.
14/2025 (1543) 2025-04-02
W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w katedrze spotkały się osoby należące do Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”.
Region
Nasza wolność jest zagrożona!
16/2025 (1545) 2025-04-16

Nasza wolność jest zagrożona!

9 kwietnia z bialczanami spotkali się były premier Mateusz Morawiecki oraz europoseł Daniel Obajtek. W trakcie wystąpienia politycy mówili o zagrożeniach, z którymi zmaga się kraj.

- Nasza wolność jest zagrożona i to na kilka sposobów - zaznaczał już na wstępie M. Morawiecki. Skupił się przede wszystkim na tym, co uderza w wolność wewnętrzną. Wśród niepokojących zjawisk wymienił m.in. nielegalną emigrację. - Ona może zniszczyć nasze bezpieczeństwo, tożsamość i kulturę. Nie chcemy zamiany kościołów na meczety.
Nieudana próba odwołania starosty
16/2025 (1545) 2025-04-16

Nieudana próba odwołania starosty

Od kilku miesięcy w radzie powiatu trwa dyskusja pomiędzy koalicyjnymi Powiatowym Forum Samorządowym i Polskim Stronnictwem Ludowym a rządzącym Prawem i Sprawiedliwością. W dużej mierze dotyczy ona spraw personalnych. Skutecznie odwołano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady, dokonano zmian w komisjach. Nie udało się jednak odwołać starosty i zarządu.

Kadrowe przepychanki rozpoczęły się na początku roku, kiedy to na wniosek opozycyjnych wobec PiS radnych PFS i PSL 18 stycznia zwołano nadzwyczajną sesję.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Znana jest lokalizacja Centrum Integracji Cudzoziemców w Siedlcach, które budzi obawy mieszkańców. Władze miasta zapewniają, że o budowie ośrodka pobytowego dla uchodźców nie ma mowy. Także władze województwa lubelskiego dementują tego typu informacje, jakie zaczęły się ostatnio pojawiać.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Lokalizacja biogazowni w Dołhobrodach to dziejowa degradacja terenów, które pełnią funkcje mieszkaniowe, turystyczne, rekreacyjne i historyczne - podkreślają mieszkańcy miejscowości, którzy protestują przeciwko inwestycji, która ma powstać zaledwie kilkaset metrów od zabudowań.
Kultura
Powróćmy do wspólnego śpiewania!
16/2025 (1545) 2025-04-16

Powróćmy do wspólnego śpiewania!

Rozmowa z dr Eweliną Parafiańską-Korybską, organistką i autorką książki „Pieśni zasłyszane. Zbiór śpiewów kościelnych i religijnych z południowego Podlasia”.

Pani Ewelino, czym są „Pieśni zasłyszane”?

To śpiewnik i jednocześnie zbiór pieśni, które udało mi się nagrać, a potem zebrać w postaci drukowanej. Jestem organistką od wielu lat. Zauważyłam, że melodie tych samych pieśni potrafią się różnić nawet w poszczególnych wsiach. To zaczęło mnie ciekawić. Punktem zwrotnym był jednak zeszyt nieżyjącej już Franciszki Koprianiuk zawierający odręcznie spisany zbiór pieśni religijnych.
Michał Archanioł wrócił do muzeum
16/2025 (1545) 2025-04-16

Michał Archanioł wrócił do muzeum

Historia niczym z filmu: skradziona w 2016 r. z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ikona z wizerunkiem św. Michała Archanioła, patrona miasta, wróciła do placówki. Anonimowy nadawca odesłał ją pocztą. - Nie wiem, czy uda się rozwiązać tajemnicę jej zaginięcia. Niemniej jednak bardzo cieszymy się z jej powrotu - mówi dyrektor MPP Rafał Izbicki.

Niedziela 8 maja 2016 r. Tego dnia muzeum odwiedza wyjątkowo dużo osób. W poniedziałkowy ranek, podczas tzw. obchodu i sprawdzania eksponatów, okazuje się, że brakuje XIX-wiecznej ikony przedstawiającej św. Michała Archanioła.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Kim jest dla mnie? Co mi uczynił? Jak wielką wartość dla nas, ludzi, mają Jego męka i śmierć krzyżowa? Takie refleksje pojawiają się, kiedy maluję oblicze Chrystusa cierpiącego - opowiada Justyna Lenarcik, artystka z Goźlina Górnego.
Historia
Spoczywaj w pokoju, sierżancie!
16/2025 (1545) 2025-04-16

Spoczywaj w pokoju, sierżancie!

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie do tych, którzy przez dziesięciolecia nieśli w sercach jego pamięć.

8 kwietnia odbył się pogrzeb sierż. Jana Grudzińskiego - ps. Płomień i Parol - żołnierza Armii Krajowej oraz działacza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Pożegnano go z honorami, zgodnie z ceremoniałem wojskowym „Cześć i chwała bohaterom” - te słowa padały wielokrotnie podczas Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim.
Święta według Lucyny
16/2025 (1545) 2025-04-16

Święta według Lucyny

Wielkanoc to przede wszystkim czas przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to także okres, kiedy raczymy się, i to obficie, charakterystycznymi dla tych świąt potrawami.

Najlepiej, żeby to były dania tradycyjne, które królowały na stołach naszych przodków. Kopalnią dawnych przepisów kulinarnych są, oczywiście, książki kucharskie, warto więc przypomnieć te najsławniejsze w XIX w., autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej (1826-1901). Była ona niekwestionowanym autorytetem w zakresie kulinariów, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz higieny.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Dokładnie 100 lat temu - 12 kwietnia 1925 r. - zmarł Maksym Kossyk, gorliwy obrońca unii. - Możemy uczyć się od niego pełnego zaufania Panu Bogu i wierności swoim postanowieniom - mówi proboszcz parafii św. Jana Jałmużnika, gwardian klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Orchówku o. Tomasz Mędrek.
14/2025 (1543) 2025-04-02
W niedzielę 30 marca na zaproszenie proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Hołubli ks. Tomasza Pycki w kościele zaprezentowana została wystawa archiwalna „Unici Podlascy 1874-2024” połączona z prelekcją historyczną.
14/2025 (1543) 2025-04-02
Prace podejmujemy z myślą o stworzeniu włodawskiej krypty zasłużonych - stałej ekspozycji prezentującej nasze miasto z perspektywy osób, które tworzyły jego historię i kulturę - mówi o. Marek Nowacki OSPPE, proboszcz parafii św. Ludwika, przeor klasztoru oo. paulinów.
Rozmaitości
Kiedy dziecko nie mówi…
16/2025 (1545) 2025-04-16

Kiedy dziecko nie mówi…

Rozmowa z Beatą Kopińską, logopedą, neurologopedą, oligofrenopedagogiem, pedagogiem i terapeutą zaburzeń ze spektrum autyzmu, prowadzącą Gabinet Neurologopedyczny i Psychoterapeutyczny we Włodawie.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Jakie nieprawidłowości w mowie powinny skłonić rodziców do wizyty u logopedy?

Zazwyczaj roczne dziecko potrafi już powiedzieć kilka prostych słów np.: mama, tata, baba, lala, papa, bam, am…
Jajko czy kura?
16/2025 (1545) 2025-04-16

Jajko czy kura?

Kryzys jajeczny na świecie, spowodowany m.in. grypą ptaków, wznowił dyskusję na temat zakazu chowu klatkowego, który zamierza wprowadzić Unia Europejska. Polscy hodowcy podkreślają, że to ogromne wyzwanie finansowe, którego nie udźwigną bez wsparcia z zewnątrz. Obawiają się również, że zmiana systemu może zwiększyć ryzyko chorób zakaźnych.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, w 2024 r. do Polski sprowadzono 30,3 tys. ton jaj o wartości 93,3 mln euro. W tym samym czasie z Polski wyeksportowano 238,6 tys. ton jaj za 471,9 mln euro.
15/2025 (1544) 2025-04-09
O problemie depresji wśród dzieci i młodzieży, syndromach tej choroby i roli bliskich w leczeniu mówi Bogna Białecka - psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
15/2025 (1544) 2025-04-09
W sobotę 5 kwietnia rolnicy z regionu prezentowali swoje produkty, udowadniając, że mają się czym pochwalić.
14/2025 (1543) 2025-04-02
Rozmowa z lek. Jakubem Biedrzyckim, zastępcą ordynatora oddziału urologii i onkologii urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.
14/2025 (1543) 2025-04-02
Amatorów „Wiosny na polu i w ogrodzie” nie brakuje. Dlatego również w tym roku Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce zaprasza na wystawienniczo-targową imprezę.
Sport
Zwycięstwo i rewanż
16/2025 (1545) 2025-04-16

Zwycięstwo i rewanż

KPS Siedlce i BBTS Bielsko-Biała remisują po dwóch meczach. O wszystkim zdecyduje trzecie starcie.

Za nami emocjonujący tydzień w wykonaniu siatkarzy KPS-u Siedlce, którzy w ramach ćwierćfinału fazy play-off I ligi zmierzyli się dwukrotnie z BBTS-em Bielsko-Biała. Obie drużyny wygrały po jednym spotkaniu, co oznacza, że o awansie do półfinału zadecyduje mecz numer trzy - na wyjeździe.
Tydzień pełen emocji
16/2025 (1545) 2025-04-16

Tydzień pełen emocji

Za Pogonią Siedlce intensywny tydzień. W ciągu zaledwie trzech dni drużyna rozegrała dwa trudne spotkania w ramach Betclic 1. Ligi.

Najpierw 9 kwietnia na wyjeździe uległa Polonii Warszawa 1:2, a 12 kwietnia wreszcie odniosła długo wyczekiwane domowe zwycięstwo, pokonując Znicza Pruszków 2:1. Łącznie siedlczanie zdobyli 4 pkt w trzech ostatnich meczach i nadal walczą o utrzymanie.
15/2025 (1544) 2025-04-09
Pokazy kick-boxingu, akrobacji i ewolucji z wykorzystaniem piłki przyciągnęły całe rodziny. 5 kwietnia Centrum Kultury i Sportu w Rykach zorganizowało Dzień Sportu.