Formacja
Zaproszenie na Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych
26/2026 (1606) 2026-06-24

Zaproszenie na Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych

Naszą piękną diecezjalną tradycją jest pielgrzymka osób chorych, cierpiących, osłabionych wiekiem do Matki Bożej Kodeńskiej - Matki Jedności w dniu Jej liturgicznego wspomnienia 2 lipca. Ów dzień przeżywamy jako odpust kodeński i Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce osoby starsze, niepełnosprawne, osłabione wiekiem wraz z opiekunami, kapelanami i duszpasterzami. Zachęcamy do udziału również pensjonariuszy domów pomocy społecznej i innych placówek opiekuńczo-medycznych.
Dlaczego potrzebujemy Eucharystii?
25/2026 (1605) 2026-06-18

Dlaczego potrzebujemy Eucharystii?

Msza św. nie jest jedynie religijnym obrzędem ani pamiątką Ostatniej Wieczerzy. Jest źródłem życia Kościoła i miejscem, w którym Chrystus nadal karmi nas swoją miłością. W świecie pełnym samotności, lęku i duchowego zmęczenia Jezus pozostaje z nami ukryty w prostocie chleba. Każda Komunia św. przypomina nam, że Bóg pragnie mieszkać w naszym sercu.

Żyjemy szybko, intensywnie i ciągle brakuje nam czasu. Współczesny świat nauczył nas natychmiastowych odpowiedzi, zakupów, informacji, emocji. Możemy zamówić jedzenie jednym kliknięciem aplikacji, rozmawiać z drugim końcem świata w kilka sekund i niemal bez wysiłku zaspokajać coraz więcej potrzeb. Im więcej mamy możliwości, tym wyraźniej odczuwamy w sobie trudny do nazwania niepokój. Bo coraz częściej mylimy potrzeby z pragnieniami.
25/2026 (1605) 2026-06-18
W czerwcu szczególnie mocno wybrzmiewa wezwanie do adoracji Najświętszego Sakramentu. Niedawno obchodzone uroczystości Bożego Ciała i Najświętszego Serca Pana Jezusa kierują nasz wzrok ku białej Hostii, w której zawarta jest największa miłosna historia wszech czasów. Tak o obecności Chrystusa w konsekrowanym chlebie mówił abp Fulton Sheen.

Owo przekonanie czerpał z codziennej adoracji. Dlaczego uważał, że warto trwać przed Jezusem Eucharystycznym? „Ponieważ w naszym zabieganym życiu potrzeba sporo czasu, by strząsnąć z siebie «demony południa», doczesne troski, które przyczepiają się do naszej duszy niczym pył i przysłaniają nam obecność Boga. Te codzienne problemy i troski sprawiają, że nasze oczy są jakby «na uwięzi», tak że nie możemy Go rozpoznać.
6/2024 (1485) 2024-02-08
Cierpienie nie jest „problemem teoretycznym”. Głęboko ogarnia całą ludzką egzystencję, jego doświadczenie ma wymiar uniwersalny. Bez Boga może wydawać się bezsensem, absurdem - z Nim w doświadczeniu niemocy możemy odkryć moc przemiany nas samych i świata.

Można nań patrzeć z różnych perspektyw: ateisty, antyteisty czy agnostyka, sprowadzających sens całego życia do empirycznego „tu i teraz”. Można też spojrzeć inaczej - z perspektywy filozofii czy religii.