Diecezja
Źródło: KK
Źródło: KK

Modlitwa pieśnią

31 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odbył się II Przegląd Pieśni Pasyjnych.

Pasja to zapis ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa. Najczęściej rozpamiętywana jest w cichej, kontemplacyjnej modlitwie. Stanowi również inspirację dla artystów i twórców. Już w średniowieczu powstały utwory muzyczne - pasje, których tematem była męka i śmierć Chrystusa. Rozpoczynając wydarzenie, proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Kieliszek powiedział, że kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to najwłaściwsze miejsce do zorganizowania wydarzenia, podczas którego można dzielić się pieśnią pasyjną i w ten sposób chwalić Pana Boga. - Jest to bowiem kościół, w którym są relikwie Krzyża św. i figura Jezusa Frasobliwego Miłosiernego; pod takimi tytułami Jezus jest tutaj czczony - przekonywał. Dodał także, że przegląd to wielkie wydarzenie - nie tylko religijne, ale też artystyczne.

W przeglądzie wzięło udział dziesięć chórów, które wykonały po dwie pieśni. Były to: chór z Gminnego Ośrodka Kultury w Wisznicach, Corde Christi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Cantate Dominus z parafii św. Małgorzaty w Ulanie, chór z parafii św. Bartłomieja z Korytnicy Łaskarzewskiej, Echo z parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim, Emmanuel z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim, chór z dwóch parafii – św. Jana Chrzciciela w Górznie i z parafii Jana Pawła II w Sulbinach, Ave z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach oraz dwa chóry z Łukowa: z parafii Św. Brata Alberta i Ave Crux z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ten ostatni jest inicjatorem i organizatorem Przeglądu Pieśni Pasyjnych, który po raz pierwszy odbył się przed rokiem. Ave Crux powstał w 2006 r. z inicjatywy miejscowego organisty Jana Rzewuskiego. Liczy obecnie ok. 30 osób w trzech głosach mieszanych: sopran, alt i baryton. Wykonuje muzykę religijną podczas niedzielnych Eucharystii, a także bierze udział w przeglądach pieśni religijnych.

Po wykonaniu przygotowanych utworów chóry wspólnie zaśpiewały pieśń pt. „Na skrzyżowaniu świata wszystkich dróg”, a ostatnim utworem muzycznym przeglądu była pieśń pt. „W krzyżu cierpienie” wykonana na harmonijce ustnej przez łukowianina Andrzeja Wojtusia.

Na zakończenie chóry otrzymały z rąk ks. A. Kieliszka oraz patronów honorowych wydarzenia – burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego i wójta gminy Łuków Mariusza Osiaka – dyplomy oraz upominki. 

 

Ten kto śpiewa, modli się podwójnie

Wśród gości wydarzenia byli emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałat Tadeusz Dzięga, poseł na Sejm RP Marcin Duszek oraz liczne grono mieszkańców miasta. 

Wójt Osiak, dziękując za zaproszenie do współuczestnictwa w przeglądzie, powiedział, że był on wspaniałą ucztą duchową oraz że tego typu kultura powinna docierać do jak największej rzeszy odbiorców. – Ludziom trzeba pokazywać to, co piękne w naszej polskiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji z przeszłości – przekonywał, stawiając tradycję w opozycji do dominującej kultury masowej. Burmistrz Płudowski wyraził nadzieję, że wydarzenie to wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych i religijnych Łukowa i zapewnił jednocześnie, że zarówno on, jak i wójt zawsze chętnie włączą się w tego typu inicjatywy. Poseł Duszek, chwaląc wysoki poziom artystyczny przeglądu i wspominając swoją babcię – chórzystkę, przypomniał maksymę: „ten kto śpiewa, modli się podwójnie”.
Ksiądz proboszcz, dziękując wszystkim za uczestnictwo i zorganizowanie wydarzenia, w sposób szczególny zaznaczył udział miejscowego chóru Ave Crux i jego dyrygenta – J. Rzewuskiego.

Kuć Katarzyna