Diecezja
Bóg, modlitwa i spotkanie młodzieży

Bóg, modlitwa i spotkanie młodzieży

Chcielibyście wyruszyć na pielgrzymkę do Jerozolimy, ale koszty wyjazdy uniemożliwiają spełnienie marzenia? Szansą na wyjazd do Ziemi Świętej jest udział w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej.

Eliminacje (tegoroczna tematyka obejmuje: Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian) przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Zgłoszenia szkół - przypominamy, że konkurs jest adresowany do młodzieży ze szkół średnich - przyjmowane są drogą internetową (poprzez elektroniczny formularz umieszczony na stronie www.okwb.pl). Rejestracji placówek ponadpodstawowych mogą dokonać katecheci - do 28 lutego 2020 r. Pierwszy etap konkursu przeprowadzony zostanie jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach 12 marca. Etap diecezjalny planowany jest na 22 kwietnia, natomiast w dniach 12-13 maja odbędzie się Spotkanie Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Wielki finał następni w dniach 8-9 czerwca. Przypominamy, że zwycięzcy mają szansę podjęcia bezpłatnych studiów (poza rekrutacją) w wielu renomowanych uczelniach wyższych na kilkunastu kierunkach kształcenia. Do wygrania są także zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - organizatora OKWB - do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada niemal 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych z terenu całego kraju. Zachęcamy do udziału!

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej to czas niezwykłego spotkania człowieka z Bożym słowem i Bożego słowa z człowiekiem. Przygotowania, jak też późniejsze zmagania stanowią część większego planu przyciągnięcia młodych do żywego Boga. On nie umarł, ale żyje i czeka, aż dostrzeże się Go w codziennym zabieganiu. O tym i innych kwestiach dotyczących przygotowań do OKWB – z Mają Łukasiak, laureatką etapu diecezjalnego z diecezji siedleckiej, rozmawia Ewa Urbanek.

 

Maju, dlaczego akurat Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej? Jak to się stało, że zdecydowałaś się wziąć udział właśnie w tym konkursie?

 

Moja przygoda z konkursami biblijnymi zaczęła się już w gimnazjum. Jednak dopiero w liceum od naszego księdza katechety dowiedziałam się o istnieniu OKWB. Od dawna czułam sympatię do tego typu konkursów, więc zdecydowałam się wziąć w nim udział i nie pożałowałam tej decyzji.

 

Jak oceniasz sam czas przygotowań? Co skłoniło Cię do głębszego wejścia w temat czytanych tekstów?

 

Czas samodzielnego przygotowania pokazał mi, jak niesamowitym tworem jest Biblia. Uświadomiłam sobie, że jest to dzieło pełne symboli i wieloznaczności. Okazało się również, że w ludziach niewiele się zmieniło przez te tysiące lat. Nie miałam problemu z zapamiętaniem imion; dopiero fragmenty o „świętym mieszkaniu” sprawiły mi dużą trudność w przyswojeniu jak największej ilości szczegółów. Dość problematyczny okazał się także sam list, ze względu na prawdę moralną, jaką przekazywał.

 

W jaki sposób przygotowywałaś się do poszczególnych etapów?

 

Do wszystkich etapów przygotowywałam się w podobny sposób. Zaczęłam kilka miesięcy wcześniej – od przeczytania materiału. Do każdego podrozdziału i rozdziału robiłam notatki w zeszycie uwzględniające przypisy i symbolikę. Stworzyłam również drzewo genealogiczne Mojżesza, wydrukowałam mapę i grafikę ze „świętym mieszkaniem”. Analizowałam przypisy, komentarze. Oglądałam też filmiki w internecie interpretujące i analizujące dane fragmenty Biblii. Z kolejnymi etapami dochodziło powtarzanie, a także dokładanie nowych porcji faktów.

 

Jak wspominasz udział w etapie diecezjalnym, a następnie ogólnopolskim?

 

Etap diecezjalny – a w szczególności część ustna – był dość stresujący. Mimo to byłam zadowolona z tego, jak wypadłam. Sam etap ogólnopolski okazał się dla mnie czasem spotkań z nowymi znajomymi z Częstochowy, jak również oderwania się od szkolnej rzeczywistości. Byłam pełna podziwu dla organizatorów, że potrafili nam tak dobrze zaplanować czas.

 

W jaki sposób zachęciłabyś swoich rówieśników do udziału w OKWB? Dlaczego – i czy w ogóle – warto wziąć w nim udział?

 

Oczywiście, że warto! Uczestnictwo w konkursie jest świetną okazją do samorozwoju, poznania wielu ludzi zafascynowanych Bogiem, a także oderwania się od codzienności. Zgłębianie Pisma Świętego pozwala na poznanie samego siebie, odkrycia podobnych do naszych schematów działania ludzi sprzed lat. Kolejne etapy OKWB, a w szczególności spotkania w Częstochowie i finał, zapamiętam jako jedne z lepszych momentów w moim życiu. OKWB to konkurs wyjątkowy, który cechuje budowanie wspólnoty, a nie jedynie nastrój rywalizacji. Był Bóg, modlitwa i spotkanie młodzieży z całej Polski.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

AW