Rozmowy
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Bezprecedensowo szybko

O tym, co nam grozi, jeśli nie zaczniemy troszczyć się o nasze środowisko, mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki.

Ilość dwutlenku węgla w atmosferze znacząco wzrosła, ale jego procent w całej atmosferze jest stosunkowo niewielki. Smog czy zanieczyszczenie powietrza są spowodowane głównie emisją pyłów zawieszonych i przytoczone zakazy mają zredukować nie tyle emisję dwutlenku węgla, co właśnie pyłów. Takie zakazy, jak ograniczenie spalania węgla w domach w mieście, mają głęboki sens, bo powodują redukcję zanieczyszczenia powietrza innymi składnikami. Ilość gazów cieplarnianych, nawet gdyby zwiększyła się dwukrotnie w atmosferze, nie będzie miała bezpośredniego wpływu na jakość naszego oddychania, nie zachorujemy od tego na raka. Jednak w dłuższej perspektywie to spowoduje zmiany klimatu. Natomiast zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi małej i średniej wielkości, bezpośrednio nas dotyka i szkodzi naszemu zdrowiu.

Zmiany klimatyczne na Ziemi, zwłaszcza globalne ocieplenie, o którym coraz głośniej mówi się w ostatnich latach, to coś nowego w historii naszego globu?

 

W tym sensie nowego, że obecne przeobrażenia są bezprecedensowo nasilone. Nigdy wcześniej w przeszłości zmiany klimatu, o których wiemy, że istniały, nie były tak szybkie. Potwierdzają to pomiary naukowe notowane od kilkudziesięciu lat nie raz czy dwa, ale wielokrotnie. Powinniśmy mieć również świadomość, a badania to potwierdzają, że te zmiany są efektem działalności człowieka.

 

Co nam grozi?

 

To zależy, o jakiej perspektywie mówimy. Jeżeli o najbliższej, na pewno zmienią się pory roku. W zasadzie zanikanie niektórych już obserwujemy i wcale nie jest to dobra zmiana. Wyrazem tego jest część problemu związanego np. z suszą rolniczą w Wielkopolsce. Bo jeżeli mamy zimę, podczas której pada dużo mniej śniegu niż kiedyś, a potem w ciągu dosłownie kilku dni zaczyna się lato, woda, jaka była zgromadzona w śniegu, nie zdąży wsiąknąć w ziemię. A to oznacza, że w okresie wegetacji tej wody będzie za mało. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł