Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Całodobowa pomoc

Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej powstanie nowe lądowisko dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego. Dotychczasowy służący do lądowania plac nie spełnia kryteriów stawianych przez NFZ.

Z obecnego lądowiska można było korzystać tylko w ciągu dnia i to przy dobrej pogodzie, ponieważ obiekt nie posiadał własnego oświetlenia. Teraz wszystko się zmieni.  

Niezależnie od warunków

Nowe lądowisko ma być czynne przez całą dobę. Ratownicze śmigłowce będą mogły startować i lądować w Białej Podlaskiej niezależnie od warunków pogodowych. Obiekt zostanie zbudowany w pobliżu dawnego lądowiska, pomiędzy budynkami szpitalnymi a ulicą Okopową. Ma być wyposażony w odpowiedni system oświetlenia. Inny wygląd uzyska także płyta, na której będą zatrzymywały się maszyny ratownicze. Dyrekcja placówki planuje rozpocząć budowę w takim terminie, by odbiór lądowiska nastąpił przed momentem składania ofert na świadczenia zdrowotne do NFZ na kolejne lata. W ten sposób bialski szpital uzyska dodatkowe punkty potrzebne do negocjacji kontraktów.

Kluczowy czynnik

– Śmigłowcami najczęściej transportowani są pacjenci z rozległymi poparzeniami (ponad 60% powierzchni ciała). Trafiają oni do ośrodków leczenia oparzeń w Łęcznej lub Siemianowicach. W ten sposób przewożeni są także tzw. pacjenci neurochirurgiczni, którzy wymagają operacji w trybie pilnym – wyjaśnia Joanna Kozłowiec, rzecznik WSS w Białej Podlaskiej. – Nasz szpital nie posiada własnego oddziału neurochirurgii, więc chorych transportujemy do specjalistycznych ośrodków w Lublinie i Warszawie. Z transportu lotniczego korzystają też pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi, u których rozpoznano ostry zespół wieńcowy. Takie osoby trafiają do nas drogą lotniczą na zabiegi hemodynamiczne. Pacjenci kardiochirurgiczni są natomiast przewożeni do Kliniki Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie lub do Instytutu Kardiologii w Aninie – mówi, dodając, że przyszpitalne lądowisko wykorzystywane jest średnio kilkanaście razy w miesiącu.

– Chorym, którzy wymagają intensywnej opieki medycznej, niezbędna pomoc powinna być udzielona w jak najkrótszym czasie. Możliwość szybkiego i komfortowego transportu drogą powietrzną wpływa pozytywnie na przebieg leczenia. W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia czas dotarcia do pacjenta jest kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie. Myślę, że z chwilą oddania do użytku nowego, całodobowego lądowiska ilość i częstotliwość transportów na pewno się zwiększy – zaznacza rzecznik.

AWAW