Aktualności
Gwarancja rozwoju

Gwarancja rozwoju

27 lipca w magistracie podpisano umowę dotyczącą sporządzenia koncepcji programowej autostrady A2 na odcinku Siedlce - Biała Podlaska.

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecił to zadanie firmie Multiconsult Polska. Umowa opiewa na kwotę 10,5 mln zł. Koncepcja ma powstać w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Jest związana m.in. z przeprowadzeniem badań geologicznych. Po sporządzeniu tego dokumentu GDDKiA będzie mogła ogłosić przetarg na wykonawcę autostrady. Odcinek łączący Siedlce z Białą Podlaską ma liczyć 63 km. W spotkaniu, na którym podpisano umowę, uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak i prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
– Projekt autostrady wreszcie przybiera materialny obraz. Dziękuję ministrom i parlamentarzystom, którzy wspierali nasze działania w tym kierunku. Nasi poprzednicy powtarzali, że budowanie autostrady w Polsce wschodniej nie ma sensu. Rząd PiS postanowił inaczej. Jesteśmy przecież takimi samymi Polakami, jak ci z zachodniej części naszego kraju. Nie jesteśmy Polską „kategorii B” – mówił włodarz Białej Podlaskiej.
Aż do przejścia
Senator G. Bierecki podkreślał, że budowa autostrady między Siedlcami a Białą Podlaską zagwarantuje rozwój gospodarczy całego regionu. – Trasa szybkiego ruchu biegnąca od Warszawy w kierunku Białej Podlaskiej to ważny element rusztu komunikacyjnego, który jest Polsce bardzo potrzebny. Ten odcinek obudzi i wzmocni tutejszy potencjał gospodarczy. Zakładamy, że zostanie wybudowany do 2024 r. Rok później w pobliżu Białej Podlaskiej powstanie ważny węzeł komunikacyjny. Autostrada będzie krzyżowała się z drogą Via Carpatia łączącą Europę z południa na północ. Te szlaki są ważne także dla naszych sąsiadów – Ukrainy i Białorusi – zaznaczył minister A. Adamczyk, przekonując, iż rząd PiS „nie myśli od wyborów do wyborów”. – Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na koncepcję programową ostatniego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa, czyli do przejścia w Kukurykach. Ten fragment nie ma jeszcze zabezpieczenia finansowego w programie budowy dróg krajowych. Znajduje się on na liście rezerwowej. Przygotowujemy już niezbędną dokumentację. Liczymy też na środki unijne na ten cel – informował minister infrastruktury.
Miliardowa inwestycja
– Dzisiejszy dzień jest szczególny. Podpisanie umowy jest sukcesem wszystkich parlamentarzystów, pochodzących z terenów na wschód od Wisły a także prezydentów miast: Siedlec – Wojciecha Kudelskiego i Białej – D. Stefaniuka, którzy dynamicznie zabiegali o to, by ten odcinek wreszcie powstał. Bezsilność polskiego rządu została przełamana. Ta autostrada to wielka szansa dla całej wschodniej Polski – komentował K. Tchórzewski.
Na nowym odcinku autostrady mają znaleźć się 43 obiekty mostowe. Będzie ona przebiegać przez Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Huszlew, Międzyrzec Podlaski i Białą Podlaską. Fizyczne prace, według harmonogramu, mają rozpocząć się w lipcu 2022 r. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała około 3 mld zł.
 

AWAW