Tu będzie tętniło życie
Teren, jaki poddano rewitalizacji, to ok. 3 tys. m². Zyskał on nowe oblicze, zachowując jednocześnie dawny charakter. Zmieniono nieco układ komunikacyjny, co pozwoliło na stworzenie reprezentacyjnej alei z widokiem na kolegiatę, która jest jednym z nielicznych zabytków, jakie przetrwały historię II wojny światowej. Wykonano ok. 2,4 tys. nowych nasadzeń. - Chcieliśmy, żeby to miejsce tętniło życiem. Historia rewitalizacji jest długa, bo rozpoczęła się w 2019 r. 3 września ogłosiliśmy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej skweru Solidarności.
Celem było wyłonienie najlepszego pomysłu na centrum naszego miasta z zachowaniem naturalnej zieleni – powiedziała burmistrz Marzena Świeczak, dodając, iż budynek, który znajduje się na skwerze, może pełnić różne funkcje. Pojawiły się też fontanna, scena oraz strefa relaksu.
Podziękowania i znaczek
Inwestycję zrealizowano przy wsparciu 1,6 mln zł z Polskiego Ładu. Resztę dołożył samorząd. Burmistrz podziękowała parlamentarzystom, którzy na różnych etapach wspierali miasto w doprowadzeniu tego zadania do finału, a także samorządowcom, radnym i wszystkim zaangażowanym.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano 19 czerwca. Skwer poświęcił proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego ks. kan. Stanisław Szymuś. Następnie zaprezentowano wydany przez Pocztę Polską z okazji 600-lecia nadania praw miejskich znaczek. – Garwolin to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Ten znaczek jest nie tylko oddaniem hołdu bogatej historii, lecz także wyrażeniem wdzięczności wobec lokalnej społeczności zaangażowanej w ochronę dziedzictwa miasta – podkreślił wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Na skwerze odbyło się tego dnia rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich pn. „Patriotyczny wypiek – bo w Polsce jest smacznie”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Kobiety Wspierają Kobiety. Wystąpili tez lokalni artyści, a gwiazdą był Norbi.
WAJ