Aktualności
Zdalna szkoła
15/2020 (1289) 2020-04-14

Zdalna szkoła

Blisko 45 tys. zł dofinansowania otrzymała gmina Sosnówka na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego niezbędnego w procesie zdalnego kształcenia dzieci i młodzieży.
20 mln zł na pomoc seniorom i medykom
15/2020 (1289) 2020-04-14

20 mln zł na pomoc seniorom i medykom

Caritas Polska i Caritas w 41 diecezjach jednoczą siły w największej akcji pomocowej w historii Polski. W ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom organizacja zgromadziła już 20 mln zł.
15/2020 (1289) 2020-04-13
Działalność wznowiło targowisko przy al. Tysiąclecia w Białej Podlaskiej. Na rynku można sprzedawać i kupować jedynie towary rolno- spożywcze.
15/2020 (1289) 2020-04-09
Przedszkole Miejskie nr 1 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Włodawie włączyły się w ogólnopolską akcję edukacyjną „Kartka dla medyka”.
15/2020 (1289) 2020-04-08
Nadejdzie dzień, gdy człowiek będzie musiał walczyć z bardzo niebezpiecznym wrogiem swego zdrowia - z hałasem, tak samo, jak kiedyś walczył z cholerą i dżumą - mówił Robert Koch, odkrywca bakterii wywołujących wąglika, cholerę i gruźlicę, już na początku XX w.

Ten dzień nadszedł już dawno, a hałas utrudnia sen, naukę, pracę, koncentrację, a także wypoczynek. Może uszkadzać słuch oraz być przyczyną zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy bezsenności. Przez hałas jesteśmy zestresowani, nerwowi i przewrażliwieni. Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, który przypada 25 kwietnia, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, przypomina, że za próg szkodliwości uznaje się 65 dB, czyli natężenie dźwięków, jakie generuje zwykły hałas uliczny. Natomiast do uszkodzenia słuchu może doprowadzić dźwięk o natężeniu 85 dB, taki jak np. warkot samochodu ciężarowego. - Gdy taki „smog akustyczny” działa na człowieka przez osiem godzin dziennie, na przestrzeni lat doprowadza to do uszkodzenia komórek słuchowych - podkreślają specjaliści z IFiPS. Także WHO ostrzega, że 1,1 mld ludzi jest narażonych na utratę słuchu.
15/2020 (1289) 2020-04-08
Rozmowa z o. prof. Jackiem Salijem OP, teologiem, publicystą i rekolekcjonistą.

On był zwycięzcą nawet na krzyżu. Mimo strasznych cierpień jest dokładnie taki, jakim był zawsze, a swoim zachowaniem daje świadectwo, że nawet na krzyżu możliwa jest miłość. Sposób umierania Jezusa nie tylko nie skompromitował Jego nauki, ale ją potężnie uwierzytelnił. Któż by się dziwił skazańcowi, jeśliby w torturze ukrzyżowania zapomniał o własnej matce? Tymczasem Chrystus czyni miłość nawet na krzyżu i nie tylko swojej Matce. Kiedy litościwe kobiety z Jerozolimy płakały nad Jego utrapieniem, On myśli przede wszystkim o ich dobru i powiada im: „Raczej nad swoim życiem się zastanówcie oraz nad duszami waszych bliskich!”. Łotrowi nie tylko przebaczył grzechy, ale pomógł mu przyjąć okropne męki ukrzyżowania z godnością i w nadziei życia wiecznego. Nawet na własnych morderców potrafił spojrzeć nie tylko w perspektywie straszliwej krzywdy, jaką mu wyrządzili. Umiał zauważyć, że ci nieszczęśnicy nie wiedzą, co czynią, i modlił się za nich, aby Ojciec Przedwieczny okazał im miłosierdzie. Krótko mówiąc, szatan chciał dokonać sądu nad Chrystusem. Chciał wykazać, że Jego nauka o miłości jest idealistyczną mrzonką, która musi się załamać pod naporem tak zwanej rzeczywistości.