Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bo to jest nastolatek

Od jakiegoś czasu rodziców, nauczycieli i pedagogów nurtuje pytanie: czy to współczesna młodzież jest inna niż ta sprzed 20 lat, czy może czasy, w jakich przyszło jej żyć?

Przemoc, agresja, depresje, samookaleczenia, samobójstwa - problemów, z jakimi borykają się dziś młodzi ludzie, jest całe spektrum. Tym, co stanowi nowość, są zagrożenia płynące z przebywania w świecie wirtualnym, czyli hejt, oszustwa, wyłudzenia, patostreaming. Niezależnie od tego, skąd przychodzi zagrożenie, młodzi ludzie - dokładnie jak ich rówieśnicy kiedyś - poszukując własnej tożsamości, zazwyczaj sami mierzą się ze swoimi demonami. Tym, co może pomóc zrozumieć specyfikę wieku dojrzewania, są badania, które w ostatnich latach przyniosły nowe odkrycia. Bo za ewolucją zachowania młodego człowieka stoją zmiany nie tylko hormonalne, jak uważano przez wiele lat, ale także te dokonujące się w mózgu. Do niedawna sądzono, że rozwija się on do około szóstego roku życia.

Dziś wiemy, że jego silna przebudowa ma miejsce właśnie w okresie dojrzewania i dotyczy płatów czołowych, czyli obszarów odpowiedzialnych za rozumienie oraz kontrolowanie emocji, m.in. przewidywanie konsekwencji zachowań czy rozumienie sytuacji społecznych. Co ciekawe, nie każdy nastolatek przechodzi ten okres burzliwie. Niemniej aż 25% z nich doświadcza tych zmian tak mocno, że nie potrafią sobie z nimi poradzić. Potrzebują wówczas wsparcia, by nie doszło do tragedii, o którą w dzisiejszych czasach bardzo łatwo.

 

Napięcie, ból, strach

– Współczesny nastolatek to ten sam młody człowiek, co kiedyś, ale żyjący w świecie, jaki stawia przed nim bardzo dużo wyzwań – mówi psycholog Agnieszka Czechowska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, prowadząca terapię dzieci po kryzysach psychicznych. – Proces dojrzewania to zmiany mające na celu przyjęcie odpowiedzialności za to, kim się jest, oraz powstanie spójnego obrazu siebie – tłumaczy, dodając, że znaczenie grupy w tym okresie staje się najważniejsze. Młody człowiek musi stać się samodzielny, niezależny. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł