Rozmowy
Pielgrzymkowy duch
30/2024 (1509) 2024-07-24

Pielgrzymkowy duch

Rozmowa z ks. dr. Pawłem Bieleckim, kierownikiem 44 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej.

Wybierający się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę odliczają już dni do wyjścia swoich grup. Ale na rozpoczęcie 44 PPP czekają też ci, którzy zamierzają wziąć w niej udział duchowo. Idea duchowego pielgrzymowania zrodziła się wraz z pierwszą PPP?

Na pewno „od zawsze” ci, którzy zostawali w domach, myślami i sercem byli z tymi idącymi fizycznie. Być może chcieli iść, ale nie pozwalały im na to różne względy. Był też zwyczaj, że pozostający w domach przekazywali pątnikom swoje intencje modlitewne.
Gra się toczy o prezydenturę
30/2024 (1509) 2024-07-24

Gra się toczy o prezydenturę

Rozmowa z dr. hab. Mieczysławem Rybą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego w momencie, gdy chroni go immunitet Rady Europy, to kompromitacji prokuratury?

Kompromitacja jest oczywista. I merytoryczna, i polityczna. Cała akcja miała wymiar ściśle polityczny, bo nakierowana była na to, by - według scenariusza realizowanego od kilku miesięcy przez obecnie rządzących - „zniszczyć zorganizowaną grupę przestępczą”, jak określają Zjednoczoną Prawicę.
28/2024 2024-07-10
Rozmowa z ks. dr. Kamilem Duszkiem, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła.
Opinie
Pies zdechł
30/2024 (1509) 2024-07-24

Pies zdechł

Toczący się spór o to, czy zwierzętom można przypisywać cechy ludzkie, wykracza daleko poza li tylko słowa. Język jest zawsze forpocztą zmian społecznych, kształtuje świadomość, o czym doskonale wiedzieli dyktatorzy, co dziś jest też fundamentem ideologii neomarksistowskiej.

„Łaska pańska na pstrym koniu jeździ” głosi staropolskie porzekadło. Przykładów prawdziwości tezy mamy aż nadto - ostatnio mógł się o tym przekonać prof. Jerzy Bralczyk, jeden z najbardziej znanych polskich językoznawców, autor wielu książek i publikacji (w tym znanych i popularnych, jak „Leksykon zdań polskich" i „Świat przez słowa”), częsty gość studiów radiowych czy telewizyjnych.
Ruszyli w godzinie „W”
30/2024 (1509) 2024-07-24

Ruszyli w godzinie „W”

Gdy 80 lat temu 1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie, do walki ruszyli nie tylko „warszawscy warszawiacy”, ale także przyjezdni. Stolicy bronili również ludzie związani z naszym regionem, którzy nagle, na rozkaz, stali się frontowymi żołnierzami, strzelcami, sanitariuszkami, łączniczkami.

Wojenne losy rzuciły wielu mieszkańców regionu do stolicy. Jedni pojechali tam do szkoły, drudzy za pracą, inni znaleźli się przypadkiem. W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znaleźć można wspomnienia kilkudziesięciu osób, które, gdy wybiła godzina „W”, stanęły do walki. Jednym z powstańców warszawskich mających swe korzenie w Międzyrzecu Podlaskim i w Łukowie był Jan Ryszard Dębski ps. Szron.
28/2024 2024-07-10
Tradycyjnie wakacje to sezon „ogórkowy” - czas szukania tematów, które w upalne dni zachęcą rozleniwionych czytelników, widzów do kliknięcia artykułu w internecie, obejrzenia podcastu czy przeczytania tekstu prasowego.
28/2024 2024-07-10
Historia tego francuskiego małżeństwa opowiada przede wszystkim o wielkiej miłości katoliczki i antyklerykała.
Kościół
Przewodnicy także na dziś
30/2024 (1509) 2024-07-24

Przewodnicy także na dziś

O „modzie” na świętych i właściwym pojmowaniu ich roli mówi ks. prałat dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS za książkę „Zapomniani święci. Skuteczni orędownicy, wierni przyjaciele” to szczególne wyróżnienie. Skąd pomysł na taką publikację?

Zawsze byłem przekonany, że świat świętych to świat wielkich, wspaniałych i niezwykłych ludzi. Jest fascynujący. Poznawanie ich historii ubogaca duchowo i pobudza do większej miłości i wiary.
O Zbawicielu, który umiera ze smutku
30/2024 (1509) 2024-07-24

O Zbawicielu, który umiera ze smutku

„Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię” (Łk 22,44).

Uczniowie byli przyzwyczajeni do tego, że ich Mistrz nocą wychodził na modlitwę do Getsemani. Udając się tam razem Nim po ostatniej wieczerzy, podskórnie czuli, że jednak ta noc będzie inna niż pozostałe. Odczuwali rosnące napięcie. Kiedy Jezus oddalił się od nich, szybko zasnęli. Św. Łukasz dodał pewien szczegół; zanotował, że apostołowie spali ze smutku, a nie ze zmęczenia czy znużenia, jak napisali o tym św. Marek i św. Mateusz. Św. Łukasz dopowiadał, że Nauczyciel oddalił się „na odległość jakby rzutu kamieniem” (Łk 22,41) i „upadł na kolana”.
28/2024 2024-07-16
O trzech słowach istotnych dla pobożności maryjnej, tajemnicy milczenia Matki Bożej i duchowym testamencie zawartym w słowach: „Czyńcie, cokolwiek wam powie”...
28/2024 2024-07-16
Bł. Marianna Biernacka jest uznawana za patronkę żon, teściowych, wdów, dziadków i synowych. Ze względu na to, że ocaliła życie nienarodzonego wnuka, jest też patronką dzieci nienarodzonych.
28/2024 2024-07-10
Karmelitański szkaplerz należy utożsamiać nie tylko ze znakiem szczególnej opieki Matki Bożej, ale też z osobistym wezwaniem do naśladowania Maryi i do miłości bliźniego.
28/2024 2024-07-10
Jesteśmy na półmetku Roku Modlitwy. Papież Franciszek ogłosił go nieprzypadkowo. I nie chodzi tylko o zbliżający się jubileusz 2025 roku.
Komentarze
„Toć raj na ziemi stworzyć każdy chce. Ale czy forsę ma? Niestety, nie!” - pisał w minionym stuleciu Bertolt Brecht w „Operze za trzy grosze”.

Po przeszło pół roku rządów „koalicji 13 grudnia” trudy władzy uwidaczniają się coraz bardziej. Nawet zaprzyjaźnione z rządem media wprost głoszą, że bilans dotychczasowych poczynań Donalda Tuska - najdelikatniej rzecz ujmując - nie jest pozytywny. Coraz więcej analityków i samych członków koalicji zadaje dziś także pytanie: „Nie czy, ale kiedy nastąpi jej rozpad?”.
Janusz Eleryk

Meandry demokracji

Trochę już czasu upłynęło od ostatniej części wyborczego tryptyku, który trwał u nas od października ubiegłego roku do początku tegorocznego już czerwca.

Powybieraliśmy posłów, senatorów, radnych, burmistrzów, wójtów, a na koniec jeszcze europarlamentarzystów. Teraz mamy - prawdopodobnie - rok przerwy przed wyborami prezydenckimi. Przerwa będzie dotyczyła rzecz jasna tylko czynności ostatecznej w całym tym wyborczym procesie, tzn. głosowania.
Leszek Sawicki

Z kurtuazyjną wizytą

Anna Wolańska

Mamy to!

Anna Wolańska

Jak dobrze nam…

Diecezja
Nowa pielgrzymkowa rodzina
30/2024 (1509) 2024-07-24

Nowa pielgrzymkowa rodzina

Pan Bóg dał wspaniałych ludzi, dobrą pogodę, zdrowie i siły. To On jest źródłem wielu łask, jakich doświadczyliśmy w drodze. Myślę, że założenia pielgrzymkowe udało się zrealizować w stu procentach - podkreśla ks. Bogumił Lempkowski, kierownik I Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę.

