Aktualności
Pokazali moc i charakter

Pokazali moc i charakter

Czterech sportowców z Dęblina z sukcesami wzięło udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Mastersów w Trójboju Siłowym Klasycznym.

W turnieju wystartowało w sumie około 300 osób z całej Polski. W przypadku dęblińskiej czwórki w grupie juniorów do lat 23 znalazł się Piotr Marzysz.
W ostatnim sprawdzianie przed ligą Pogoń Siedlce wygrała 2:0 z ŁKS-em Łomża.

Spotkanie rozpoczęło się od ataków gospodarzy. Już w 7 min Karol Podliński mógł otworzyć wynik, jednak jego uderzenie z bliskiej odległości świetnie obronił bramkarz ŁKS-u Adrian Olszewski.
Rozmowa z Katarzyną Kurowską, dietetyk Poradni Dietetyczno-Żywieniowej Uniwersytetu w Siedlcach, wykładowcą Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS.

Jakie objawy może dawać zespół jelita nadwrażliwego, czyli IBS?

To przewlekła, czynnościowa choroba jelit charakteryzująca się ich nadwrażliwością i zaburzeniami motoryki. Objawy obejmują przede wszystkim nawracające bóle brzucha, które często ustępują po wypróżnieniu, a także wzdęcia, zaparcia, biegunki lub ich naprzemienne występowanie. Pacjenci często skarżą się również na uczucie niepełnego wypróżnienia i nadmierne oddawanie gazów.
Stres jest jedną z przyczyn wypadków w rolnictwie - wielu ludzi, słysząc te słowa, uśmiechnie się pobłażliwie. No bo jak to możliwe? Zestresowany może być wojskowy, policjant, lekarz, strażak, pilot... ale rolnik?! Tymczasem to jeden z najbardziej stresujących zawodów. A chroniczny stres nie tylko osłabia zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też wpływa na bezpieczeństwo pracy i zwiększa ryzyko wypadków.

Każdy rodzaj pracy cechuje mniejszy bądź większy stres i nie jest on przypisany tylko „mieszczuchom”. Wręcz przeciwnie, towarzyszy ogromnej liczbie ludzi mieszkających na wsi i żyjących z prowadzenia gospodarstw.
Trzy dni muzyki, tańca i tradycji. Miasto po raz 30 stało się sceną światowego folkloru. W jubileuszowej edycji Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem wystąpili artyści z pięciu z Litwy, USA, Ukrainy, Tajwanu i Polski, prezentując muzykę, taniec i tradycje swoich krajów.

We Włodawie odbyła się jubileuszowa 30 edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Przez trzy dni - od 10 do 12 lipca - nadbużańskie miasto stało się barwną sceną tradycji, tańca i muzyki z całego świata. W amfiteatrze i na miejskich ulicach zaprezentowały się zespoły z Litwy, USA, Ukrainy, Tajwanu oraz Polski. Mimo deszczowej pogody nie zabrakło emocji, wspomnień i żywej obecności folkloru.
O pięknie pogranicznych nadbużańskich gmin oraz nowej publikacji w ramach znanej i cenionej serii przewodników krajoznawczych „Z Drozdem i Zbirkiem…” - w rozmowie z jej autorem ks. kan. Henrykiem Drozdem.

Kiedy rozmawialiśmy przed rokiem - przy okazji promocji uzupełnionego wydania tomiku „Z Drozdem i Zbirkiem przez Siedlce” - zapowiadał Ksiądz kontynuację serii, a konkretnie poszerzenie jej o pogranicze. I oto jest! W atrakcyjnej szacie graficznej, obszerny, bo liczący blisko 300 stron, przewodnik po gminach: Konstantynów, Janów Podlaski i Rokitno. Skąd pomysł przybliżenia czytelnikom rubieży naszej diecezji?

Pomysł przygotowania przewodnika po pograniczu podsunęło mi wydawnictwo Unitas i kilka bardzo życzliwych osób, uznając, iż taka tematyka wzbudzi zainteresowanie. Już pierwsze dni po wydaniu tomiku wskazały, że była to trafiona propozycja.
Dyplomy i odznaczenia otrzymało 13 lokalnych społeczników. Była też okazja poszerzyć wiedzę historyczną. 5 lipca w sali kina „Renesans” została zorganizowana konferencja regionalistów Lubelszczyzny.

Na szczeblu województwa od lat istnieje Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych. Regularnie, nawet trzy razy w ciągu roku, jej zarząd zwołuje konferencje naukowe poświęcone wybranym zagadnieniom historycznym. W tym roku, po raz drugi w całej historii WRTR, zjazd odbył się w Rykach.
Wraz z wyborem kard. Roberta Prevosta na papieża, świat zwrócił oczy na wspólnotę, z której wywodzi się nowa głowa Kościoła katolickiego - Leon XIV. W Orchówku zachowało się wiele śladów obecności augustianów, którzy posługiwali w tej nadbużańskiej parafii od 1610 r. do 1864 r.

Augustianie z misją apostolską ewangelizowania Wschodu dotarli do Wilna, Lwowa oraz do Orchówka - wyjaśnia o. Wiesław Dawidowski, augustianin, były prowincjał zakonu w Polsce
Uwaga, uwaga - komunikat. Obywatele, którzy ośmielili się pralkę w łazience zainstalować albo popod zlewozmywak kosz na śmieci wepchnąć, albo drogą kupna przed laty rozkładaną kanapę w byle sklepie nabyć, niech natychmiastowo się opamiętają.

I błąd swojego życia pośpieszą się naprawić. Albowiem tako rzecze architekt Krzysztof M. - znany miłośnikom tefałenowskiego przekazu, ale z apetytem na rozpoznawalność co najmniej ogólnokrajową. W związku z powyższym - i zgodnie ze starą zasadą showbiznesu: „nieważne, co mówią, ważne, by nie przekręcali nazwiska” - próbuje się całym swoim jestestwem do głów Bogu ducha winnych obywateli wcisnąć. Wszak nawet najgorsza popularność lepsza od najlepszej niepopularności jest.