Kościół
Pieczęć na wieczność
2/2025 (1531) 2025-01-09

Pieczęć na wieczność

Po co w ogóle chrzci się dzieci? Nie lepiej pozwolić im na świadomą i samodzielną decyzję o przyjęciu sakramentu, kiedy będą na to gotowe? To najczęstsze pytania w dyskusji, jaka co chwilę - zwykle za sprawą jakiegoś celebryty - przetacza się przez media. Tymczasem rezygnacja z chrztu dziecka to nie tyle danie mu możliwości wyboru, co pozostawienie w duchowej próżni. A życie próżni nie znosi.

Kiedyś rodzice chrzcili dziecko już kilka dni po jego urodzeniu. Z czasem ukształtowała się tradycja, by zaczekać kilka miesięcy, zanim otrzyma ten jeden z najważniejszych sakramentów. Dzisiaj coraz więcej rodzin zwleka z chrztem swojego potomka kilka lat albo w ogóle sądzi, że to niepotrzebna tradycja, tłumacząc, iż chcą, by samodzielnie dojrzało do decyzji o wstąpieniu do Kościoła.
Jeszcze o Jubileuszu
2/2025 (1531) 2025-01-09

Jeszcze o Jubileuszu

Jesteśmy na początku Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”. Co ze swojej strony oferuje z tej okazji Kościół? Okazją do czego może być Rok Jubileuszowy? I jak dobrze go przeżyć? Na prośbę Czytelników przypominamy ideę obchodów tego szczególnego czasu.

Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 papież Franciszek ogłosił bullą „Spes non confundit” („Nadzieja zawieść nie może”) z 9 maja 2024 r., a rozpoczął w Wigilię Bożego Narodzenia. Dokonało się to poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, co symbolizuje z jednej strony zaproszenie nas do miejsca świętego, z drugiej - zachętę, by pozwolić Bożej obecności i Bożemu miłosierdziu wejść w nasze życie i przemienić nasze serca.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Tajemnica wcielenia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa strzeżona w jednoczącej miłości Świętej Rodziny z Nazaretu jest dla nas źródłem głębokiej radości i pewnej nadziei.
1/2025 (1530) 2024-12-20
Mało kto wysyła dziś kartki świąteczne - łatwiej zadzwonić czy wysłać SMS-a. Albo „załatwić temat” hurtem - puścić dalej w świat, na zasadzie kopiuj-wklej gładko brzmiący świąteczny frazes, powielić slogan.
Opinie
Z życia czerpię garściami
2/2025 (1531) 2025-01-09

Z życia czerpię garściami

Po prostu robisz to, co musisz. Nieważne, że cię boli albo że się nie chce. Rodzice dzieci niepełnosprawnych funkcjonują jak maszyny. Są w ciągłym biegu - mówi Agnieszka Witek, mama ośmioletniej Zuzi.

Jej córeczka - znana jako „mała wojowniczka” - miała być roślinką, jednak dzięki determinacji rodziców oraz pracy wielu specjalistów: mówi, chodzi i pięknie funkcjonuje w społeczeństwie. Zuzia zmaga się z chorobą genetyczną, która powoduje nieodwracalne zmiany i ma charakter patogenny. Zespół częściowej trisomii krótkiego ramienia chromosomu 9 z delecją; zespół aberracji chromosomowej w krótkim ramieniu chromosomu 9 - to tylko niektóre z groźnie brzmiących nazw.
Halo, sąsiady! Można?
2/2025 (1531) 2025-01-09

Halo, sąsiady! Można?

Na misje wyjeżdżają nie tylko kapłani, konsekrowani czy świeccy, ale także całe rodziny. Na taki krok zdecydowali się Ania i Dawid Szarwarkowie. Do Boliwii pojechali ze swoimi czterema synami. Marzyli o tym od kilkunastu lat.

Pochodzą z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W ramach misji wspierają działalność pochodzącego z Białej Podlaskiej ks. Jarosława Dziedzica. To on zainspirował „Echo” do przygotowania tego artykułu. - Napiszcie coś o Ani i Dawidzie, bo mało jest takich ludzi jak oni. Temat misyjnych rodzin nie jest znany - zachęcał. Pragnienie wyjazdu na misje kiełkowało zarówno w sercu Ani, jak i Dawida. Niestety okoliczności życiowe nie sprzyjały, aby je natychmiast spełnić.
1/2025 (1530) 2025-01-01
20 stycznia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach wystartuje czwarta edycja 90-dniowego programu formacji duchowej dla mężczyzn Exodus 90.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Nowy rok to początek realizacji podjętych postanowień. Podróże, sport, nauka - pomysłów na podkręcenie tempa życia jest wiele. Ale są wśród nas też takie osoby, które mają zupełnie odmienne zdanie w tej kwestii.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
A kto powiedział, że opowieść wigilijna może być tylko jedna? Każda rodzina ma swoją historię. Moja jest o tym, że puste miejsce przy stole wcale nie musi być symbolem. I że „gwiazdką z nieba” może okazać się też drugi człowiek…
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Frania urodziła się w przeciętnej chłopskiej rodzinie. Najmłodsza z rodzeństwa, trzpiotka z charakterem - Szymon starszy od niej o cztery, a Bolek o dwa lata - była najważniejsza w domu.
Diecezja
Widać przebudzenie i ożywienie
2/2025 (1531) 2025-01-09

Widać przebudzenie i ożywienie

Relikwie bł. Pauliny Jaricot nawiedziły już około stu parafii naszej diecezji. W każdej przebywały po trzy dni. Ta peregrynacja przynosi wiele owoców, zarówno w życiu kół różańcowych, jak i wspólnot parafialnych.

Za nami liturgiczne wspomnienie bł. Pauliny Jaricot. To dość „młoda” święta. Została bowiem wyniesiona na ołtarze dopiero w maju 2022 r. Dość szybko, bo już 9 stycznia 2024 r., jej relikwie trafiły do siedleckiej katedry. Dwa miesiące później zaczęły peregrynować razem z obrazem po naszej diecezji. Początki były trudne. Parafie, które jako pierwsze przyjmowały do siebie Paulinę w znaku relikwii, musiały opracować własny plan.
Mali misjonarze
2/2025 (1531) 2025-01-09

Mali misjonarze

Ewangelizują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci z różnych stron świata. Kolędnicy misyjni swoją tegoroczną akcję skoncentrowali na pomocy najmłodszym w Demokratycznej Republice Konga.

Grupy małych kolędników wyruszyły wraz ze swoimi opiekunami z posłaniem Ojca Świętego i błogosławieństwem duszpasterzy. Dzieci i młodzież, którzy do kolędowania przygotowywali się w swoich parafiach przez cały Adwent, zanieśli Dobrą Nowinę mieszkańcom wielu miejscowości także w naszej diecezji. W domach, gdzie byli przyjmowani od 26 grudnia do 6 stycznia, śpiewali kolędy.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Ks. Stanisław był przygotowany na spotkanie ze swoim Panem i Mistrzem - Jezusem Chrystusem, który go wybrał, powołał i włączył w swoje kapłaństwo - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. pogrzebowej.
1/2025 (1530) 2025-01-01
22 grudnia w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Horodyszczu uroczyście zainstalowano relikwie św. Szarbela. Kult tego maronickiego mnicha rozwija się w horodyskiej parafii już od kilku lat.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
12 grudnia w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim miało miejsce wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli, poświęcenie obrazu z wizerunkiem świętego i odczytanie aktu zawierzenia.
Komentarze
Leszek Sawicki

Przedstawienie

Koń, jaki jest - każdy widzi. Ta krótka i węzłowata definicja popularnego ssaka nieparzystokopytnego pochodzi z jednej z pierwszych polskich encyklopedii.

Mowa o „Nowych Atenach” autorstwa ks. Benedykta Chmielowskiego. XVIII-wieczny autor kompendium wiedzy o otaczającym go świecie - swego rodzaju namiastki dzisiejszej Wikipedii - wyszedł najprawdopodobniej z założenia, że odwiecznego przyjaciela człowieka, towarzysza doli i niedoli, nieodłącznego kompana na polu bitwy czy roli, nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba. Wystarczyło po prostu nań spojrzeć.
Anna Wolańska

Moc truchleje?

Zakorzeniła się w naszym kraju taka świecka tradycja, że przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy zaczyna się medialny antyreligijny rozruch.

„Wiodące” publikatory niemalże prześcigają się w produkowaniu treści, które mają odstręczyć od i zniechęcić do obchodzenia tych uroczystości. Nie inaczej było i w ostatnim roku. Co prawda o wolną od pracy Wigilię mocno się dopominała lewica, ale przecież nie po to, żeby mieć więcej czasu się na Pasterkę rychtować. Nie po to też, żeby uczcić Boże Narodzenie, tuż przed świętami wpłynęła do sejmu petycja o zakazie spowiedzi dzieci.
Anna Wolańska

Hejże ino, hej!

Leszek Sawicki

Taką mam koncepcję

Anna Wolańska

Radosnych świąt!

Leszek Sawicki

Cuś nie pykło

Rozmowy
Prawa należy przestrzegać
2/2025 (1531) 2025-01-09

Prawa należy przestrzegać

Rozmowa z prof. Ryszardem Piotrowskim, prawnikiem, konstytucjonalistą, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Kiedy i jak rozpoczął się problem, w wyniku którego mamy teraz sędziów i neosędziów oraz tyle sporów w kwestiach sądownictwa?

To ma swoją genezę w 2015 r., kiedy w Trybunale Konstytucyjnym uchwalono ustawę mającą ulepszyć pracę trybunału. Znalazł się w niej przepis stanowiący, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na złożenie wniosku o wybór do niego wynosi 30 dni od momentu wejścia w życie tejże ustawy.
Bronimy swoich interesów
2/2025 (1531) 2025-01-09

Bronimy swoich interesów

Z przewodniczącym OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomirem Izdebskim rozmawia Tomasz Kępka.

Pod koniec ubiegłorocznej zimy odbyło się kilka dużych manifestacji przeciwko wwozowi do Polski zboża zza wschodniej granicy i tzw. zielonemu ładowi. Jak Pan ocenia realizację tamtych postulatów?

Odpowiem słowami powiedzenia: jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Te protesty były potrzebne, jestem z nich zadowolony i na pewno przyniosły wiele dobrego. Odbyły się rozmowy. Strona rządowa, ale nie tylko, musiała pójść na ustępstwa.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem z Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorem książek m.in. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” oraz „Historia świątecznej choinki”.
Region
Rekordowe nakłady i przedsięwzięcia
2/2025 (1531) 2025-01-09

Rekordowe nakłady i przedsięwzięcia

Budżet miasta na 2025 r. zakłada inwestycje za ponad 170 mln zł. Prezydent Białej Podlaskiej ponownie nazywa go odpowiedzialnym i historycznym. Uchwała została zatwierdzona, jednak opozycja wstrzymała się od głosu w tej sprawie.

Założenia tegorocznego budżetu Białej Podlaskiej zaprezentował prezydent Michał Litwiniuk. - Co roku rosną nasze bieżące i majątkowe dochody, ale także i wydatki. Czynnikiem decydującym jest tu wskaźnik inflacji, to z jego powodu nasz budżet jest obszerniejszy. Nazywam go rekordowym, bo mamy rekordowe nakłady inwestycyjne.
Chlewni mówią: nie!
2/2025 (1531) 2025-01-09

Chlewni mówią: nie!

Mieszkańcy Hańska obawiają się, że planowana budowa chlewni dla kilkunastu tysięcy świń będzie miała szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, środowisko, a także przyczyni się do niszczenia dróg oraz spadku wartości nieruchomości.

Jeden z tamtejszych hodowców zaplanował budowę nowoczesnej fermy trzody chlewnej na ok. 14 tys. sztuk świń. Przedstawił już obszerny raport oddziaływania na środowisko, jakie może stwarzać tego typu działalność gospodarcza. Musi też uzyskać decyzję środowiskową, którą wydaje wójt. Będzie ona poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami, a także opinią sanepidu, Wód Polskich i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
1/2025 (1530) 2024-12-20
Mamy więcej wspólnego niż wam się wydaje. Też jestem z Siedlec, gdańskich Siedlec. Ktoś, kto ma reprezentować Polskę, musi wiedzieć, gdzie i w jakim rytmie bije jej serce.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Brak lekarza psychiatry stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci działającej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II.
Kultura
Tak żegna się rok tylko w Sławatyczach
2/2025 (1531) 2025-01-09

Tak żegna się rok tylko w Sławatyczach

Przez trzy ostatnie dni grudnia ulicami rządzą brodacze, czyli lokalni przebierańcy, którzy w specjalnych strojach kolędują, zaczepiają mieszkańców, a panny biorą „na hocki”. Tak od ponad 100 lat żegna się rok w Sławatyczach. Ta wyjątkowa tradycja przyciąga do nadbużańskiej miejscowości turystów z całego kraju.

To jedyni tacy kolędnicy w Polsce, a może i na świecie. Nikt nie wie, skąd wziął się ten zwyczaj, ale bez niego trudno sobie wyobrazić pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Zgodnie z tradycją wybierany jest też brodacz roku. Kryterium stanowi strój, który uczestnicy przygotowują własnoręcznie.
W nowy rok z kolędą na ustach 
2/2025 (1531) 2025-01-09

W nowy rok z kolędą na ustach 

Już po raz drugi Międzyrzec Podlaski odwiedziła Magda Steczkowska. Przygotowany przez artystkę repertuar świąteczny wzruszył międzyrzeczan do łez.

- Są osoby, które poruszają nasze serca. Po majowym koncercie z okazji pierwszej rocznicy ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem miasta nie mogłem nie zaprosić pani Magdy ponownie, tym razem z kolędami - podkreślił organizator wydarzenia ksiądz dziekan Dariusz Parafiniuk. Koncert artystki odbył się 3 stycznia w parafii św. Mikołaja. Było to przedłużenie wspólnego międzyrzeckiego świętowania, które rozpoczęło się kila dni wcześniej miejskim opłatkiem i kolędowaniem w kinie Sława.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Nad swoją Pietą pracował 16 lat. Alfred Jurek - rzeźbiarz z Hołubli, którego prace można zobaczyć w kościołach naszej diecezji, ale i prywatnych domach czy za granicą, inspiracji zawsze szuka w Piśmie Świętym.
Historia
Nie dawaj nigdy wolności Polakom
2/2025 (1531) 2025-01-09

Nie dawaj nigdy wolności Polakom

Tak w testamencie politycznym car Mikołaj I przestrzegał swojego syna Aleksandra II. Jednocześnie zalecał mu, aby doprowadził do końca „trudne dzieło zrusyfikowania tego kraju”. Po przejściowej liberalizacji systemu, która nastąpiła wraz z objęciem tronu przez nowego władcę, proces ten podjęto z jeszcze większą siłą.

Odwilż posewastopolska, którą zapoczątkowała klęska Rosji w wojnie krymskiej toczonej z Turcją, Wielką Brytanią, Francją i Sardynią (1853-1856) przyniosła chwilowe złagodzenie polityki rusyfikacji, okupione jednak krwią manifestantów.
Dwie cenne karty
2/2025 (1531) 2025-01-09

Dwie cenne karty

Muzeum Regionalne w Łukowie wzbogaciło się o cenny eksponat. To rękopis opowiadania Henryka Sienkiewicza zatytułowanego „Przygoda Arystoklesa”.

Unikatowy rękopis podarował muzeum Andrzej Skrzyński, łukowski kardiolog. Miało to miejsce 22 grudnia, podczas Koncertu Kolęd i Słodkich Serc, w trakcie którego wręczono prestiżowe Odznaki Honorowe za Zasługi dla Łukowa. Jedną z nich nagrodzono A. Skrzyńskiego, na co dzień pracownika oddziału wewnętrzno-kardiologicznego SPZOZ w Łukowie, poradni kardiologicznej oraz poradni medycyny sportowej.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Historia opowiedziana nie przez daty i Wikipedię, a przez postaci, pociągnie każdego - mówiła A. Puścikowska podczas spotkania z cyklu „Dobre Strony”, w ramach którego co miesiąc Zbuczyn odwiedzać będą ciekawi ludzie.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Nic tak nie przywiązuje do kraju, małej ojczyzny czy parafii, jak znajomość historii - podkreśla regionalistka Jadwiga Jóźwik, która podjęła się trudu opracowania dziejów parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie. Publikacja nosi tytuł: „Dzieje Parafii Wojcieszków 1437-2020”.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Pamięć o ofiarach stanu wojennego zobowiązuje nas do troski o wartości, które były fundamentem ich walki: wolność, praworządność i solidarność - przypomniał prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz w nawiązaniu do wydarzeń z 13 grudnia 1981 r.
Rozmaitości
Wieku nam nie ubywa
2/2025 (1531) 2025-01-09

Wieku nam nie ubywa

Zmianie kalendarza towarzyszy zwykle smętna refleksja, że oto jesteśmy o rok starsi, bliżej nam do śmierci, coraz mniej sił. Wielu przeraża wizja przekroczenia sześćdziesiątki, a co dopiero mówić o kolejnych granicach wieku… - Starości nie należy się bać. Trzeba się tylko do niej dobrze przygotować - zapewnia dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Lata 2020-2030 to pierwsza w historii Dekada Zdrowego Starzenia - tak orzekła Światowa Organizacja Zdrowia oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych. Do 2030 r. liczba osób powyżej 60 roku życia wzrośnie o 34% - z 1 mld w 2019 r. do 1,4 mld w 2030 r. Co z tego wynika?
Zielone perełki
2/2025 (1531) 2025-01-09

Zielone perełki

137 drzew, cztery głazy narzutowe i jedno stanowisko wawrzynka wilczełyko - liczba pomników przyrody na terenie nadleśnictwa Biała Podlaska jest imponująca.

W ciągu ostatnich pięciu lat bialscy leśnicy wnioskowali do gmin: Biała Podlaska, Rokitno, Łomazy, Janów Podlaski, Konstantynów i Leśna Podlaska o nadanie statusu pomnika przyrody ponad 40 okazałym drzewom. - Spośród sześciu gmin na terenie jurysdykcji nadleśnictwa najszybciej reagowała gmina Rokitno - podkreśla Tomasz Bylina, wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.
1/2025 (1530) 2025-01-01
O wpływie rozwoju psychoruchowego małego dziecka na jego późniejsze funkcjonowanie w życiu i naukę mówi Anna Grzybowska, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Siedlcach.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Obecnie aura sprzyja ptakom i dokarmianie nie jest konieczne. Jeśli jednak się na to decydujemy, róbmy to mądrze i systematycznie - uczulają leśnicy.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Rozmowa z prof. Henrykiem Skarżyńskim, otolaryngologiem, audiologiem i foniatrą, twórcą oraz dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Prędkość, z jaką porusza się łańcuch pilarki spalinowej - blisko 100 km/h - w razie błędu w czasie obsługi trzymającemu ją w rękach nie daje szans. A na wsiach właśnie teraz pilarki idą w ruch.
Sport
Historyczne wyniki
2/2025 (1531) 2025-01-09

Historyczne wyniki

Szymon Dołęga ustanowił dwa nowe rekordy Polski w kategorii U16.

Podczas IV rundy Lekkoatletycznego Grand Prix Województwa Łódzkiego, które odbyło się 21 grudnia 2024 r. w Spale, w skoku w dal uzyskał 6,72 m, natomiast 60 m pokonał w czasie 6,98 s. Tym samym młody sportowiec po raz pierwszy w historii polskiej lekkoatletyki złamał barierę 7 s. - Poprzedni rekord - 7,01 s - również należał do Szymona - podkreśla Rafał Wysocki, pod którego okiem trenuje Sz. Dołęga. - Potem zeszliśmy do 7,00, a teraz udało się do 6,98 s.
Zaczęli od porażki
2/2025 (1531) 2025-01-09

Zaczęli od porażki

KPS Siedlce rozpoczął 2025 r. od porażki z Aniołami Toruń.

Wicelider I ligi, KPS Siedlce, przystąpił do meczu osłabiony brakiem kontuzjowanego Bartosza Tomczaka. Na jego pozycji z konieczności wystąpili nominalny przyjmujący Jędrzej Bąkiewicz oraz Adrian Potera. W pierwszym secie, przy prowadzeniu KPS 14:12, trener Aniołów poprosił o czas. Interwencja przyniosła efekt, bo chwilę później na tablicy widniał remis 15:15, a gospodarze zaczęli przejmować inicjatywę. Przy stanie 17:19 trener Witold Chwastyniak również zdecydował się na przerwę, lecz nie wybił z rytmu Łukasza Sternika.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Oliwia Bukowska, Sandra Pałyska, Gabriela Gora i Wiktoria Pałyska wraz z zespołem Fresh Mszczonów wywalczyły złote medale w Pucharze Świata w cheerleadingu sportowym.