Opinie
Wbrew biologii, nauce wbrew

Wbrew biologii, nauce wbrew

Może gdyby ktoś o tym ze mną porozmawiał - bez oceniania, gdybym mogła normalnie opowiadać o swoich problemach, zrozumiałabym, że jestem zdrową kobietą. Normalną kobietą, która powinna żyć w swojej biologicznej płci.

Ale nikogo takiego Magda nie ma. Czuje się osamotniona, porzucona przez najbliższych. Chce to odreagować, zniszczyć swój dotychczasowy wizerunek, zrobić na złość mamie, która - tak Magda uważa - się od niej odwróciła.
Reaguj, bo warto

Reaguj, bo warto

Co musi się stać, by Polacy otrzeźwieli - dosłownie i w przenośni? Skala prowadzenia auta po spożyciu alkoholu przeraża.

I szokuje, bo mimo licznych apeli, akcji, wprowadzania nowych, bardziej rygorystycznych przepisów, wcale nie jest lepiej. Przeciwnie - coraz gorzej: w czerwcu doszło do 2 tys. 138 wypadków drogowych, zginęły 122 osoby. Podczas 502 tys. kontroli, jakie przeprowadziła policja w tym miesiącu, zatrzymano 9 tys. 118 pijanych kierowców!
28/2025 (1557) 2025-07-09
Zwyciężymy! Jesteśmy narodem, który pokonywał nie takich wrogów - mówił Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic, podczas spotkania z siedlczanami. Dodał, że tylko działając wspólnie, można obronić dla przyszłych pokoleń dziedzictwo, jakie zostawili nam nasi przodkowie.
28/2025 (1557) 2025-07-09
W 2024 r. odnotowano w Polsce 4845 samobójstw. Było ich o 7,4% mniej w stosunku do 2023 r. - podaje na swoich stronach internetowych Komenda Główna Policji. Cieszy tendencja spadkowa, ale liczby nadal porażają.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Coraz mniej jej wokół nas. I w nas. I coraz mniej umiejętności zatrzymania się. Zamieniamy się w zombie, niezdolne do refleksji, skupione na sobie, pędzące na złamanie karku. Coraz więcej bodźców, wszechogarniającego szumu, samotności. Stajemy się niemymi, kalekimi istotami, niezdolnymi do odkrycia Transcendencji. Wakacje to dobry czas, by coś w tej materii zmienić. Choć odrobinę.
27/2025 (1556) 2025-07-02
O „kobietach Boga”, które swoją dobrocią, odwagą i miłością zmieniały świat, w rozmowie z Małgorzatą Król, autorką książki „Chcę być święta!”.
Diecezja
Przed Diecezjalną Pielgrzymką Dziadków i Teściów

Przed Diecezjalną Pielgrzymką Dziadków i Teściów

Rozmowa z diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. Jakubem Kozakiem

W tym roku już po raz piąty będziemy obchodzili Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowiony przez papieża Franciszka. Koniec lipca jest datą nieprzypadkową, nawiązuje ona do liturgicznego wspomnienia rodziców Maryi, które Kościół obchodzi 26 lipca. Czy święci Anna i Joachim mogą być wzorem godnego przeżywania starości?

Imiona rodziców Najświętszej Maryi Panny przekazuje nam Tradycja Kościoła. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, że życie Jezusa i Świętej Rodziny było takie samo jak życie każdego człowieka.
Czas czuwania

Czas czuwania

Od 24 czerwca do 31 lipca w naszej diecezji trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz miniatury krzyża z Nowej Huty. Powitanie znaków miało miejsce 24 czerwca w par. św. Stanisława BM w Siedlcach. Ostatnią parafią, którą nawiedzą, będzie Łaskarzew.

Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku we wrześniu. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1983 r. przez ks. J. Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli już z wielu regionów Polski, modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników.
28/2025 (1557) 2025-07-09
W dniach 28 lipca - 3 sierpnia w Rzymie trwał będzie Jubileusz Młodych. Diecezja siedlecka również będzie miała swoją reprezentację.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Modlitwa, piłka nożna i wspólna zabawa - tak wyglądała pełnoletnia edycja Koczowiska Służby Liturgicznej, które odbyło się w sobotę 28 czerwca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu.
27/2025 (1556) 2025-07-02
19 czerwca w kościele parafialnym zainstalowano relikwie św. Jana Pawła II. Znalazły one miejsce w nowym, monumentalnym ołtarzu głównym, którego budowa właśnie została ukończona.
Kościół
Zrozumieć Kościół

Zrozumieć Kościół

Ktokolwiek próbował tworzyć trwałą strukturę opartą na relacjach międzyludzkich, wie, że jej fundamentem powinny stać się dwie zasady: organizacja i komunikacja.

