Opinie
Wołanie ciszy
27/2025 (1556) 2025-07-02

Wołanie ciszy

Coraz mniej jej wokół nas. I w nas. I coraz mniej umiejętności zatrzymania się. Zamieniamy się w zombie, niezdolne do refleksji, skupione na sobie, pędzące na złamanie karku. Coraz więcej bodźców, wszechogarniającego szumu, samotności. Stajemy się niemymi, kalekimi istotami, niezdolnymi do odkrycia Transcendencji. Wakacje to dobry czas, by coś w tej materii zmienić. Choć odrobinę.

Na początek fragment rozmowy z sali szpitalnej. Na jednym z oddziałów leżał stary, schorowany człowiek. Nowotwór - właściwie ostatnie jego stadium. Przerzuty. Na twarzy widoczne zmęczenie chorobą - i chyba też życiem, które wymalowało na niej głębokie bruzdy. Chciał je domknąć, oddać komuś ciężar tajemnic, które od lat niósł w bolącej samotności.
Świętość miały we krwi
27/2025 (1556) 2025-07-02

Świętość miały we krwi

O „kobietach Boga”, które swoją dobrocią, odwagą i miłością zmieniały świat, w rozmowie z Małgorzatą Król, autorką książki „Chcę być święta!”.

O ile o Emilii Wojtyłowej i Wandzie Półtawskiej wiemy, że bohatersko stały na straży życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, o tyle Wanda Błeńska to postać - przynajmniej w naszym regionie - mało znana. Mając 39 lat, w 1950 r. wyjechała do Ugandy, by pomagać Afrykańczykom cierpiącym z powodu jednej z najstraszniejszych chorób ludzkości. „Dokta”, jak nazywali ją miejscowi, wśród chorych na trąd spędziła całe swoje życie. „Wzór miłości i miłosierdzia” - pisze Pani o Wandzie, która miłość bliźniego stawiała - można rzec - ponad własną.
26/2025 (1555) 2025-06-25
Po co dziś cuda eucharystyczne, skoro Kościół naucza, że Jezus jest naprawdę obecny w Eucharystii? Może właśnie po to, by nasza wiara, często rutynowa i osłabiona, mogła na nowo się obudzić.
26/2025 (1555) 2025-06-25
Gdy wielkie światowe gospodarki inwestują w badania nad sztuczną inteligencją, osiągając na tym polu gigantyczne sukcesy, rozwijając technologie choćby w branży motoryzacyjnej itd., Unia Europejska za kilka dni będzie świętować rocznicę oszałamiającego cudu myśli technicznej.
25/2025 (1554) 2025-06-18
Historia jest nauczycielką życia. To nie tylko przysłowie, w wersji łacińskiej (historia magistra vitae) implementowane do głów początkujących miłośników tego pięknego języka. To kluczowa prawda o naszej codzienności. Dlatego kto nie zna historii, skazany jest na powtarzanie jej błędów.
25/2025 (1554) 2025-06-18
W niewielkiej parafii w Milejczycach na Podlasiu dzieją się rzeczy, które poruszają nawet największych sceptyków. Kobieta z tętniakiem wraca do życia, ludzie odzyskują zdrowie, małżeństwa, którym nie dawano szans na rodzicielstwo, dziękują za dzieci. W Milejczycach działa Serce - prawdziwe, współczujące, cudowne Serce Jezusa.
Rozmowy
To walka o duszę szkoły
27/2025 (1556) 2025-07-02

To walka o duszę szkoły

Rozmowa z Dariuszem Kwietniem, współzałożycielem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.

Za nami kolejny rok szkolny. Po raz pierwszy religia nie wliczała się do średniej, mimo że Trybunał Konstytucyjny 22 maja uznał, iż powinna, ponieważ rozporządzenie MEN jest niezgodne z Konstytucją RP. W szkołach powstał chaos. Jakie sygnały docierały do stowarzyszenia w tej sprawie?

Słyszeliśmy o zastraszaniu katechetów, którzy odważyli się informować rodziców o ich prawach. Niektórzy byli wzywani na dywanik, zarzucano im, że stwarzają problemy, psują dobre relacje w szkole, a nawet działają na szkodę placówki. Zamiast rozmowy - szantaż emocjonalny. Były jednak również pojedyncze głosy dyrektorów szkół, którzy domagali się jasnych wytycznych i wykładni prawa.
Wojna polsko-polska trwa
27/2025 (1556) 2025-07-02

Wojna polsko-polska trwa

Rozmowa z dr. Bartoszem Rydlińskim z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak ocenia Pan zamieszanie wokół wyniku wyborów prezydenckich oraz propozycji ponownego przeliczenia głosów? Można odnieść wrażenie, że nigdy wcześniej protestów wyborczych nie było.

One były zawsze, w 1995 r. blisko 600 tys. Natomiast potem, kiedy Aleksander Kwaśniewski został wybrany prezydentem, te protesty ucichły. A teraz - mam wrażenie - Donald Tusk jest niejako zakładnikiem skrajnych środowisk Platformy Obywatelskiej, w tym Romana Giertycha, gdyż w ciągu ostatnich paru tygodni fundamentalnie zmienił podejście do wyborów prezydenckich, które wygrał Karol Nawrocki.
25/2025 (1554) 2025-06-18
Rozmowa z dr. Damianem Jarnickim z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach.
Kościół
Miłość przelana na krzyżu
27/2025 (1556) 2025-07-02

Miłość przelana na krzyżu

Lipiec w tradycji Kościoła jest poświęcony Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Określa się ją ceną naszego zbawienia. Mówi o ogromnej miłości i ofierze Jezusa.

Wydaje się, że o Krwi Chrystusa wspomina się w Kościele nieco mniej niż o Jego Ciele, wszak Ciało Pańskie adorujemy i przyjmujemy w Komunii św. Z tą tezą zgadza się s. Agnieszka Kacprzyk ze Zgromadzenia Służebnic Przenajświętszej Krwi. Zauważa, że Komunia św. - ze względów praktycznych - jest zazwyczaj udzielana pod postacią chleba, ale przypomina, że w chlebie eucharystycznym Jezus jest obecny zarówno swoim Ciałem, jak i Krwią, choć postać wina bardziej uwidacznia prawdę o Jego Krwi.
Idź do świata z tym, co masz!
26/2025 (1555) 2025-06-25

Idź do świata z tym, co masz!

Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zaufaj i idź”. Organizatorzy zaprosili młodzież do bycia pielgrzymami nadziei.

Jerycho rozpoczęło się 20 czerwca od Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski. Witając zgromadzonych w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, mówił: - Dobrze, że tu jesteście! Raduję się każdym i każdą z was. Przybywamy tu jako pielgrzymi nadziei, by odbyć pielgrzymkę ze stanu grzechu do stanu łaski (…) Z nadzieją stajemy przy Jezusie i prosimy: Działaj w naszych sercach; okaż nam pełnię swego miłosierdzia, daruj winy i kary.
26/2025 (1555) 2025-06-25
W sobotę 21 czerwca po raz pierwszy na kongresie różańcowym spotkały się dzieci z diecezji siedleckiej. Pokazały, że potrafią być ze sobą i budować wspólnotę, modlić się pięknie, dobrze bawić i że w różańcowej rodzinie zajmują bardzo ważne miejsce.
25/2025 (1554) 2025-06-18
W niedzielę 15 czerwca parafia Trójcy Świętej w Wiśniewie k. Mińska przeżywała odpust połączony z jubileuszem 100-lecia przyłączenia do diecezji siedleckiej oraz 150 lat od narodzin bł. ks. Michała Woźniaka, który parafią kierował krótko, ale jako proboszcz mocno zapisał się w jej historii.
25/2025 (1554) 2025-06-18
O szczególnym wymiarze tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych do sanktuarium kodeńskiego, nadziei, która „zawieść nie może”, i ostatnim przesłaniu śp. papieża Franciszka do chorych - w rozmowie z ks. Pawłem Siedlanowskim, diecezjalnym duszpasterzem chorych.
24/2025 (1553) 2025-06-11
Ks. Jerzy poświęcił życie, służąc Bogu i ojczyźnie. Nigdy nie skupiał uwagi na sobie. Właśnie dlatego ciągle inspiruje - mówi ks. Bogumił Lempkowski, który z potrzeby serca buduje kapelanowi Solidarności żywy pomnik - na drodze do jego kanonizacji.
Komentarze
Leszek Sawicki

Odlot

W kosmosie, oprócz niezwykle licznego grona Amerykanów, Rosjan i Chińczyków, byli już przedstawiciele niemal wszystkich większych nacji.

Kilkaset kilometrów nad Ziemią było dane się wznieść m.in.: Bułgarom, Białorusinom, Szwedom, Włochom, Saudyjczykom, Kubańczykom, Syryjczykom, Niemcom czy Australijczykom. Nasi też tam bywali. Mam tu na myśli mistrza Twardowskiego, co to - jak głoszą ludowe podania - na jurnym kogucie dotarł aż na Księżyc, oraz braci Kaczyńskich, którzy w młodości dopuścili się kradzieży Srebrnego Globu, stąd też należy domniemywać, że w jakiś sposób choć przez chwilę znajdowali się w jego sąsiedztwie.
Anna Wolańska

Jak sobie radzić?

Jeśli idzie o realizację platformiano-koalicyjnych obietnic, to od dawien dawna wiadomo, że kończą się na zapowiedzi. A tu proszę - ludzie, ludzie, cuda w tej budzie!

Tzw. rząd ma zamiar wcielić w czyn dane narodowi słowo! I to nie jakieś zapowiadane w przedwyborczej kampanii 2023, ale takie sprzed paru miesięcy, potwierdzone wczesną wiosną roku aktualnego i znowu potwierdzone przed paroma dniami. Czyli to musi być prawda! Czyli szczęść Boże i raduj się, kto może. Albowiem do każdego (sic!) domu trafi od rządu przesyłka. I to nie byle jaka. Dowód troski o Polki, Polaków i Polaczęta. Fanfary gotowe? No to tadammm!
Leszek Sawicki

Co tu komunikować?

Anna Wolańska

Z przyziemnej perspektywy

Diecezja
Liturgia, fair play i gole
27/2025 (1556) 2025-07-02

Liturgia, fair play i gole

Modlitwa, piłka nożna i wspólna zabawa - tak wyglądała pełnoletnia edycja Koczowiska Służby Liturgicznej, które odbyło się w sobotę 28 czerwca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu.

Wydarzenie, które w tym roku przyciągnęło ponad 750 uczestników wraz z opiekunami, odbywało się pod hasłem „Zapal się do służby”. Organizatorzy - diecezjalne duszpasterstwo służby liturgicznej - zadbali o moc atrakcji i integracyjnych aktywności. Jak co roku wydarzenie rozpoczęto wspólną modlitwą. Obecny na Koczowisku bp Kazimierz Gurda zauważył, jak ważne są takie inicjatywy dla młodzieży zaangażowanej w liturgiczną posługę.
Prowadzi nas św. Jan Paweł II
27/2025 (1556) 2025-07-02

Prowadzi nas św. Jan Paweł II

19 czerwca w kościele parafialnym zainstalowano relikwie św. Jana Pawła II. Znalazły one miejsce w nowym, monumentalnym ołtarzu głównym, którego budowa właśnie została ukończona.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp senior Andrzej Dzięga. On też poprowadził procesję Bożego Ciała ulicami miejscowości, wspierając proboszcza ks. kan. Jana Spólnego, który w wyniku wypadku poruszał się na wózku inwalidzkim. Zaś o tym, że gończycki Kościół jest młody, żywy i otwarty na działanie Ducha Świętego, można się było przekonać 28 czerwca, kiedy bp Grzegorz Suchodolski udzielił sakramentu bierzmowania 39-osobowej grupie młodzieży.
26/2025 (1555) 2025-06-25
W środę 18 czerwca w siedleckiej katedrze miała miejsce uroczystość koronacji Matki Bożej w wizerunku Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu.
26/2025 (1555) 2025-06-25
21 czerwca w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie spotkały się członkinie ruchu Matki w Modlitwie z Włodawy, Wołyniec, Lublina, Dęblina, Sławatycz, Wojciechowa, Dubeczna i Brusa.
25/2025 (1554) 2025-06-17
14 czerwca w bialskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbył się II Diecezjalny Zjazd Ruchu Szensztackiego. W spotkaniu wzięło udział około 500 osób. Stało się ono okazją do modlitwy oraz pogłębienia więzi z Jezusem i Jego Matką.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Nie można ograniczać jego działania do spraw przyziemnych; Antoni przede wszystkim głosił Chrystusa - zaznaczył w kazaniu podczas uroczystości odpustowej w Orchówku 13 czerwca ks. Artur Wojtkowicz.
Region
Pęd ku tragedii
27/2025 (1556) 2025-07-02

