Historia
Źródło: TN
Źródło: TN

Podsumowali projekt Niepodległa

29 października w Szkole Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance odbył się uroczysty apel poświęcony 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poprzedzony dwudniową wystawą pamiątek historycznych.

Uroczystość była podsumowaniem finansowanego przez ministerstwo edukacji Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021, w którym szkoła wzięła udział. Dyrektor Wojciech Wawryniuk przywitał przybyłych gości i otworzył uroczystość wieńczącą projekt, a uczniowie najstarszych klas w sugestywny sposób streścili historię polskiej pieśni patriotycznej. Następnie uwagę zgromadzonych przykuły wiersze przy akompaniamencie muzyki F. Chopina. Po chwili refleksji zaproszony na uroczystość Waldemar Kosieradzki wspominał, jak tworzyło się Muzeum Historii i Tradycji. Opowiedział także o działaniach oddziału mjr. Stefana Wyrzykowskiego ps. Zenon. Dzięki staraniom W. Kosieradzkiego powstał nie tylko film o akcjach zbrojnych oddziału „Zenona”, lecz została również zorganizowana wystawa opisująca szlak bojowy oddziału partyzanckiego 34 pułku piechoty Armii Krajowej 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK, którym dowodził.

Wystawę tę oraz zbiór pamiątek związanych z oddziałem zorganizowano ph.: „Przeciw okupantom, czyli historia oddziału mjr. Zenona”. Dopełnieniem prezentacji było wysłuchanie wierszy sanitariuszki – Aliny Fedorowicz ps. Marta, która wierszem opisywała partyzanckie losy.

Poruszającym momentem uroczystości było wręczenie specjalnego wydania szkolnej gazetki „Kleksik” osobom, które podzieliły się z uczniami wspomnieniami z czasów II wojny światowej w cyklu wywiadów ph. ,,Przekazali nam dziadkowie”.

Zakończeniem, a zarazem podsumowaniem apelu była wystawa poświęcona walkom o niepodległość ojczyzny oraz czasom, w których kształtowała się tożsamość narodu. Największe wrażenie na większości osób wywarła kapsuła z ziemią katyńską oraz oryginalne numery gazet wydanych na kilka godzin przed wybuchem II wojny światowej, jak też te, które opisywały działania w pierwszych dniach września 1939 r. Na koniec zaproszeni goście oraz uczniowie udali się na poczęstunek.

– Mam nadzieję, że lekcja pięknej, a zarazem trudnej historii Polski na długo zapadnie w pamięć młodszemu pokoleniu. Powinniśmy być dumni z dokonań naszych przodków i być im wdzięczni. To dzięki nim żyjemy w wolnym kraju – podsumował W. Wawryniuk.

Tadeusz Nieścioruk