Opinie
Zamach na Wojtyłę
11/2023 (1439) 2023-03-15

Zamach na Wojtyłę

To była akcja planowana od dawna, starannie, na wielu poziomach jednocześnie, w taki sposób, by w decydującym momencie uderzyć totalnie. Jako że, mówiąc brutalnie, samo „pałowanie” zawodzi, generując niekiedy odmienne od zaplanowanych skutki, postanowiono działać długofalowo i z zachowaniem wszelkich reguł perfidnej manipulacji. Dziś zderzamy się z efektami przedsięwzięcia.

Metody pozostały znane i od lat stosowane przez służby wielu państw, w tym KGB czy SB - w taki sposób, by nikt nie mógł ich zakwestionować. „Strategia salami” miała pomóc uśpić czujność i przygotować się do zasadniczego ataku. Potwierdzają to w rozmowach anonimowi esbecy. Dlaczego wybrano akurat początek Wielkiego Postu 2023 r.? Trudno powiedzieć. Zapewne kolejne analizy, czekające nas wydarzenia pomogą znaleźć odpowiedź. Faktem jest, że - jak to ujął abp Grzegorz Ryś - „nikt na świecie nie rozumie tego, co Polacy robią dzisiaj z Janem Pawłem II (…). Patrzą na nas jak na kompletnych wariatów”.
W mieście św. Józefa
11/2023 (1439) 2023-03-15

W mieście św. Józefa

W Polsce istnieje ok. 400 parafii, którym patronuje św. Józef, są też sanktuaria diecezjalne. Ale tak jak Częstochowa jest duchową stolicą maryjną Polski, tak Kalisz - duchową stolicą św. Józefa - mówi ks. prałat dr Jacek Plota.

Kult św. Józefa w Kaliszu sięga początków XVII w. i ma związek z obrazem Świętej Rodziny. Ok. 1625 r. ufundował go do kolegiaty kaliskiej niejaki Stobienia - mieszkaniec podkaliskiej wsi Szulec jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. Opisał je w pierwszej połowie XVIII w. ks. Józef Świtalski. Według tej relacji sparaliżowany Stobienia, zmożony długą chorobą, prosił Boga o śmierć. Następnej nocy przyszła do niego sędziwa osoba, w której od razu rozpoznał św. Józefa, i z uśmiechem poleciła, by zlecił namalowanie obrazu. W jego centrum znaleźć się mieli: Najświętsza Maryja, Jej Oblubieniec Józef Święty oraz „Dziecina Jezus, od Oboyga, za Rączki prowadzony”. Kiedy Stobienia ucałował gotowy i poświęcony obraz, odzyskał zdrowie. Wkrótce po umieszczeniu obrazu w kolegiacie odnotowano pierwsze łaski.
10/2023 (1438) 2023-03-09
Choć prezydent Biden dawno opuścił kraj nad Wisłą, rozpaleni do czerwoności komentatorzy zapewne nie spodziewali się, jak bardzo pewną część polskiej elity politycznej poruszy - z pozoru tylko błahy - problem.
10/2023 (1438) 2023-03-09
Rola kobiety zmieniła się na przestrzeni lat, ale trudno nie zauważyć, że obowiązków paniom przybyło. Jednak w większości to one same podejmują nowe wyzwania i świetnie sobie z nimi radzą.
Kościół
Człowiek Boży
11/2023 (1439) 2023-03-15

Człowiek Boży

Księga wyłożona w siedleckiej katedrze przed obrazem sługi Bożego bp. Ignacego Świrskiego zapełnia się prośbami o wstawiennictwo, ale też podziękowaniami za otrzymane łaski.