Rowerowi pielgrzymi wyruszyli z Siedlec we wtorek 16 lipca, ok. 9.00 - po Mszy św. sprawowanej w katedrze o 7.00 i śniadaniu w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim. Na Jasną Górę dotarli w niedzielę 21 lipca, ok. 9.30. 93 uczestników pielgrzymki jechało w siedmiu grupach. Pierwszą stanowił sztab dowodzący na czele z kierownikiem ks. Bogumiłem Lempkowskim i ks. Mariuszem Telaczyńskim.
Jestem Mu wdzięczna, że mnie odnalazł
30/2024 (1509) 2024-07-24

Jestem Mu wdzięczna, że mnie odnalazł

Zostawiła wygody tego świata, by służyć w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, czego potwierdzeniem było nałożenie obrączki z imieniem „Maryja”. Składając śluby wieczyste, s. Marta Nieczaja na stałe dołączyła do karmelitanek.

Chociaż młoda siostra zakonna pochodzi z okolic Zamościa - z parafii Tereszpol Kukiełki, zdążyła już zadomowić się w diecezji siedleckiej. Należy do Diecezjalnej Rady Duszpasterstwa Młodzieży. A od dziewięciu lat jest związana z Wolą Gułowską i Rykami, gdzie mieszka i posługuje razem ze współsiostrami. Parafię i miasto polubiła do tego stopnia, że na miejsce ślubów wieczystych wybrała właśnie Ryki.
28/2024 2024-07-17
14 lipca w kościele w Kolembrodach odprawiono Mszę św. upamiętniającą 119 rocznicę tajnych misji unickich w lesie Sumierz.
28/2024 2024-07-17
Chcemy całym sercem być blisko Boga, a miłość do Niego wyrażamy poprzez ofiary i pokutę - wyznaje członkini parczewskiej wspólnoty Czciciele Ducha Świętego Ognisk Pokutnych.
28/2024 2024-07-10
7 lipca parafia św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia. Okrągła rocznica była okazją do podziękowania Bogu i ludziom za całe dobro, które wydarzyło się w tej wspólnocie.
28/2024 2024-07-10
2 lipca w kodeńskim sanktuarium odbył się Diecezjalny Dzień Chorego. Pielgrzymka osób chorych, cierpiących i osłabionych wiekiem tradycyjnie od lat jest łączona z odpustem ku czci Matki Bożej Kodeńskiej.
Region
Mają już dość
30/2024 (1509) 2024-07-24

Mają już dość

Od kilku miesięcy pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach proszą dyrektora i władze miasta o podwyżki pensji. Jak na razie - bezskutecznie. Dlatego rozpoczęli akcję protestacyjną.

Adam Kowalczuk, dyrektor MOPR-u, rozumie żądania swoich pracowników, ale nic nie może zrobić, ponieważ za finansowanie placówki odpowiada miasto. Dlatego sprawa została przedstawiona byłemu prezydentowi Siedlec Andrzejowi Sitnikowi, który nie spotkał się z pracownikami czy przedstawicielem Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej - instytucji reprezentującej pracowników siedleckiej pomocy społecznej.
Zysk czy naruszenie interesów?
30/2024 (1509) 2024-07-24

Zysk czy naruszenie interesów?

W gminie Piszczac trwają konsultacje w sprawie utworzenia farmy wiatrowej. Zorganizowano już kilka spotkań, które miały charakter informacyjny. Opinie w sprawie inwestycji będą zbierane wśród mieszkańców do końca wakacji.

Farma ma składać się z 11 wiatraków zlokalizowanych na terenie miejscowości Ortel Królewski I, Ortel Królewski II i Połoski. - Tym tematem zainteresowałem się już kilka lat temu. Kierowałem się przede wszystkim zyskiem dla gminy. Pieniądze z podatku odprowadzanego z budowy i samej budowli farmy stanowią pokaźną sumę, która w przyszłości może zasilić budżet naszego samorządu.
28/2024 2024-07-17
Władze Uniwersytetu w Siedlcach, ale także studenci wciąż czekają na informację, czy uczelnia może ruszać z naborem na kierunek lekarski.
28/2024 2024-07-10
Podczas czerwcowej sesji radni ocenili działalność zarządu w 2023 r., rozmawiali o zadłużeniu szpitala i wysokich kosztach utrzymania Dziennego Domu Senior+ i Centrum Edukacji Historycznej Stacja Sobibór.
28/2024 2024-07-10
6 lipca OSP w Miętnem świętowała 100-lecie powstania. W urodzinowym prezencie strażacy otrzymali od władz gminy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.
Kultura
Pamiętają o ogrodzie pana Bazylego
30/2024 (1509) 2024-07-24

Pamiętają o ogrodzie pana Bazylego

21 lipca w Dąbrowicy Małej odbyła się Wasylówka. To lokalne święto związane z postacią sławnego malarza Bazylego Albiczuka, który urodził się i tworzył właśnie w tej niewielkiej wsi w gminie Piszczac. Zakochany w przyrodzie, swą twórczość postrzegał jako hołd jej składany. „Piękno maluję wrażliwością swej codzienności” - wyjaśniał.