Może być wszystko: pomysł, idee, pieniądze, zapał itp. - gdy pojawi się chaos w formule funkcjonowania, nakładanie się kompetencji bądź ich niedookreśloność, brak precyzji w dystrybucji odpowiedzialności, gdy zabraknie jasności, szybkości, klarowności przepływu informacji, struktura wcześniej czy później boleśnie zderzy się z rzeczywistością i ludzką niedoskonałością. I albo runie, albo zamieni się w twierdzę, gdzie autorytaryzm stanie się regułą dominującą.
Ona jest znakiem od Boga!

Ona jest znakiem od Boga!

Bł. Karolina do każdego przemawia inaczej, czyni to przez różne obszary swego młodego życia. Ona uczy chrześcijańskich zasad i tego, jak budować relacje z Bogiem i ludźmi - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski, były asystent generalny KSM-u i autor książki „Ta, która poznała Jezusa”.

Wspomniana publikacja jest jego pracą doktorską. Została wydana kilka miesięcy temu i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - Decyzja o napisaniu pracy nt. bł. Karoliny Kózkówny była ze wszech miar słuszna, chociaż… miałem już napisaną do połowy pracę na zupełnie inny temat - zaznacza autor.
28/2025 (1557) 2025-07-09
Stare polskie przysłowie głosi: Szkaplerz noś, na różańcu proś! O ile z różańcem zazwyczaj jesteśmy związani od dziecka, to do szkaplerza często musimy dojrzewać. Niewielu przyjmuje go pod wpływem chwili. Większość czyni to bardzo świadomie, po dłuższej refleksji oraz modlitwie.
28/2025 (1557) 2025-07-09
Nie miała ambicji, by być świętą. Nie wygłaszała wielkich słów, nie stanęła na czele żadnego ruchu oporu. A jednak to jej cichy gest - prosty, a zarazem radykalny - zmienił życie całej rodziny, poruszył Kościół i wciąż dotyka serc.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Lipiec w tradycji Kościoła jest poświęcony Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Określa się ją ceną naszego zbawienia. Mówi o ogromnej miłości i ofierze Jezusa.
Rozmowy
Nie wyjeżdża się stąd bez łaski

Nie wyjeżdża się stąd bez łaski

Rozmowa z o. Mariuszem Boskiem OMI, rzecznikiem sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia - Matki Jedności.

Podobno kto raz przyjedzie do Kodnia, ten będzie tutaj wracał…

Zdecydowanie tak. W Kodniu dzieje się coś wyjątkowego. Ludzie, którzy odwiedzają nasze sanktuarium po raz pierwszy, często po latach wracają - niektórzy regularnie, inni przyjeżdżają z drugiego końca Polski albo nawet zza granicy. To nie tylko sentyment, ale głębokie duchowe przeżycie, które pozostawia ślad.
Wszystko jest w rękach Boga
28/2025 (1557) 2025-07-09

Wszystko jest w rękach Boga

Rozmowa z Markiem A. Koprowskim - pisarzem, dziennikarzem, autorem książki „Skrwawione Polesie. Walka z okupantem i nędzą”.

Jest Pan autorem wielu książek opowiadających o losach Polaków na Kresach Wschodnich. Nie wpisują się one jednak w ciągle jeszcze obecny u nas mit tych terenów jako „sielskich, anielskich”…

Istotnie. Treść moich książek wynika z faktu, że niestety nie było tam sielsko i anielsko. Chociaż takie momenty też się zdarzały. Taki fragment „sielskości” uwiecznił w „Szczenięcych latach” mój Mistrz Melchior Wańkowicz. Ale w innych swych książkach pokazywał inny obraz Kresów.
Komentarze
Uwaga, uwaga - komunikat. Obywatele, którzy ośmielili się pralkę w łazience zainstalować albo popod zlewozmywak kosz na śmieci wepchnąć, albo drogą kupna przed laty rozkładaną kanapę w byle sklepie nabyć, niech natychmiastowo się opamiętają.

