Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bibliotekarka z pasją

W gronie laureatów Nagrody im. Anny Platto - honorującej bibliotekarzy w sposób szczególny zaangażowanych w promocję czytelnictwa oraz pracę z dziećmi i młodzieżą - znalazła się Agnieszka Wróbel.

Przyznawane nieprzerwanie od 1995 r. wyróżnienie ma na celu docenienie zaangażowania pracowników bibliotek publicznych. Laureaci 20 poprzednich edycji nagrody swoją czytelniczą pasją zarażają najmłodszych.

Organizują im wśród książek i z lekturą wolny czas w przekonaniu, że piękno literatury ubogaca tak wyobraźnię, jak i słownictwo. Promują czytelnictwo jako antidotum na nudę, a przy tym pomysł na niezwykłą przygodę.

Pomysł i zaangażowanie

– Laureaci muszą wykazać się kreatywnością – potwierdza Małgorzata Pieczykolan, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, organizator konkursu. W nawiązaniu do tegorocznej edycji wyjaśnia, iż w gronie bibliotekarzy ubiegających się o zwycięstwo znalazły się zarówno osoby młode, jak i pracownicy z dłuższym stażem wyróżniający się mnogością pomysłów, a przy tym umiejętnością pozyskiwania środków pozabudżetowych skutkujących uatrakcyjnieniem czytelniczej oferty.

Formą docenienia jest już samo znalezienie się w kręgu osób wytypowanych do nagrody. Obok A. Wróbel – laureatki tegorocznej edycji konkursu – w zaszczytnym gronie znalazły się: Jadwiga Flisiak z filii w Bogucinie, Marzena Gardiasz – dyrektor biblioteki w Krynicach, Edyta Majewska – dyrektor biblioteki w Jabłonnie, Elżbieta Topyła – kierownik filii w Radzyniu Podlaskim i Bernadeta Włodarczyk – dyrektor placówki w Krasnobrodzie.

Książka wszystko przetrwa

Agnieszkę Wróbel z Gminnej Biblioteki Publicznej w Hańsku uhonorowano za zaangażowanie na rzecz organizowania zajęć czytelniczych skierowanych do dzieci, ale też integrację – w otoczeniu książek – całych rodzin. Bibliotekarka jest bowiem m.in. autorką tzw. projektów międzypokoleniowych. Niestrudzenie poszukuje też zewnętrznych środków finansowych pozwalających na ubogacenie bibliotecznego programu.

– Książka jest najważniejsza i wszystko przetrwa – podkreśla laureatka konkursu, wskazując na emocje towarzyszące odpowiednio dobranej lekturze. Biblioteki – co potwierdza – służą dziś już nie tylko jako miejsce wypożyczania książek. Jednak dobrodziejstwa płynącego z kontaktu z nią – szelestu przewracanych stron – nie zastąpi ani internet, ani smartfon…

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 sierpnia w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.


Anna Platto (1944-95) zasłynęła jako kustosz biblioteczny i metodyk bibliotekarstwa dziecięcego. Prowadziła zajęcia z literatury w lubelskiej filii Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy. Wniosła też nieoceniony wkład w organizację (profilowanie działalności i programowanie pracy) bibliotek dziecięcych działających w ramach WBP im. H. Łopacińskiego. A. Platto dała się poznać jako znawczyni literatury pięknej, zwłaszcza dziecięcej i młodzieżowej. Pogodą ducha i bezinteresowną życzliwością zaskarbiła sobie przez lata sympatię wielkiego grona tak czytelników, jak i bibliotekarzy.

WA