Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Aktywne w kuchni i społeczeństwie

10 marca w sali konferencyjnej bialskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego odbył się I Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 pań. Tematem przewodnim była… kuchnia.

Pomysłodawcą sejmiku był Romuald Kulawiec, radny powiatu bialskiego. Inspiracją stała się przypadająca w tym roku setna rocznica ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet.

– W naszym powiecie jest wiele pań, które osiągnęły sukces w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Niestety, są też kobiety, którym się nie powidło. Takie spotkania służą wymianie poglądów i poprawie życia. Chciałbym, by wzorem powiatowego sejmiku w każdej gminie były organizowane seminaria kończące się podjęciem ważnych dla społeczeństwa decyzji – tłumaczy radny.

Wykłady o kuchni

Uczestniczki sejmiku miały okazję wysłuchać czterech wykładów. Trzy z nich dotyczyły kuchni. O racjonalnym żywieniu mówiła Andżelika Stefaniak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej. Prelegentka przypomniała zebranym o piramidzie zdrowego żywienia oraz przestrzegała przed nadmiernym spożywaniem produktów zawierających konserwanty. Agnieszka Abramczyk z bialskiego sanepidu mówiła zaś o higienicznym przygotowywaniu żywności. W swoim wystąpieniu zwróciła także uwagę na kwestie związane z dezynfekcją elementów kuchennych. Gospodynie dowiedziały się również, w jaki sposób zapobiegać zatruciom pokarmowym.

Trzeci wykład – „Cztery pory roku w żywieniu rodziny” – wygłosiła Bożena Warda z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie. Dotyczył on m.in. prawidłowego doboru składników pokarmowych i zapotrzebowań każdego człowieka w zależności od warunków zewnętrznych, m.in. tego, że sposób odżywiania powinien być dostosowany do pór roku, bo organizm reaguje na zmianę długości dnia i temperaturę, co ma też wpływ na procesy przemiany materii, zapotrzebowanie na witaminy, sole mineralne i płyny. Ważna jest także wartość energetyczna posiłków.

Trochę kultury

Ostatnią prelegentką była Aniela Halczuk ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce. Stowarzyszenie na swoją siedzibę obrało budynek, w którym niegdyś mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie został on całkowicie odmieniony. Zgromadzono w nim wiele przedmiotów codziennego użytku, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu służyły wiejskim gospodyniom. Stworzono tam również izby: mleczną biesiadną i regionalną oraz wiejską galerię, w której można oglądać obrazy przedstawiające życie wsi, hafty i wyroby tkackie. Stowarzyszenie organizuje też wiele imprez, które wspaniale integrują społeczność. Prelegentka zapraszała do odwiedzenia ośrodka i skorzystania z jego ofert.

Spotkaniu towarzyszyły stoiska rękodzielnicze, gastronomiczne i kosmetyczne. Na zakończenie uczestniczki mogły zgłaszać swoje uwagi i dzielić się wrażeniami. Ewa Lipowiecka – sołtys Chotyłowa powiedziała, iż taki sejmik był bardzo potrzebny, bo przyczynił się do integracji aktywnych kobiet z powiatu bialskiego.

Agnieszka Wawryniuk