Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Czas misji

W naszej diecezji rozpoczęły się już Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne. Zostaną one przeprowadzone we wszystkich parafiach. Będą trwały etapami i zakończą się latem 2022 r. w parafii katedralnej w Siedlcach.

Czas tych szczególnych rekolekcji jest owocem jubileuszu 200-lecia istnienia Kościoła siedleckiego. Jako pierwsza przeżywała je parafia Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim - mieście, które było pierwszą stolicą naszej diecezji. Misje ewangelizacyjne mają być pomocą w pracy duszpasterskiej. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda w liście pasterskim na rozpoczęcie roku jubileuszowego pisał: „Chcemy mocą Ducha Świętego głosić Jezusa jako naszego Boga i Zbawiciela oraz Jego Ewangelię. Od misji ewangelizacyjnych rozpoczniemy we wszystkich parafiach nowy etap historii naszej diecezji”. Celem tego szczególnego czasu jest spotkanie z Chrystusem i odnowienie z Nim utraconej bądź osłabionej więzi. Do każdej parafii w czasie misji przybędą również znaki: obraz Matki Bożej Kodeńskiej oraz relikwie bł. Męczenników z Pratulina.

Misje mają uzmysłowić współczesnemu człowiekowi, że jego życie ma sens i cel. W Jezusie Chrystusie na nowo możemy zobaczyć, iż Bóg chce się spotkać z człowiekiem. Bożym pragnieniem jest dać nam życie wieczne, ponieważ człowiek jest dzieckiem Boga. Jedynym pragnieniem Boga jest, by człowiek pozwolił mu się kochać takim, jakim jest i tę miłość odwzajemnił. Wielu zagubionych dziś chrześcijan żyje dziś w oparach bałwochwalstwa, czcząc bożki tego świata i prowadząc pogańskie życie. Czas misji to impuls do zerwania z grzechami.

 

Żyć Eucharystią

Tematy nauk misyjnych będą prowadzić do ukazania sensu i potrzeby regularnej praktyki spowiedzi oraz życia Eucharystią. Poprzez doświadczenie własnego grzechu i działania Zbawiciela treści misji będę ukazywać wiernym odkrywanie działania Ducha Świętego. Jego owocem jest prowadzenie życia sakramentalnego, codzienne karmienie się Słowem Bożym.

Przeżywane momenty mają doprowadzić do odkrywania prawdy, że bez Kościoła nie ma Chrystusa. Wspomnienie bohaterskich świadków wiary ma wprowadzić w duchowe i historyczne dziedzictwo Kościoła siedleckiego. Zwieńczeniem czasu misji będzie przyjęcie prawdy o tym, że jesteśmy wybrani na świadków Jezusa i posłani, by świadczyć, aż do męczeństwa. Owocem misji w życiu parafii będzie rozpoczęcie pogłębionej formacji w małych grupach i wspólnotach parafialnych. Nowe grupy formacyjne będą wyraźnym znakiem na zakończenie czasu misji.

Te szczególne rekolekcje są również szansą na ożywienie życia parafialnego i obroną przez negatywnym wpływem współczesnej kultury. „Mam także nadzieję, że w parafiach powstaną nowe wspólnoty modlitewne, ruchy i stowarzyszenia katolickie, w których wierni będą się angażować i odkrywać swoje powołania, także do kapłaństwa oraz życia konsekrowanego” – napisał w liście Ks. Bp Kazimierz Gurda.

 

Szczególny Pratulin

W parafii w Pratulinie misje ewangelizacyjne będą trwały od 2 do 9 września. Przewodniczyć im będzie ks. Maciej Majek, na co dzień posługujący jako ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji.

Ks. kan. Jacek Guz, proboszcz i kustosz sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy zaznacza, że parafia jest gotowa i otwarta na działanie łaski Bożej. – To wspólnota wierna świadectwu bł. męczenników, gotowa do tego, by odnawiać wiarę. Nasza parafia jest też grupą, która ma świadomość potrzeby misji ewangelizacyjnych w życiu – wylicza ks. proboszcz.

Okres przygotowania duchowego do rekolekcji w parafii w Pratulinie był czasem szczególnej modlitwy. Każdego dnia polecana jest intencja misji parafialnych przez wstawiennictwo bł. Męczenników Podlaskich. Duszpasterze zaznaczają, iż ważnym elementem była dwutygodniowa piesza pielgrzymka. Z każdej miejscowości należącej do parafii wyruszyła grupa wiernych. Ta wędrówka miała charakter pokutny. Była wspólna Msza św., czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim. Trud ofiarowywany był w intencji misji.

 

Włącz się

Na stronach „Echa” będziemy publikować zapowiedzi ewangelizacyjnych misji jubileuszowych w poszczególnych parafiach. Charakterystyka parafii oraz wywiady z organizatorami misji, staną się pomocą w dobrym wykorzystaniu tego świętego czasu.


 

Idźcie i nauczajcie, a nie siedźcie i czekajcie!

PYTAMY Ks. Macieja Majka, misjonarza prowadzącego parafialne misje ewangelizacje w Pratulinie.

 

Do kogo adresowane są parafialne misje ewangelizacyjne?

 

Do każdego. Misje są adresowane zarówno do osób, które są blisko Kościoła, jak również które mają „chłodny” stosunek do wspólnoty parafialnej czy w jakiś sposób się zdystansowały. Jednakże istotnym celem misji jest wyjście ze Słowem Bożym do tych, których więź z Kościołem osłabła bądź ją całkowicie zerwali.

 

Jaki jest ich cel?

Dotarcie do osób, które w jakiś sposób są dalej od Kościoła, nie mają praktyki korzystania z sakramentów. Tak jak mówi papież Franciszek, chcemy wyjść z Ewangelią na peryferie parafii. Misje mają też pomóc tym, którzy są regularnie w kościele, aby na nowo odkryli swą relację do Pana Boga. Jest to okazja do weryfikacji wiary, mojej łączności z Panem Bogiem. Każdy będzie mógł się zmierzyć z pytaniem: „kim jest Jezus Chrystus w moim życiu?”. Misje Ewangelizacyjne nie mają formy tradycyjnych czy wydłużonych rekolekcji, ale mają wyjść z Ewangelią do człowieka.

 

A jaka jest „strategia” misji? Jakieś szczególne działania?

Każdego dnia będziemy rozpoczynali misje w innej wiosce od wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego – modlitwy, która będzie poza kościołem, przy krzyżu bądź kapliczce. Celem tego jest dotarcie do każdej osoby, do której w codziennej pracy ksiądz nie ma możliwości dotrzeć. Chcę wraz z duszpasterzami sanktuarium w Pratulinie spotkać się z każdą osobą, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej się znajduje. Celem tego jest podjęcie misji, jaką podjął Jezus Chrystus. Dotarcia do ludzi w myśl słów „idźcie i nauczajcie”, a nie siedźcie i czekajcie!

 

Co możemy powiedzieć o planie misji?

Wspólna modlitwa koronką, o której wspomniałem, będzie punktem wyjścia, pretekstem do spotkania. Każdego dnia zaplanowane jest spotkanie ewangelizacyjne w kościele z motywem przewodnim – chcemy pochylać się nad kolejnymi sakramentami. Będą konkretne znaki misyjne, okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, naszej więzi eucharystycznej. Czas misji to również umocnienie relacji z Chrystusem wybaczającym. To odnowienie naszej więzi z Bogiem, ze świadectwem opartym o sakrament bierzmowania.

 

Dziękuję za rozmowę.

ks. Marek Weresa