Aktualności
Nauczą się programować

Nauczą się programować

W Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego otwarto Klub Młodego Programisty.

To pierwsze z 16 takich miejsc, które docelowo powstaną w całej Polsce.

W punkcie warsztatowym przy ul. Krystyny Osińskiej 6 będą się odbywały cykliczne zajęcia z programowania dedykowane dwóm grupom wiekowym: dzieciom z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz ich rodzicom.

– To dla nas bardzo ważny projekt – przyznał M. Zagórski. – Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się, czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić – podkreślił M. Zagórski, zachęcając do zapisywania się na zajęcia. – Przez najbliższe dwa lata zorganizujemy w sumie ponad cztery tysiące godzin warsztatów dla ponad 41 tys. dzieci – poinformował minister.

Siedlecki KMP został otwarty jako pierwszy. Kolejne powstaną w średniej wielkości miastach (od 30 do 100 tys. mieszkańców) – po jednym w każdym województwie, m.in. w Lublinie, Zamościu, Suwałkach i Gnieźnie. W sumie na terenie całej Polski będzie ich 16. Kluby, w zależności od miasta, będą mieścić się w takich instytucjach, jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki czy świetlice. – To nie przypadek. Wszystkie te miejsca zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy – stwierdził minister.

Placówki będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach wyposażonych w pomoce dydaktyczne, m.in. tablety, zestawy robotów edukacyjnych czy maty edukacyjne do nauki programowania, zostaną zorganizowane bezpłatne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. „Tym, co odróżnia nasze warsztaty od innych, to fakt, że będą mogli brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z klubów zorganizujemy kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to dziesięć jednogodzinnych warsztatów prowadzonych na czterech poziomach trudności” – informuje ministerstwo cyfryzacji.

Otwarcie klubów to element realizowanego przez ministerstwo cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści płynących ze stosowania technologii cyfrowych. Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia dzieciom i rodzicom nauki programowania. „Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie poprzez zabawę uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji – kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów” – czytamy na stronie resortu cyfryzacji.

Więcej w papierowym wydaniu “EK”.

HAH