Od 2018 r. trwa proces beatyfikacyjny bp. Ignacego Świrskiego. I choć zmarł w opinii świętości, do wyniesienia go na ołtarze niezbędne są dowody i świadectwa. Jak zauważa postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Mariusz Świder, bp I. Świrski, zabiegając o  pobożność księży, powtarzał często, że najlepszym narzędziem w walce z bezbożnością tego świata jest osobista świętość kapłana. I do takiej świętości sam też dążył. Bp Ignacy dał się również zapamiętać jako osoba niezwykle wrażliwa na potrzeby biednych i pokrzywdzonych, nic więc dziwnego, że dziś ludzie z chęcią proszą go o wsparcie w codziennych problemach, zarówno tych małych, jak i dużych. Ostatni wpis w katedralnej księdze pochodzi z 9 marca i stanowi podziękowanie za opiekę kapłana: „Czuję Twoją obecność w moim zmaganiu z trudnościami, jakie mnie spotykają w codziennym życiu. O wiele mi lżej znosić wszelkie problemy, mając takiego orędownika”.
Z otwartymi sercami
11/2023 (1439) 2023-03-15

Z otwartymi sercami

Jestem wdzięczny i dziękuję każdej osobie, parafii, firmie, fundacji, samorządowi, szkole, przedszkolu za włączanie się w organizowanie pomocy dla obywateli Ukrainy - powiedział ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, podsumowując rok pomocy, jakiej organizacja udzieliła naszym wschodnim sąsiadom.

- Nasze serca są nadal w rozpaczy, że za granicami naszego kraju giną ludzie albo nie mają gdzie mieszkać - podkreślił dyrektor Caritas. Już kilka dni po 24 lutego ubiegłego roku, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, Caritas Diecezji Siedleckiej ruszyła z pomocą uchodźcom uciekającym w przerażeniu przed rosyjskim wojskiem. - Zajęliśmy się wsparciem obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszej diecezji. Naszą pomocą objęliśmy również granicę. Docieraliśmy także bezpośrednio do Ukrainy - podkreślił ks. P. Zazuniak. Zorganizowano pomoc doraźną: bezpłatne obiady, paczki żywnościowe, chemiczne, odzież, jak i długofalową, w tym pośrednictwo przy noclegach. - Prowadziliśmy zbiórki na konto bankowe i do puszek. Nasi diecezjanie byli bardzo hojni.
10/2023 (1438) 2023-03-09
O biblioterapii, czyli leczeniu książką, w samych superlatywach mówią zarówno uczestnicy WTZ, jak i bibliotekarze.
9/2023 (1437) 2023-03-02
Krzyż - za sprawą Jezusa Chrystusa - z narzędzia okrutnej męki stał się znakiem zbawienia. Przypomina nam, że zostaliśmy odkupieni za bardzo wysoką cenę, którą były bolesna męka i śmierć Syna Bożego.
Rozmowy
Byli strażnikami życia
11/2023 (1439) 2023-03-15

Byli strażnikami życia

Rozmowa z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym nienarodzone, zostali rozstrzelani przez Niemców 24 marca 1944 r. To wymowna data w kontekście Dnia Świętości Życia, który od 1995 r. obchodzimy 25 marca. Ulmowie zginęli w jego wigilię.

Rzeczywiście to bardzo wymowny związek. Warto w tym miejscu podkreślić, że u źródeł Dnia Świętości Życia leży Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Pomysł na dobrą książkę
11/2023 (1439) 2023-03-15

Pomysł na dobrą książkę

Rozmowa z ks. Przemysławem Świderskim, dyrektorem Wydawnictwa Diecezji Siedleckiej „Unitas”.

Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej „Unitas” istnieje już… Ile to będzie lat?

Oficjalnie od 2007 r. Powołane zostało na mocy dekretu poprzedniego biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Na szerszą skalę nasze wydawnictwo zaistniało w 2013 r. wraz z wydaniem - nagrodzonego Feniksem! - świadectwa Patrycji Hurlak pt. „Nawrócona wiedźma”. Ta książka do dziś jest w naszej ofercie i nadal dobrze się sprzedaje.  
Komentarze
Leszek Sawicki

Zegar bije

Choć wielu ekspertów uważa, że kolejna kampania wyborcza rozpoczyna się nazajutrz po oficjalnym ogłoszeniu rezultatów głosowania, to jednak - w porównaniu z tym, co ma miejsce później - stanowi tylko niewiele znaczące preludium.

Ot, taka subtelna gra wstępna przed etapem właściwym, w trakcie którego znacznie podkręca się tempo oraz dopuszcza wszystkie, nie tylko socjotechniczne chwyty, sztuczki i wybiegi. Wzmożenie właściwe, czyli ostatnia prosta przed kolejnymi, najważniejszymi w III RP wyborami (doskonale znany i powtarzany od ponad dwóch dekad slogan) właśnie zaczyna się urzeczywistniać. Zza węgłów i krzaków co chwilę wyskakują różne sfrustrowane głowy, główki i półgłówki, które można odróżnić jedynie po niechlujnych fryzurach. Pod czaszkami owych potencjalnych kandydatów do pełnienia zaszczytnej roli wybrańców narodu w niewiarygodnym tempie wykluwają się genialne pomysły na lepsze jutro.
Anna Wolańska

Łapy precz!

Tefałenowski reportażysta Marcin Gutowski i holenderski korespondent Ekke Overbeek to bez wątpienia gwiazdy ostatnich dni.

A można chyba powiedzieć, że ich (od)blask przyćmił nawet łunę 95 ceremonii wręczenia Oscarów. Obaj w tym samym czasie ordynarnie uderzyli w Papieża Polaka. Bliźniaki jakieś syjamskie czy co?! „Jeśli przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu” -przewidywał kardynał Wyszyński. I miał świętą rację. „Tropiciele prawdy” o Kościele przypuścili zmasowany atak. Nieco wcześniejsza niż wspomniane rewelacje medialna napaść na Wandę Półtawską i kardynała Adama Sapiehę to było preludium do uderzenia w najwyższy autorytet i dumę Polaków. Pogromcy fałszu i czempioni prawdy nie zostawili na polskim papieżu suchej nitki.
Anna Wolańska

O rządzeniu

Leszek Sawicki

Uśmiercam planetę

Diecezja
Bądźcie misjonarzami i świadkami Chrystusa
11/2023 (1439) 2023-03-15

Bądźcie misjonarzami i świadkami Chrystusa

11 marca w parafii Świętej Trójcy w Gończycach odbył się VIII Diecezjalny Kongres Różańcowy. W spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc osób należących do Żywego Różańca.

Zjazd był adresowany do kół przynależących do rejonów św. Jana Pawła II i bł. Karoliny Kózkówny. Zgromadzonych powitał ks. dr Grzegorz Koc, diecezjalny moderator ŻR. W swoim przemówieniu zachęcał do gorliwej modlitwy różańcowej i żywej relacji z Matką Bożą. - Możemy wyróżnić trzy poziomy więzi z Maryją. Niektórzy tylko od czasu do czasu wzywają Jej imienia i powierzają Jej różne sprawy. Drugi pozom to stała więź przez modlitwę różańcową, która jest dla nas jak łańcuch bezpieczeństwa. Trzeci poziom polega na zawierzeniu Maryi całego swego życia. Kochani, odkrywajmy codziennie dar Matki Jezusa - apelował ks. G. Koc. Potem zgromadzeni wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Macieja Będzińskiego, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych, i s. Monikę Juszkę, sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Na straży świętości i jedności
11/2023 (1439) 2023-03-15

Na straży świętości i jedności

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie tworzy się Bractwo „Strażnicy Kościoła”. To kolejna w naszej diecezji wspólnota mężczyzn, którzy pragną formować się w oparciu o duchowość bł. Męczenników z Pratulina.

24 stycznia 1874 r. w Pratulinie 13 unitów oddało życie za trwanie w jedności z Kościołem rzymskim. Ich gest odmowy oddania kluczy do parafialnej świątyni pozostał symbolem. Współcześni mężczyźni skupieni w Bractwie „Strażnicy Kościoła” postrzegają pratulińskie klucze jako inspirację do swoich działań. Zgodnie ze statutem bractwo ma stać na straży Kościoła powszechnego, diecezjalnego, parafialnego, domowego oraz „świątyni własnego serca”. - Cieszę się, że mężczyźni odnajdują miejsce w Kościele, że mogą zrealizować to, co odkryli przez diecezjalne pielgrzymki, i formować się we wspólnocie - mówi ks. kan. Jacek Guz, kustosz sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy w Pratulinie, asystent diecezjalny Bractwa „Strażnicy Kościoła”.
10/2023 (1438) 2023-03-09
4 marca w radzyńskim sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbył się VIII Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Wzięło w nim udział ponad 1,2 tys. osób.
9/2023 (1437) 2023-03-02
W niedzielę 19 lutego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Próchenkach odbyła się wyjątkowa uroczystość, w której uczestniczyli parafianie i członkowie rodziny Onufrego Hawryluka, unity z Korczówki.
10/2023 (1438) 2023-03-02
Tegoroczna nowenna przed uroczystością św. Józefa rozpocznie się w sobotę 11 marca. W kolejnych dniach  będą zawierzane Bogu przez wstawiennictwo patrona poszczególne dekanaty naszej diecezji.
Historia
Trzy kilogramy monet
11/2023 (1439) 2023-03-15

Trzy kilogramy monet

W miejscowości Zaniówka pod koniec lutego doszło do niespodziewanego odkrycia. Odnaleziono tam częściowo uszkodzony ceramiczny dzban, w którym znajdowało się blisko tysiąc XVII-wiecznych monet.

Znalezisko sprzed kilkuset lat odkryto przez przypadek. - Na polu ornym przy użyciu wykrywacza metali poszukiwano współczesnych elementów wyposażenia sprzętu rolniczego, które zostały zagubione podczas prac. W trakcie tych poszukiwań znalazca trafił na skarb i zawiadomił nas mailowo o tym fakcie - mówi Arkadiusz Bojczuk, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Następnego dnia rano na miejscu zjawił się archeolog, który spisał protokół i odebrał znalezione przedmioty. W ceramicznym dzbanku (tzw. siwaku) znajdowało się ponad tysiąc monet - szelągów koronnych i litewskich z XVII w. - To tzw. boratynki, miedziaki, które w tamtych czasach znajdowały się w powszechnym obiegu - zaznacza bialski konserwator zabytków.
Wylęgarnia artystów
11/2023 (1439) 2023-03-15

Wylęgarnia artystów

W piątek 24 marca w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach będzie miała miejsce promocja książki Agnieszki Pasztor pt. „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”.

Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego funkcjonowała w Siedlcach w latach 1944-1947. Pierwszą na terenach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej szkołę plastyczną zorganizowała Irena Karpińska - malarka, nauczycielka, autorka monotypii barwnych oraz sztuki abstrakcyjnej. Prowadziła ją razem z siostrą - Joanną Karpińską. - Szkoła miała za zadanie przygotować i wykształcić na poziomie artystycznym rzemieślników oraz kultywować sztukę regionalną. Obejmowała dwuletnie kursy malarstwa, rysunku, rzeźby, grafiki artystycznej i ceramiki artystycznej oraz jednoroczne kursy tkactwa, grafiki użytkowej i galanterii artystycznej - mówi Agnieszka Pasztor, kustosz zbiorów sztuki MR, pomysłodawczyni i kurator wystawy.
10/2023 (1438) 2023-03-09
Do naszej redakcji przyszedł list od p. Michała Baltazara Serafinowicza, który zwrócił uwagę na los budynku przy ul. J. Piłsudskiego 25 w Białej Podlaskiej.
9/2023 (1437) 2023-03-02
Rozmowa z dr. Wiesławem Charczukiem, historykiem, nauczycielem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach.
Kultura
Spotkanie z wielką sztuką
11/2023 (1439) 2023-03-15

Spotkanie z wielką sztuką

Rozmowa z dr hab. Jadwigą Kowalską, adiunktem w Katedrze Instrumentologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W sobotę 1 kwietnia w siedleckiej katedrze wykonane zostanie wielkie dzieło francuskiego kompozytora Marcela Duprégo - „Droga krzyżowa” (Le Chemin de la Croix) do słów Paula Claudela. Co o samej kompozycji powinny wiedzieć osoby, które zechcą wybrać się na to spotkanie?

Dupré (1896-1971) był wybitnym przedstawicielem francuskiej szkoły organowej, znakomitym kompozytorem, wirtuozem i pedagogiem. „Droga krzyżowa” jest utworem, którego początki związane są ściśle z improwizacją. Kompozytora poproszono w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w 1931 r. o wykonanie koncertu składającego się z utworów Bacha oraz o improwizacje do poematu P. Claudela „Droga krzyżowa”. Utwór był więc najpierw muzycznym, improwizowanym komentarzem do słów Claudela.
Doświetlić słowem
11/2023 (1439) 2023-03-15

Doświetlić słowem

Miłość to jeden z motywów mojej twórczości, piszę także o upływającym czasie, przyrodzie i sacrum. Lubię też słuchać tekstów literackich innych twórców. Jestem smakoszem poezji - mówi Urszula Tom.

„W pasji tworzenia - kadrowania codzienności - odnajduję sens bycia tu i teraz” - to motto przyświecające jednej z poetek z naszego regionu. Przypadający 21 marca Światowy Dzień Poezji jest okazją do podpytania twórców o ich inspiracje i przewodnie motywy wierszy. „Moje wiersze nieuczone/ rymy zwykłe, proste, jasne./ One płyną prosto z serca/ i są tylko moje - własne./ Piękna jest zabawa słowem, nasza mowa tak bogata” - pisała w jednym ze swoich utworów poetyckich Helena Maczewska, poetka z Parczewa. Obdarzona optymizmem stara się przekazywać radość innym - zarówno najmłodszym, goszcząc w szkołach, jak i seniorom w ramach swojej działalności społecznej. Teksty poetyckie zaczęła tworzyć w latach 70, ale pierwszy tomik „W kalejdoskopie życia” wydała dopiero kilka lat temu.
9/2023 (1437) 2023-03-02
Nie zawsze wyciągam z plecaka aparat fotograficzny. Często w trakcie swoich wypraw po prostu obserwuję otaczającą mnie piękną przyrodę - mówi Tomasz Kozłowski z miejscowości Mordy.
Region
Przyszłość to Polska
11/2023 (1439) 2023-03-15

Przyszłość to Polska

Te wybory to będzie alternatywa. Czy głosować na rząd, który się sprawdził, jest przewidywalny i dotrzymuje słowa, czy na rząd, który ma tylko jeden program: „odsunąć PiS od władzy, a program powstanie później”? - pytał retorycznie Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, dodając, że najbliższe wybory parlamentarne będą ważniejsze niż te z 1989 r.

W ostatni weekend Prawo i Sprawiedliwość ruszyło w trasę programową pod hasłem „Przyszłość to Polska”. Podczas spotkań członkowie partii chcą wsłuchać się w potrzeby Polaków i na ich podstawie zbudować program wyborczy. - To Polacy wiedzą, jak najlepiej tym krajem zarządzać i jakie są potrzeby - zaznaczył W. Kraska podczas spotkania, które odbyło się 12 marca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Wzięli w nim udział także posłowie Krzysztof Tchórzewski i Maciej Górski. W swoim wystąpieniu K. Tchórzewski odniósł się do spraw lokalnych, podkreślając, że Siedlce nie zostały „zgnębione” przy podziale środków z budżetu państwa, za to, że prezydent miasta jest wrogiem PiS. - Rząd skierował tu naprawdę duże kwoty.
Chcą budować mieszkania na wynajem
11/2023 (1439) 2023-03-15

Chcą budować mieszkania na wynajem

Miasto przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To program, w ramach którego rząd we współpracy z samorządami chce budować mieszkania lokatorskie o preferencyjnych opłatach za użytkowanie. Jest szansa, że powstaną one także w Radzyniu Podlaskim.

Na nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 2 marca, radni miejscy zatwierdzili wniosek burmistrza o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie udziałów w tworzonej spółce SIM. Ideę SIM przybliżył podczas obrad 21 lutego dyrektor bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk. Jest to nazwa spółek, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Krajowy Zasób Nieruchomości utworzony na mocy ustawy mówiącej o budownictwie społecznym. Celem działalności SIM ma być zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez budowę nowych lokali z przeznaczeniem pod długoterminowy, przystępny cenowo najem z opcją wykupu. Ma to być alternatywa dla budownictwa komercyjnego, na które wielu mieszkańców nie stać.
9/2023 (1437) 2023-03-02
Rehabilitacja fizyczna, wsparcie żywieniowe, psychologiczne oraz modyfikacja stylu życia - to elementy terapii, jaką zostaną objęci pacjenci onkologiczni w ramach poradni prehabilitacyjnej Siedleckiego Centrum Onkologii.
9/2023 (1437) 2023-03-02
Czy Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach w związku ze spadającymi cenami gazu i węgla obniży taryfę za ciepło? - Nie idziemy tak szybko za rynkiem, jak szybko obserwujemy na nim zmiany - tłumaczą władze spółki.
Sport
Liczymy na udany sezon
11/2023 (1439) 2023-03-15

Liczymy na udany sezon

Rozmowa z dr. Jarosławem Sacharukiem, głównym trenerem sekcji podnoszenia ciężarów AZS AWF Biała Podlaska.

Mamy pierwszy kwartał nowego roku, zatem zapewne trwają intensywne przygotowania do tegorocznego sezonu.

Oczywiście, jesteśmy jeszcze w okresie przygotowawczym, przedstartowym. W marcu odbędą się pierwsze zawody kontrolne o Puchar Starosty Lubelskiego w Piotrowicach k. Lublina, gdzie wystartuje cała nasza ekipa.
Walczą dalej
11/2023 (1439) 2023-03-15

Walczą dalej

Mimo dwóch porażek z najgroźniejszymi rywalami, bialscy szczypiorniści po wygranej w zaległym meczu dalej liczą się w walce o najważniejsze rozstrzygnięcia w Lidze Centralnej.

Okres od 25 lutego do 8 marca był szczególnie ważny dla piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska. W tym czasie akademicy zagrali trzy mecze w bieżących kolejkach. Najpierw zmierzyli się na własnym parkiecie z liderem KPR Legionowo, następnie wyjechali do Mielca na mecz z wiceliderem Stalą i w końcu zagrali zaległe spotkanie z Zagłębiem w Sosnowcu.
10/2023 (1438) 2023-03-09
Siedlecka Pogoń w ćwierćfinale Pucharu Polski ulegała Górnikowi Łęczna i odpadła z dalszych rozgrywek.
9/2023 (1437) 2023-03-02
W pierwszy weekend marca wystartowały rozgrywki rundy wiosennej w III lidze, grupie IV z udziałem Orląt Radzyń i Podlasia Biała Podlaska.
Rozmaitości
Ludzie do zadań specjalnych
10/2023 (1438) 2023-03-09

Ludzie do zadań specjalnych

Sołtys to najważniejsza osoba we wsi. Często mówi się, że jest liderem, menadżerem, człowiekiem orkiestrą. Reprezentuje lokalną społeczność i dba o jej interesy. Mieszkańcy mogą liczyć na jego pomoc w każdej sprawie.

Jak czytamy na stronie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Pełnią rolę gospodarza sołectwa, są pośrednikiem pomiędzy wsią a gminą i powiatem. Wśród sołtysów krąży opinia, że prawdziwym gospodarzem wsi jest ten, kto piastuje to stanowisko przez kilka kadencji. Jeśli tylko jedną - został sołtysem z przypadku.
O odporność walcz!
10/2023 (1438) 2023-03-09

O odporność walcz!

Rozmowa z dr Ewą Czeczelewską, dziekanem wydziału nauk o zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych Mazowia w Siedlcach.

Układ immunologiczny wielu z nas kojarzy się z czymś mało konkretnym, niewidocznym, mimo że to od niego zależy szeroko pojęte zdrowie. Co tworzy ten układ i czym w ogóle jest immunologia?

Układ immunologiczny, zwany inaczej układem odpornościowym, tworzą narządy, dzięki którym możliwe jest działanie mechanizmów odporności. Najprościej mówiąc, stanowi on pierwszą linię obrony przed różnego rodzaju infekcjami.