Podlaski Nikifor - bo tak najczęściej jest nazywany - przyszedł na świat 18 lipca 1909 r. Był samoukiem. Ukończył tylko cztery klasy szkoły powszechnej, nigdy uczył się w żadnej szkole rysunku ani uczelni artystycznej. Mimo to jego prace trafiły do galerii i są cenione przez kolekcjonerów.
Muzycznie, sportowo, rozrywkowo
30/2024 (1509) 2024-07-24

Muzycznie, sportowo, rozrywkowo

Podczas Dni Łosic - 20 i 21 lipca - było wiele atrakcji i dużo słońca. Co najważniejsze - nie zabrakło chętnych do korzystania z bogatego programu, a to ich obecność jest dla organizatorów potwierdzeniem, że stanęli na wysokości zadania.

Doroczne wydarzenie, które poza łosiczanami przyciąga zawsze mieszkańców całego powiatu, trwało dwa dni. Na sobotnie popołudnie zaplanowano I Łosicki MotoPiknik przygotowany przez łosickie stowarzyszenie motocyklowe WLS Riders. Wydarzenie odbywało się na targowicy miejskiej, a otworzył je ok. 16.00 pokaz najlepszych pojazdów strefy klasyków.
28/2024 2024-07-17
Jesteśmy dumni z tego amfiteatru i panującej w nim atmosfery. Tu jest najlepsza publiczność - podkreślał podczas inauguracji festiwalu Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
28/2024 2024-07-10
Tomik poezji „Biała Dama z Sobienia i inne legendy Bieszczadu” Adama Faluszczaka, a także niezwykle ilustracje Agaty Karpińskiej zabierają czytelnika i widza w niezwykłą podróż do świata bieszczadzkich legend i tradycji.
28/2024 2024-07-10
Z okazji 50-lecia powstania gminy Międzyrzec Podlaski ukazała się książka przypominająca wydarzenia i ludzi, którzy kształtowali historię.
Historia
Powróci do swoich
30/2024 (1509) 2024-07-24

Powróci do swoich

Po prawie 100 latach nieobecności do Łosic powróci z Dęblina drewniana unicka cerkiew z końca XVIII w.

Świątynia pobudowana została dla wiernych unickiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łosicach w 1781 r. W 1875 r. zamieniono ją na cerkiew prawosławną. W 1919 r. kościół został zrewindykowany na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego, nie był jednak użytkowany, ponieważ w Łosicach istniał już kościół św. Zygmunta. W 1927 r. został przewieziony do nowo utworzonej parafii św. Piusa V w Irenie (obecnie dzielnica Dęblina).
By miód stal się naszą marką
30/2024 (1509) 2024-07-24

By miód stal się naszą marką

Konferencje, spotkania, dyskusje, ale też wspólna modlitwa i zabawa - 21 lipca w Hańsku, gminie, która słynie ze znakomitej jakości miodów, odbył się Dzień Pszczelarza.

Impreza na stałe wpisała się w kalendarz ziemi hańskiej. Była to już bowiem 20 edycja wydarzenia, które poświęcono pamięci unickiego księdza Jana Dolinowskiego, twórcy i konstruktora pierwszego polskiego ula ramowego. W programie znalazły się: konferencja naukowa, koncerty zespołów i kapel ludowych, konkursy oraz targi sztuki ludowej, miodu i artykułów pszczelarskich.
28/2024 2024-07-17
Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków od ponad trzech dekad przyciąga miłośników historii z całej Polski.
28/2024 2024-07-17
Równo 60 lat temu - 22 lipca 1964 r. - wybuchł największy pożar w historii Włodawy. Rozprzestrzeniający się ogień błyskawicznie pochłaniał drewniane domy i stodoły.
28/2024 2024-07-10
Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło pismo, w którym dr hab. Elżbieta Janicka żąda m.in. usunięcia z terenu Muzeum Treblinka krzyży oraz pomnika „rzekomego polskiego Sprawiedliwego”.
Rozmaitości
Błąd malutki, lecz fatalne skutki
30/2024 (1509) 2024-07-24

Błąd malutki, lecz fatalne skutki

To nie przyciąganie ziemskie należy winić za najobszerniejszą liczebnie kategorię wypadków w gospodarstwach rolnych, czyli upadki.