I błąd swojego życia pośpieszą się naprawić. Albowiem tako rzecze architekt Krzysztof M. - znany miłośnikom tefałenowskiego przekazu, ale z apetytem na rozpoznawalność co najmniej ogólnokrajową. W związku z powyższym - i zgodnie ze starą zasadą showbiznesu: „nieważne, co mówią, ważne, by nie przekręcali nazwiska” - próbuje się całym swoim jestestwem do głów Bogu ducha winnych obywateli wcisnąć. Wszak nawet najgorsza popularność lepsza od najlepszej niepopularności jest.
Leszek Sawicki

Szymon Ch.

W te wakacje sezonu ogórkowego nie będzie! Kilka tygodni po wyborach prezydenckich nadal mamy do czynienia z bezprecedensową w historii III RP, celowo budowaną wśród części społeczeństwa psychozą jakoby opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość sfałszowało wybory.

Na niespełna 30 dni przed zakończeniem drugiej kadencji prezydent Andrzej Duda zmienia się nie do poznania i choćby w kwestii Ukrainy zaczyna mówić tak, jak powinien to robić od pamiętnego czwartku 24 lutego 2022 r. Na polsko-niemieckiej granicy sprawy w swoje ręce wzięli obywatele, by zmusić władze państwa do wprowadzenia środków zapobiegających napływowi do kraju niechcianych doktorów i inżynierów. Wreszcie z prestiżowymi stołkami pożegna się wkrótce kilku ministrów.
Anna Wolańska

Ratuj się, kto może

Ks. Paweł Siedlanowski

Uwaga! Ruchome piaski!

Leszek Sawicki

Odlot

Anna Wolańska

Jak sobie radzić?

Region
Hejnał? Nie tak szybko!

Hejnał? Nie tak szybko!

Prezydent Michał Litwiniuk przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie przyjęcia hejnału miasta. Ci jednak uznali, że w tej kwestii należy rozpisać konkurs. Zdecydowali, by ten punkt zdjąć z porządku obrad i zająć się nim „na spokojnie”.

Przedstawiony przez prezydenta projekt uchwały dotyczył konkretnej, skomponowanej już melodii przez dr. Łukasza Juźkę, absolwenta bialskiej szkoły muzycznej i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Z imigrantem pod dachem

Z imigrantem pod dachem

Do Ośrodka Pomocy Dzieciom „Zielone Izdebno” trafili dwaj cudzoziemcy, którzy wyglądali na dorosłych mężczyzn i nie mieli dokumentów. Jeden z nich mieszkał tam przez ponad miesiąc z dziećmi, drugi - uciekł po kilku dniach. Starosta garwolińska alarmuje: to nie jest miejsce dla dorosłych imigrantów i nikt nie może zagwarantować bezpieczeństwa podopiecznym.

Choć władze powiatu garwolińskiego informowały straż graniczną, że w placówce nie ma wolnych miejsc, funkcjonariusze przywieźli tam cudzoziemca, który - jak twierdził - pochodzi z Afganistanu.
28/2025 (1557) 2025-07-10
Przy ul. Wileńskiej rozpoczęła się pierwsza w województwie inwestycja realizowana przez spółkę SIM Lubelskie. W dwóch nowoczesnych blokach powstanie 60 mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Chętnych było trzykrotnie więcej niż dostępnych lokali.
28/2025 (1557) 2025-07-09
Podczas sesji rady powiatu włodawskiego podsumowano najważniejsze inwestycje i działania minionego roku. Mimo rekordowych nakładów na drogi i wsparcia oświaty samorząd mierzy się z malejącą liczbą mieszkańców i potrzebą ratowania lokalnego szpitala.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Elektryczna hulajnoga to nie dziecinna zabawka - może być zabójczo niebezpieczna, zwłaszcza gdy łączy się prędkość, brawurę i brak kasku. - Do naszego szpitala pacjenci po wypadkach na hulajnogach trafiają, jeśli nie codziennie, to kilka razy w tygodniu. I to nie z zadrapaniami czy stłuczeniami, ale ciężkimi obrażeniami głowy, kręgosłupa czy kończyn - alarmuje lek. Mariusz Mioduski, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Obawiają się smrodu, robactwa i wzmożonego ruchu ciężarówek. Kilkudziesięciu mieszkańców Ryk zebrało się przed urzędem miasta, by zaprotestować przeciwko planowanej inwestycji związanej z gospodarką odpadami. Choć władze zapewniają, że w sprawie budowy sortowni nie zapadły żadne decyzje, obawy nie maleją.
Kultura
Polesie tańczy dla świata od 30 lat

Polesie tańczy dla świata od 30 lat

Trzy dni muzyki, tańca i tradycji. Miasto po raz 30 stało się sceną światowego folkloru. W jubileuszowej edycji Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem wystąpili artyści z pięciu z Litwy, USA, Ukrainy, Tajwanu i Polski, prezentując muzykę, taniec i tradycje swoich krajów.