Pęd ku tragedii

Elektryczna hulajnoga to nie dziecinna zabawka - może być zabójczo niebezpieczna, zwłaszcza gdy łączy się prędkość, brawurę i brak kasku. - Do naszego szpitala pacjenci po wypadkach na hulajnogach trafiają, jeśli nie codziennie, to kilka razy w tygodniu. I to nie z zadrapaniami czy stłuczeniami, ale ciężkimi obrażeniami głowy, kręgosłupa czy kończyn - alarmuje lek. Mariusz Mioduski, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.

23 czerwca w Starym Opolu doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem 15-letniej dziewczyny. Jadąc elektryczną hulajnogą bez kasku, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w ogrodzenie prywatnej posesji. Z ciężkimi obrażeniami została przetransportowana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Sortownia pod lupą
27/2025 (1556) 2025-07-02

Sortownia pod lupą

Obawiają się smrodu, robactwa i wzmożonego ruchu ciężarówek. Kilkudziesięciu mieszkańców Ryk zebrało się przed urzędem miasta, by zaprotestować przeciwko planowanej inwestycji związanej z gospodarką odpadami. Choć władze zapewniają, że w sprawie budowy sortowni nie zapadły żadne decyzje, obawy nie maleją.

Stowarzyszenie „Czyste Ryki”, które powstało kilka tygodni temu, postanowiło aktywnie sprzeciwić się planowanej przez samorząd inwestycji. Zorganizowana 25 czerwca akcja protestacyjna spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców. Nawet problemy z legalnością zgromadzenia nie zniechęciły uczestników. - Protest musieliśmy odwołać z powodu rzekomych braków formalnych, na które powołały się władze gminy.

26/2025 (1555) 2025-06-25
Rośnie sprzeciw wobec planowanej w Rykach budowy sortowni śmieci. Powstało stowarzyszenie, które chce zablokować inwestycję. Tymczasem burmistrz przyznaje, że samorząd właśnie wycofał się z pomysłu.
26/2025 (1555) 2025-06-25
Pod silną presją społeczną i groźbą referendum władze gminy Janów Podlaski zadeklarowały, że nie będą podejmować żadnych działań zmierzających do budowy biogazowni i biometanowni.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Ponad 63 km nowej autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską powstaje dzięki unijnemu wsparciu w wysokości 765 mln zł.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Tysiące jej absolwentów w ciągu dekad rozsławiły polskie lotnictwo na świecie. A o dzisiejszym prestiżu uczelni świadczy niemalejąca liczba zgłoszeń młodych adeptów pilotażu. Szkoła Orląt w Dęblinie świętuje w tym roku 100 lat istnienia.
Kultura
Między paragrafem a historią
27/2025 (1556) 2025-07-02

Między paragrafem a historią

26 czerwca w Archiwum Państwowym w Siedlcach otwarto wystawę „Przełom wieków na straży praworządności” przygotowaną z okazji 50-lecia istnienia Prokuratury Wojewódzkiej i Okręgowej w Siedlcach. W wydarzeniu uczestniczyli obecni i byli pracownicy prokuratury, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy regionu zainteresowani historią wymiaru sprawiedliwości.

Gości powitał dyrektor Archiwum Państwowego dr Grzegorz Welik, podkreślając znaczenie dokumentacji dotyczącej instytucji wymiaru sprawiedliwości, jaką przechowuje AP. - Nasze zasoby obejmują dokumenty sądów, komorników, a także prokuratur z różnych okresów.
Czas, który mówi obrazem
27/2025 (1556) 2025-07-02

Czas, który mówi obrazem

Z pozoru zwykłe czarno-białe kadry, w rzeczywistości - okno do świata, którego już nie ma. W czwartek 26 czerwca w siedleckiej Galerii Fotografii Fokus otwarto wystawę Marka Zürna, fotografa i dokumentalisty pt. „Mazowsze i okolice w latach 60-tych”.

Wernisaż połączony był z premierą albumu zawierającego unikatowe zdjęcia. Wydarzenie przyciągnęło fotografów, pasjonatów historii i kultury, mieszkańców regionu oraz gości, którzy po raz pierwszy mogli zobaczyć niepublikowane dotąd zdjęcia Mazowsza i jego mieszkańców sprzed ponad pół wieku. Pomysł na wystawę narodził się z inicjatywy działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury Grupy Twórczej Fotogram. Jak podkreślił jej opiekun Piotr Tołwiński, pierwotnym celem nie była sama ekspozycja, ale wydanie albumu.
26/2025 (1555) 2025-06-25
Wystawą ikon pt. „Boża sprawiedliwość” w siedleckiej Galerii A artyści pragną przypomnieć, że tuż obok nas toczy się okrutna wojna, która przynosi prawdziwe cierpienie.
26/2025 (1555) 2025-06-25
W piątek 13 czerwca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Udowadniacie państwo, że słowo ma wielką moc - taką, która potrafi zmieniać świat na lepszy - zwróciła się do ludzi pióra podczas uroczystej gali Międzynarodowego Trójstyku Literackiego prezes lubelskiego oddziału Związku Literatów Polskich Agnieszka Monika Polak.
25/2025 (1554) 2025-06-17
12 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach gościła Ałbena Grabowską, pisarka, neurolog i autorka popularnych powieści, m.in. „Stulecie Winnych” czy serii „Uczniowie Hippokratesa”. Spotkanie miało nie tylko wymiar literacki, ale także osobisty, bo - jak się okazało - z regionem siedleckim autorkę łączą rodzinne korzenie.
Historia
Kochajcie Kościół i Chrystusa
27/2025 (1556) 2025-07-02

Kochajcie Kościół i Chrystusa

W niedzielę 22 czerwca w Wilczyskach świętowano 700-lecie istnienia parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz odpust.

Mszy św. dziękczynnej o 12.00 przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Sumie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, obecni byli pracujący w przeszłości w parafii księża, wywodzący się stąd kapłani i siostry zakonne, jak też parafianie i goście. Na początku Mszy św. o randze jubileuszu mówił proboszcz ks. kan. Krzysztof Uściński. - Nasza licząca 700 lat parafia przeżyła w biegu dziejów wiele chwil podniosłych i radosnych, ale również i bolesnych.
Harcerskie metody pomagają w życiu
27/2025 (1556) 2025-07-02

Harcerskie metody pomagają w życiu

Rozmowa z Jakubem Chwesiukiem, instruktorem ZHR, bialczaninem, drużynowym 7 Poleskiej Drużyny Wędrowniczej „Żar” i phm. Poleskiego Hufca Harcerzy „Świt”.

Motywem przewodnim wychowania harcerskiego jest służba: Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli zapytasz harcerzy, jak jednym słowem mogliby określić harcerstwo, to pewnie służba miałaby najwięcej wskazań. Ta służba zaczyna się od drobnych rzeczy. Podejmujemy ją w trakcie obozów i biwaków, ale też poprzez wychodzenie do ludzi, organizowanie pomocy.
26/2025 (1555) 2025-06-25
W Zespole Szkół w Woli Uhruskiej świętowano 18 czerwca ważny jubileusz. W programie były: Msza św. w intencji społeczności szkolnej, akademia, wystąpienia zaproszonych gości, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wspomnienia i podziękowania.
26/2025 (1555) 2025-06-25
16 czerwca - w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - odbyło się uroczyste wręczenie medali „Zasłużony dla Muzeum Treblinka”.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Piotrek Besaraba ma 13 lat, jest harcerzem, lubi historię, a swoje zainteresowania realizuje w Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa” z Białej Podlaskiej. Nasi czytelnicy znają go z okładki 22 nr. „Echa”.
25/2025 (1554) 2025-06-17
11 czerwca w Rykach poświęcono nowy nagrobek Jana Kapusty Zaniewskiego ps. Ulina. - Dziś spłacamy dług wdzięczności i dajemy młodzieży przykład, że warto kochać ojczyznę - mówił przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.
Rozmaitości
Dieta dla zdrowych zębów
27/2025 (1556) 2025-07-02

Dieta dla zdrowych zębów

Istotnym elementem w zapobieganiu powstawania ubytków próchnicowych są rodzaj, konsystencja oraz częstotliwość spożywanych pokarmów. Które produkty żywnościowe mają najbardziej niekorzystny wpływ na zęby, a które działają przeciwpróchnicowo?

