< Powrót
Wystawa: „40 lat Wolności pod znakiem Krzyża”

Wystawa: „40 lat Wolności pod znakiem Krzyża”


Multimedialna wystawa fotografii dokumentalnej i reportażowej – za pomocą takich środków wyrazu, jak: obraz, muzyka oraz słowa – opowiada o uniwersalnych wartościach: odwadze, wyborze, miłości, wierności, solidarności i tożsamości…

W foyer CSK zaprezentowana zostanie wystawa fotografii pt. „40 lat Wolności pod znakiem Krzyża” autorstwa Huberta Glogauera oraz Anny Ściwiarskiej. To efekt pracy pięciu fotografów: H. Glogauera, A. Ściwiarskiej, ks. dr. Marka Weresy, Konrada Starczewskiego oraz Roberta Więckowskiego. Ekspozycja koresponduje z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej, a jednocześnie stanowi jej rozwinięcie oraz wprowadzenie w widowisko muzyczne „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”, które zostanie zaprezentowane o 18.00. Premiera widowiska miała miejsce 7 czerwca, podczas uroczystych obchodów 40 rocznicy zwycięskiej obrony krzyża w Miętnem. Dyrektorem artystycznym widowiska jest Edyta Bobryk, mająca w swoim życiorysie artystycznym m.in. współpracę z Piotrem Rubikiem czy widowisko muzyczne „Polska dziękuje”. Autorem tekstów jest Lech Makowiecki, a muzykę skomponował Maciej Nieć. Wśród wykonawców są: Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Zofia Nowakowska, Grzegorz Wilk, Marek Bałata, Andrzej Wiśniewski, Paweł Piekarczyk – przy akompaniamencie orkiestry Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcji rytmicznej Macieja Niecia oraz połączonych chórów: Chóru Garnizonowego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, chórów miasta Garwolin i Żelechów, chóru rodzinnego kolegiaty w Garwolinie oraz zespołu wokalnego z parafii Miętne. Libretto w wykonaniu Ewy Lubacz.

Oddolna inicjatywa celem upamiętnienia 40 rocznicy wydarzeń z 1984 r. związanych z obroną krzyża w Miętnem szybko okazała się potrzebna i aktualna w świetle wydarzeń roku jubileuszowego – 2024. Środowisko akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poparło podjęte działania, inicjując badania naukowe pod dyrekcją ks. dr. hab. Andrzeja Kicińskiego, profesora KUL. Stan badań został zreferowany najpierw podczas konferencji naukowej w Siedlcach, a następnie wydano i opublikowano pozycję książkową pt. „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu. 40 rocznica obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem” pod redakcją naukową A. Kicińskiego.

Wystawa „40 lat Wolności pod znakiem Krzyża” jest podróżą od lat 80 ubiegłego wieku po czasy współczesne. Wtedy to uczniowie ZSR w Miętnem przy wsparciu części grona pedagogicznego, a także księży oraz biskupa diecezji siedleckiej Jana Mazura podjęli masowy protest w obronie krzyży, które miały zniknąć z sal szkolnych pod pretekstem dbałości państwa o świecki charakter szkół. W rzeczywistości – jak zauważył prof. Jan Żaryn – „władze komunistyczne rozpoczęły walkę z Kościołem katolickim, którego autorytet wzrósł w narodzie dotkniętym stanem wojennym. Jedną z płaszczyzn konfliktu stała się obecność krzyży w szkołach od czasów legalnej Solidarności”. Prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników tamtejszych wydarzeń oraz wszystkich mieszkańców Miętnego i ziemi garwolińskiej dziękował za pamięć o uczniowskim oporze przeciw zwalczaniu przez komunistów symboli chrześcijańskiego dziedzictwa i tożsamości naszego narodu i ojczyzny. Do słów prezydenta nawiązuje wystawa „40 lat Wolności pod znakiem Krzyża”, na którą składają się materiały archiwalne pochodzące m.in. z prywatnych zbiorów uczestników wydarzeń w 1984 r., fotografie z obchodów rocznicowych aż po zdjęcia z uroczystych obchodów, jakie miały miejsce w Miętnem 7 czerwca 2024 r. Wystawa zawiera ponad 140 fotografii dokumentalnych, reportażowych oraz artystycznych pięciu fotografów, a także grafiki autorstwa Huberta Glogauera oraz szereg dokumentów. Część statyczna ekspozycji urozmaicona została materiałami multimedialnymi, w których – oprócz fragmentów widowiska muzycznego „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu” – usłyszymy i zobaczymy świadków wydarzeń w Miętnem 1984 r. – mówi o wystawie A. Ściwiarska, współautorka wystawy.