Niezmiennie od lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kładzie mocny akcent na działania prewencyjne na rzecz zmniejszenia liczby wypadków z grupy „upadek osób”. W ostatnich latach kampanii towarzyszy hasło: „Rola rolnika, by upadku unikał”. Trochę na przekór ludowej mądrości, która mówi, że przypadki chodzą po ludziach, autorzy hasła zwracają uwagę na tzw. czynnik ludzki - bo tak naprawdę najczęstszymi przyczynami upadków są zaniedbania i błędy człowieka.
Salmonella lubi lato
30/2024 (1509) 2024-07-24

Salmonella lubi lato

Rozmowa z Joanną Like, powiatowym inspektorem sanitarnym w Siedlcach.

Latem częściej dochodzi do zatruć pokarmowych czy zakażeń. Ich najczęstszą przyczyną są bakterie wywołane pałeczkami salmonelli. Czy rzeczywiście liczba zachorowań na terenie działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej latem jest większa?

Zachorowania wywoływane przez bakterie salmonelli występują przez cały rok, chociaż z mniejszym natężeniem w sezonie zimowym.
28/2024 2024-07-17
Rozmowa z Marią Mazurek, autorką książki „Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne”.
28/2024 2024-07-10
Unijne porozumienie o odbudowie zasobów przyrodniczych - mimo sprzeciwu Polski - zostało przyjęte. Założenia, choć szczytne i w dobrej wierze, będą miały wpływ na pracę rolników w Polsce.
28/2024 2024-07-10
O roli warzyw w codziennej diecie, ich wpływie na zdrowie i pomysłach na urozmaicenie codziennego jadłospisu - w rozmowie z Beatą Mońką, dietetyczką i promotorką zdrowego stylu życia.
Sport
Nowy sezon Pogoń zaczyna od falstartu
30/2024 (1509) 2024-07-24

Nowy sezon Pogoń zaczyna od falstartu

Ogromne oczekiwania, duże emocje, organizacja na jeszcze wyższym poziomie, ale to wszystko na nic, jeśli na murawie brakuje wyniku. Pogoń przegrywa na inaugurację sezonu z Chrobrym Głogów 2:1.

Choć na trybunach w Siedlcach, pomimo meczu w I lidze, pojawiło się niecałe 2 tys. osób, atmosfera i tak była rewelacyjna. Pogoń dobrze weszła w mecz od wysokiego pressingu i ataków lewą stroną. Natomiast to Chrobry miał pierwszą okazję - na bramkę głową uderzał Mikołaj Lebedyński, ale piłka spadła tuż obok niej. Chwilę później Cezary Demianiuk strzelił po ziemi obok bramki.
Z kwalifikacją olimpijską
30/2024 (1509) 2024-07-24

Z kwalifikacją olimpijską

Już wkrótce Monika Romaszko spełni swoje największe sportowe marzenie - wraz z koleżankami z drużyny pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża.

Mieszkająca w Ułężu lekkoatletka na co dzień jest studentką Politechniki Lubelskiej na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Ale w wolnych chwilach od dawna uprawia sport. Aktualnie jest zawodniczką klubu Agros Zamość, z którym odnosi liczne sukcesy. Kwalifikację olimpijską uzyskała podczas Festiwal World Athletics Relays w Nassau na Bahamach w biegu 4x100 m w składzie z: Krysciną Tsimanouskayą, Magdaleną Stefanowicz i Ewą Swobodą.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Jazda od wschodu do wschodu - tak miłośnicy dwóch kółek mówią o ultramaratonie, który zaczyna się we wczesnych godzinach rannych i kończy następnego dnia.