Rozmaitości
Źródło: Wspólny Świat/Facebook
Źródło: Wspólny Świat/Facebook

Marzenia się spełniają

Dziś nasze marzenia zaczynają się spełniać - powiedziała prezes stowarzyszenia Wspólny Świat Anna Chwałek, otwierając Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, gdzie będą mieścić się ośrodek terapii i diagnostyki oraz przedszkole dla dzieci z autyzmem.

To pierwszy etap budowy jedynego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. W planach jest powstanie szkoły przysposabiającej, środowiskowego domu oraz mieszkania pobytu czasowego i stałego. To jednak przyszłość. Na razie rodzice dzieci z autyzmem cieszą się z nowoczesnej placówki, która będzie dla nich ogromnym wsparciem. - Dziś nasze marzenia zaczynają się spełniać - podkreśliła A. Chwałek. - To dla nas wyjątkowy dzień, nie tylko sukces w postaci otwarcia pierwszego etapu centrum. To pokazuje, co może się zadziać, jeżeli ktoś bardzo kocha swoje dziecko. To nie tylko ja, ale całe mnóstwo rodziców, którzy dla swoich dzieci potrafią zrobić bardzo wiele. Ta determinacja sprawia, że wokół nas jest tylu dobrych ludzi, którzy nam sprzyjają - zaznaczyła prezes stowarzyszenia Wspólny Świat, które od 12 lat zajmuje się pomocą autystycznym dzieciom i młodzieży. - Problem jest naglący, ponieważ - jak pokazują statystyki - z roku na rok przybywa dzieci z zaburzeniami autyzmu - dodała.

Obecnie bialskie stowarzyszenie ma pod opieką ok. 230 osób. Dlatego chcąc jak najlepiej im pomóc, powstał pomysł budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

 

Wzór dla wszystkich

Koszt budowy pierwszego obiektu wyniósł 7 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z unijnych funduszy strukturalnych, ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Natomiast 3 mln zł stanowił wkład własny stowarzyszenia Wspólny Świat.

W otwarciu wziął udział Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – Grupa osób z autyzmem wpisuje się w systemowe rozwiązania, które dotyczą innych niepełnosprawnych. Cieszę się, że w Białej Podlaskiej rodzice dzieci z autyzmem wzięli sprawy w swoje ręce. Obecnie w Unii Europejskiej odchodzi się od dużych instytucji służących niepełnosprawnym. Preferowane są domy rodzinne. Chcemy przenieść doświadczenia z Białej Podlaskiej na inne regiony Polski – podkreślił wiceminister.

Na budowę kolejnych obiektów stowarzyszenie ma zagwarantowane 1,5 mln euro dofinansowania ze środków transgranicznych. Zbiera jeszcze pieniądze na wkład własny.

MD