Opinie
Źródło: PRZEMYSŁAW GRUNWALD
Źródło: PRZEMYSŁAW GRUNWALD

Bez krwi nie ma życia

Rekord zobowiązuje! Na szczęście odpowiedzialni za honorowe krwiodawstwo na naszym terenie nie zamierzają osiąść na laurach. Zatroskani o każdy mililitr, uczulają, że dziś „ja”, a jutro „ty”. Krew jest potrzebna w każdej chwili i nieraz wystarczy tak niewiele, by pozwolić komuś żyć.

Dziś towar, aby mógł się sprzedać, musi zostać odpowiednio zareklamowany. Prawo rynku zdaje się działać również w drugą stronę. Bez należytego nagłośnienia nawet najbardziej szczytna akcja przegrywa w starciu z konkurencją. Stąd idea Dni Krwiodawstwa!

– Tegoroczny festyn odbędzie się 15 czerwca pod hasłem: „Krew dla miasta i powiatu Siedlce” – informuje prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Mieczysław Stefaniuk. Impreza zostanie zorganizowana po raz 4., a powodem do świętowania jest przypadająca w 2008 r. rocznica 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa w PCK. Siedlce mają się czym pochwalić! – W ubiegłym roku nasz powiat zajął I. miejsce w województwie mazowieckim pod względem ilości pobranej krwi oraz jej nowych honorowych dawców – M. Stefaniuk operuje liczbami: 2.940 l i 1.822 osób. – Zwycięstwo w województwie uplasowało nas na IV pozycji w Polsce – podkreśla z dumą i sugestią, że nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ofiarny wkład personelu na czele z dr Janiną Wójcikowską, szefującą siedleckiemu Oddziałowi Terenowemu nr 46 Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Podziękowania należą się również bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu, który sam będąc honorowym dawcą, wspiera nasze akcje patronatem duchowym oraz prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu i radnym miasta Siedlce – M. Stefaniuk wyjaśnia, iż dzięki podjętej uchwale, 20 litrów oddanej krwi upoważnia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

Ale sukces sprzed roku przekłada na mieszkańców powiatu, którzy czują potrzebę dzielenia się cennym darem życia. Promujący krwiodawstwo festyn ma być więc formą wdzięczności. ...

Agnieszka Warecka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł