Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Integracja poprzez kulturę

W sobotę, 3 września, w wielu miejscowościach naszego regionu odbyła się kolejna odsłona projektu ph. Narodowe Czytanie. Tym razem miłośnicy literackiej akcji na warsztat wzięli „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W sobotnie popołudnie na skwer w Mordach przyszło blisko 80 osób w różnym wieku. W trakcie Narodowego Czytania każdy, kto przyniósł egzemplarz Sienkiewiczowskiej powieści, otrzymał pamiątkową pieczęć do książki. Całość uświetniła muzyka Jana A.P. Kaczmarka.

– Wydarzenie niewątpliwie służy integracji społeczeństwa i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej. Tegoroczna edycja świetnie wpisuje się w ustanowiony przez Sejm RP Rok Henryka Sienkiewicza – zaznaczył Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach, który tego dnia wcielił się w postać Marka Winicjusza, a także odczytał fragment „Quo vadis” po włosku. Rolę H. Sienkiewicza odegrał Mirosław Łukowski – sekretarz miasta i gminy, Ligii – Monika Bogusz – stażystka z M-GOK, zaś Nerona – sołtys Wojnowa Mariusz Stangreciuk. Wszystkie postacie spacerowały po miasteczku, odwiedzały sklepy i zapraszały mieszkańców do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. Natomiast noblista rozdawał przechodniom cukierki. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęć.

Wybrane fragmenty powieści (opublikowanej po raz pierwszy w formie druku zwartego 120 lat temu) przeczytali przedstawiciele wszystkich pokoleń: od dzieci po seniorów. Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Jan Ługowski wraz z żoną. Kolejne rozdziały odczytali: urzędnicy, pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, pisarze i poeci, pracownicy instytucji kultury. Wśród czytających znaleźli się także nauczyciele, uczniowie, studenci, emeryci czy członkowie zespołów ludowych. Dużą niespodzianką tego dnia było przybycie aktorów warszawskiego teatru Rampa na Targówku: rodowitej siedlczanki Kamili Boruty oraz Konrada Marszałka. Imprezę poprowadziła prof. Violetta Machnicka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej U-PH.

…i Białej…

Akcję wspólnego czytania honorującą 170 rocznicę urodzin H. Sienkiewicza i 100 rocznicę jego śmierci przeprowadzono także m.in. w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Spotkanie rozpoczęło się o 10.00. Udział w nim wzięli – na czele z dyrektor placówki Joanną Golach – uczniowie kl. III „b” wraz z wychowawczynią Beatą Beczek oraz nauczycielkami: Ewą Kociszewską i Anną Skrzyńską. – Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, co jako polonista i bibliotekarz uważam za swój główny obowiązek – podkreśla A. Skrzyńska. Zdradza przy tym, że właśnie na podstawie powieści noblisty powstawała jej praca magisterska („Sienkiewiczowska wizja cierpienia w «Quo vadis»?” po kierunkiem ks. prof. Romana Krawczyka). – Dlatego nie wyobrażałam sobie, by nie wziąć udziału w tym przedsięwzięciu. Cieszę się, że mogłam wrócić do klasyki literatury i zachęcić do jej czytania młodsze pokolenia – podsumowuje.

…i Łosicach

W Łosicach miejscem Narodowego Czytania był park im. króla Aleksandra Jagiellończyka. Do udziału w akcji zaprosili mieszkańców burmistrz Mariusz Kucewicz oraz Łosicki Dom Kultury. Lekturę powieści H. Sienkiewicza rozpoczął ks. kan. Sławomir Kapitan – proboszcz parafii pw. św. Zygmunta. „Quo vadis” czytali też m.in.: M. Kucewicz i Waldemar Kosieradzki – właściciel Muzeum Historii i Tradycji.

JAG/WA/TN


Organizowane od 2012 r. przez Prezydenta RP Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. czytano dzieła Aleksandra Fredry, rok później „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, zaś w 2015 r. – „Lalkę” Bolesława Prusa. Tegoroczna lektura, czyli „Quo vadis” została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło H. Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.