Rola diety w kontroli choroby próchnicowej jest ogromna. - Właściwe zwyczaje żywieniowe mają istotny wpływ nie tylko na stan zdrowia jamy ustnej, ale i na ogólny stan zdrowia. W połączeniu z optymalną higieną jamy ustnej oraz stosowaniem preparatów zawierających fluor, głównie zawartych w pastach do mycia zębów, stanowią one istotny czynnik redukujący ryzyko rozwoju choroby próchnicowej lub spowalniający jej progresję - zaznacza dr n. med. i n. o zdr. Aneta Zduniak, wykładowca z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mazowsze poleca się na wakacje
27/2025 (1556) 2025-07-02

Mazowsze poleca się na wakacje

Wschód Polski to dziewicza natura, piękne zabytki, ale też doskonała infrastruktura, które zachęcają do odpoczynku w tym regionie.

Mazowsze można odwiedzić zarówno podczas długiego urlopu, jak i weekendowych wypraw. Władze województwa zapraszają i podpowiadają, gdzie warto się wybrać i jakie atrakcje czekają na turystów. - To wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek - na rowerze lub w kajaku. Warto odwiedzić także ciekawe muzea i wziąć udział w wielu imprezach tematycznych, np. w turnieju rycerskim na zamku w Liwie - mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Jedną z propozycji jest oferta mazowieckich instytucji kultury, w tym Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, gdzie można zobaczyć ponad 2 tys. eksponatów.
26/2025 (1555) 2025-06-25
Gmina Wisznice realizuje kilka ważnych inwestycji budowlano-remontowych. Na każdą z nich otrzymała znaczące dofinansowanie. Podejmowane projekty mają przede wszystkim wymiar społeczny i kulturalny.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Koła gospodyń wiejskich to prawdziwy fenomen. Te, które działają od lat, nadal zaskakują aktywnością, ale powstają też nowe i w niczym nie ustępują tym z tradycjami.
Sport
Uroczyste podsumowanie sezonu
27/2025 (1556) 2025-07-02

Uroczyste podsumowanie sezonu

W Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach odbyło się spotkanie dla sponsorów i przyjaciół klubu.

Zawodnicy, trenerzy, działacze i kibice KPS-u Siedlce wspólnie uczcili jeden z największych sukcesów klubu w ostatnich latach - zdobycie brązowego medalu 1 Ligi. W specjalnie zorganizowanym spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz, sponsorzy oraz media. - To trzecie miejsce ma wyjątkowy smak, bo kończy się sezonem zwycięskim - mówił trener Witold Chwastyniak.
Wracają po sześciu latach
27/2025 (1556) 2025-07-02

Wracają po sześciu latach

Nie dali rywalom żadnych szans, zdobywając w dwóch ostatnich meczach aż 11 bramek, zachowując czyste konto własne. Piłkarze Ruchu Ryki awansowali do IV ligi.

Zakończył się sezon gier w lubelskiej okręgówce. Przez wiele tygodni na szczycie tabeli figurował Ruch. Piłkarze i kibice mieli nadzieję, że pozycję lidera utrzyma do końca. Tymczasem na ostatniej prostej duma Ryk spadła o oczko niżej. To spowodowało, że o awans trzeba było zawalczyć w barażach.
26/2025 (1555) 2025-06-25
Miniony sezon był dla Pogoni Siedlce kampanią niemal idealną. Zespół nie tylko sięgnął po tytuł mistrza Polski, ale uczynił to w stylu, który imponuje zarówno w tabeli, jak i w suchych liczbach.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Powraca temat finansowania sportu. Siedleccy radni - zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji finansowej miasta - chcą wspierać te kluby, które stawiają na rozwój młodych mieszkańców miasta.
25/2025 (1554) 2025-06-17
Podlasie Biała Podlaska zakończyło sezon 2024/2025 w III lidze (grupa IV) na 9 miejscu w tabeli, zdobywając 50 pkt w 33 meczach.