We Włodawie odbyła się jubileuszowa 30 edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Przez trzy dni - od 10 do 12 lipca - nadbużańskie miasto stało się barwną sceną tradycji, tańca i muzyki z całego świata. W amfiteatrze i na miejskich ulicach zaprezentowały się zespoły z Litwy, USA, Ukrainy, Tajwanu oraz Polski. Mimo deszczowej pogody nie zabrakło emocji, wspomnień i żywej obecności folkloru.
Podróż po pograniczu

Podróż po pograniczu

O pięknie pogranicznych nadbużańskich gmin oraz nowej publikacji w ramach znanej i cenionej serii przewodników krajoznawczych „Z Drozdem i Zbirkiem…” - w rozmowie z jej autorem ks. kan. Henrykiem Drozdem.

Kiedy rozmawialiśmy przed rokiem - przy okazji promocji uzupełnionego wydania tomiku „Z Drozdem i Zbirkiem przez Siedlce” - zapowiadał Ksiądz kontynuację serii, a konkretnie poszerzenie jej o pogranicze. I oto jest! W atrakcyjnej szacie graficznej, obszerny, bo liczący blisko 300 stron, przewodnik po gminach: Konstantynów, Janów Podlaski i Rokitno. Skąd pomysł przybliżenia czytelnikom rubieży naszej diecezji?

Pomysł przygotowania przewodnika po pograniczu podsunęło mi wydawnictwo Unitas i kilka bardzo życzliwych osób, uznając, iż taka tematyka wzbudzi zainteresowanie. Już pierwsze dni po wydaniu tomiku wskazały, że była to trafiona propozycja.
28/2025 (1557) 2025-07-09
W Romanowie przystanek autobusowy zamienił się w folkową przestrzeń kultury i integracji. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pomysłowości sołtys Pauliny Derkus wiata zyskała nowe życie i stała się symbolem lokalnej tożsamości.
28/2025 (1557) 2025-07-09
W niedzielę 6 lipca odbył się festyn „Letnie Granie”. Na pl. Danielaków nie zabrakło muzyki, lokalnych smaków, wspólnych śpiewów i atrakcji dla całych rodzin.
27/2025 (1556) 2025-07-02
26 czerwca w Archiwum Państwowym w Siedlcach otwarto wystawę „Przełom wieków na straży praworządności” przygotowaną z okazji 50-lecia istnienia Prokuratury Wojewódzkiej i Okręgowej w Siedlcach. W wydarzeniu uczestniczyli obecni i byli pracownicy prokuratury, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy regionu zainteresowani historią wymiaru sprawiedliwości.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Z pozoru zwykłe czarno-białe kadry, w rzeczywistości - okno do świata, którego już nie ma. W czwartek 26 czerwca w siedleckiej Galerii Fotografii Fokus otwarto wystawę Marka Zürna, fotografa i dokumentalisty pt. „Mazowsze i okolice w latach 60-tych”.
Historia
Kochają historię i łączą pokolenia

Kochają historię i łączą pokolenia

Dyplomy i odznaczenia otrzymało 13 lokalnych społeczników. Była też okazja poszerzyć wiedzę historyczną. 5 lipca w sali kina „Renesans” została zorganizowana konferencja regionalistów Lubelszczyzny.

Na szczeblu województwa od lat istnieje Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych. Regularnie, nawet trzy razy w ciągu roku, jej zarząd zwołuje konferencje naukowe poświęcone wybranym zagadnieniom historycznym. W tym roku, po raz drugi w całej historii WRTR, zjazd odbył się w Rykach.
Byli tu augustianie

Byli tu augustianie

Wraz z wyborem kard. Roberta Prevosta na papieża, świat zwrócił oczy na wspólnotę, z której wywodzi się nowa głowa Kościoła katolickiego - Leon XIV. W Orchówku zachowało się wiele śladów obecności augustianów, którzy posługiwali w tej nadbużańskiej parafii od 1610 r. do 1864 r.

Augustianie z misją apostolską ewangelizowania Wschodu dotarli do Wilna, Lwowa oraz do Orchówka - wyjaśnia o. Wiesław Dawidowski, augustianin, były prowincjał zakonu w Polsce
28/2025 (1557) 2025-07-09
Uczestnicy jubileuszowej edycji rajdu w podłukowskich lasach spędzili trzy dni, chodząc śladami stacjonujących tutaj przed laty partyzantów. Smak surowego życia, spotkanie z historią, wielka przygoda - tak najkrócej można podsumować to, co przeżyli.
28/2025 (1557) 2025-07-09
Po dekadach milczenia i bezimiennego pochówku Tadeusz Mańkowski, żołnierz Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, wrócił do miejsca, z którego wyruszył walczyć o wolną Polskę.
Rozmaitości
Gdy jelita się skarżą

Gdy jelita się skarżą

Rozmowa z Katarzyną Kurowską, dietetyk Poradni Dietetyczno-Żywieniowej Uniwersytetu w Siedlcach, wykładowcą Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS.

Jakie objawy może dawać zespół jelita nadwrażliwego, czyli IBS?

To przewlekła, czynnościowa choroba jelit charakteryzująca się ich nadwrażliwością i zaburzeniami motoryki. Objawy obejmują przede wszystkim nawracające bóle brzucha, które często ustępują po wypróżnieniu, a także wzdęcia, zaparcia, biegunki lub ich naprzemienne występowanie. Pacjenci często skarżą się również na uczucie niepełnego wypróżnienia i nadmierne oddawanie gazów.
Stres nie rośnie na polu, ale zbiera żniwo

Stres nie rośnie na polu, ale zbiera żniwo

Stres jest jedną z przyczyn wypadków w rolnictwie - wielu ludzi, słysząc te słowa, uśmiechnie się pobłażliwie. No bo jak to możliwe? Zestresowany może być wojskowy, policjant, lekarz, strażak, pilot... ale rolnik?! Tymczasem to jeden z najbardziej stresujących zawodów. A chroniczny stres nie tylko osłabia zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też wpływa na bezpieczeństwo pracy i zwiększa ryzyko wypadków.

Każdy rodzaj pracy cechuje mniejszy bądź większy stres i nie jest on przypisany tylko „mieszczuchom”. Wręcz przeciwnie, towarzyszy ogromnej liczbie ludzi mieszkających na wsi i żyjących z prowadzenia gospodarstw.
28/2025 (1557) 2025-07-09
O konsekwencjach niedoboru snu tak u dorosłych, jak i dzieci, tym, co kradnie nam sen i walce ze złymi nawykami - w rozmowie z Beatą Mońką, dietetyczką, instruktorką oddechu metodą Butejki i promotorką zdrowego stylu życia.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Istotnym elementem w zapobieganiu powstawania ubytków próchnicowych są rodzaj, konsystencja oraz częstotliwość spożywanych pokarmów. Które produkty żywnościowe mają najbardziej niekorzystny wpływ na zęby, a które działają przeciwpróchnicowo?
Sport
Pokazali moc i charakter

Pokazali moc i charakter

Czterech sportowców z Dęblina z sukcesami wzięło udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Mastersów w Trójboju Siłowym Klasycznym.

W turnieju wystartowało w sumie około 300 osób z całej Polski. W przypadku dęblińskiej czwórki w grupie juniorów do lat 23 znalazł się Piotr Marzysz.
Zwycięstwo na koniec

Zwycięstwo na koniec

W ostatnim sprawdzianie przed ligą Pogoń Siedlce wygrała 2:0 z ŁKS-em Łomża.

Spotkanie rozpoczęło się od ataków gospodarzy. Już w 7 min Karol Podliński mógł otworzyć wynik, jednak jego uderzenie z bliskiej odległości świetnie obronił bramkarz ŁKS-u Adrian Olszewski.
27/2025 (1556) 2025-07-02
Nie dali rywalom żadnych szans, zdobywając w dwóch ostatnich meczach aż 11 bramek, zachowując czyste konto własne. Piłkarze Ruchu Ryki awansowali do IV ligi.