Rozmaitości
Źródło: JS
Źródło: JS

Otoczeni opieką

Pochylmy się nad człowiekiem... - pod takim hasłem 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w odbyło się spotkanie poświęcone działalności hospicjum.

Otwierając spotkanie, dyrektor MBP Jacek Żurawski określił hospicjum jako miejsce, w którym otaczamy opieką tych, którzy od nas odchodzą. Podziękował za współpracę w organizacji wieczoru Włodawskiemu Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz Społecznemu Zakładowi Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” we Włodawie. Duży wkład organizacyjny wniósł Dyskusyjny Klub Książki „Pasja”, działający przy książnicy. Prowadząca spotkanie Zofia Zaorska z DKK wyjaśniła licznie zgromadzonym uczestnikom wieczoru znaczenie hasła: „Pochylmy się nad człowiekiem”. - Tę myśl możemy rozpatrywać w wielu aspektach - mówiła. - Pochylamy się nad swoimi dziećmi, nad rodzinami, nad chorymi ludźmi. My pochylimy się nad tymi, którzy umierają, i tymi, którzy ich pielęgnują oraz ludźmi wspomagającymi hospicjum finansowo - dodała Z. Zaorska. Złożyła także podziękowania pracownikom, rodzinom oraz wolontariuszom.

– Prawdziwą wartość ma to, ile jesteś w stanie dać z siebie drugiemu człowiekowi – przyznała. Tym, którzy niosą dobro i działają bezinteresownie, dedykowany był minikoncert w wykonaniu Marcina Obuchowskiego.

 

Hospicjum stacjonarne i domowe

Historię placówki przedstawiła psycholog Społecznego Zakładu Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” Krystyna Samoszuk. Zwróciła uwagę, że prowadzona jest nie tylko działalność lecznicza. Co roku hospicjum bierze udział w akcjach, które przypominają o funkcjonowaniu placówki. – Uczestniczymy w kampanii „Pola nadziei”, która informuje społeczeństwo, że są ludzie cierpiący, oczekujący naszej pomocy i opieki – mówiła K. Samoszuk. – Oczywiście wszystkie akcje, m.in. z okazji Światowego Dnia Chorego, a także spotkania opłatkowe i kolędowe, nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wolontariuszy: młodzieży i osób dorosłych. Hospicjum otwarte jest nie tylko dla chorych i ich rodzin, można przyjść i towarzyszyć chorym. Naszą placówkę odwiedził prof. Jacek Łuczak – prekursor opieki paliatywnej w Polsce, bp Zbigniew Kiernikowski, a także lekarze z Ukrainy, którzy zdobyli wiedzę od pracowników hospicjum włodawskiego, aby przenieść ją na swój teren. Gościliśmy także gości z fundacji hospicyjnej z Wielkiej Brytanii – podkreśliła psycholog.

Z kolei dr Wiesława Puchala, specjalista medycyny paliatywnej, opowiedziała, czym jest opieka paliatywna. Mówiła, że głównym celem troski o chorych w hospicjum jest uzyskanie jak najlepszej jakości życia pacjentów i ich rodzin. Dodała, że w Polsce opieka paliatywna stoi na wysokim poziomie. We Włodawie w hospicjum stacjonarnym przebywa ok. 130 pacjentów, a ich okres pobytu wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. – Drugą formą opieki jest hospicjum domowe, zapewniające opiekę w środowisku rodzinnym. W ciągu roku obejmujemy opieką ok. 100 pacjentów – dodała W. Puchala.

 

Ukojenie bólu

Na to, w jaki sposób książka może pomóc w przeżywaniu choroby i momentach odchodzenia drogiej osoby, zwróciła uwagę Zofia Woźniak z DKK. Kobieta, która osiem miesięcy temu pożegnała syna, przedstawiła listę publikacji książkowych, które towarzyszyły jej w trudnych chwilach, m.in. książki śp. ks. Jana Kaczkowskiego. W trakcie spotkania przypomniano także wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego na temat godności ludzkiej. Uczestniczący w wieczorze mieli okazję do podzielenia się refleksją na temat choroby i złożenia podziękowań pracownikom hospicjum. Spotkanie zakończył występ zespołu dziewczęcego z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie.


Zespół Opieki Paliatywnej w strukturach ZOZ Włodawa rozpoczął działalność w 1995 r. W skład placówki wchodziły: Oddział Opieki Paliatywnej, Zespół Opieki Domowej oraz Poradnia Leczenia Bólu. 12 października 1995 r. przyjęto pierwszego pacjenta do Oddziału Opieki Paliatywnej. W 2003 r. powołano Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Rok później towarzystwo uzyskało status organizacji pożytku publicznego. WTPC „Hospicjum” utworzyło Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum”, w skład którego weszły: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. W 2007 r. na sesji rady miejskiej we Włodawie zapadła decyzja o sprzedaży w drodze bezprzetargowej działki pod budowę domu hospicyjnego. W 2009 r. wykonano pierwszy etap budowy. Hospicjum obejmuje swoją opieką powiaty: włodawski, parczewski, bialski, przyjmuje także pacjentów z Chełma, Łęcznej i Lublina.

Joanna Szubstarska